2019Aktuell ställning 20202021
Lag Deltagare
1Hardcore Sluggers2124.5
2Tre MMM1566.5
3Team Swanglers940
4Polski Specimen504
573:orna416
6Pelles pojkar316
7Östgötarna90.5
8Team Nilivaara88.5
1Mona Widén1009.5
2Tobias Ekvall609
3Lars Andersson586
4Sonny Pettersson473
5Christoffer Jansson453
6Grzegorz Kubicki360.5
7Vicktor Hallensjö334.5
8Michael Zentio317
9Hasse Peltonen289
10Stefan Carlsson251.5
11Tommi Meriläinen243.5
12Linnea Lönn217
13Anders Johansson195
14Patrik Andersson147
15Mattias Nilsson140.5
16Daniel Klingerot70
17Patrik Stenroth65
18Nichlas Dahlén56
19Christian Ottosson45
20Mikael Nilsson39
21Lars Svingdahl37
22Emil Johansson30
23Anders Bladh24
24Mattias Epperlein21
25Jack Brindmark20.5
26Conny Svingdahl12.5



Abborre
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2560 Bottenmete Mask Rögle dammar Lund Vicktor Hallensjö Team Swanglers 4/4-20
24 2240 Jiggfiske Köfi Perch 7cm Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 21/2-20
23 2020 Jiggfiske MWAR Monkey Rib Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 25/3-20
22 1990 Spinn Jigg Gläcken Säter Patrik Andersson Tre MMM 1/11-20
20.5 1820 Dropshot Jigg Rögle dammar Lund Vicktor Hallensjö Team Swanglers 3/4-20
20.5 1820 Mete Löja Hossmoån Kalmar Jack Brindmark Östgötarna 22/4-20
19 1760 Spinnfiske Monkey Fry Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 30/11-20
18 1720 Pimpel Balanspirk Grycken Falun Patrik Andersson Tre MMM 21/3-20
17 1681 Spinn Jigg Storjätten Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 8/7-20
16 1560 Pimpel Balanspirk Grycken Falun Patrik Andersson Tre MMM 22/3-20
15 1540 Flötmete Mask Västra Abborrvikarna Härjedalen Mattias Nilsson 73:orna 25/6-20
14 1500 Vertikal Jigg Grängen Säter Patrik Andersson Tre MMM 2/2-20
13 1495 Spinnfiske Jigg Testeboån Gävle Linnea Lönn Hardcore Sluggers 18/4-20
12 1460 Jiggfiske Jigg Västra Abborrvikarna Härjedalen Linnea Lönn Hardcore Sluggers 10/7-20
11 1400 Spinn Jigg Ulvsjön Säter Patrik Andersson Tre MMM 9/9-20
10 1390 Bottenmete Mask Brändåstjärn Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 5/8-20
9 1382 Spinn Jigg Storjätten Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 8/7-20
7.5 1380 Spinnfiske Jigg Testeboån Gävle Linnea Lönn Hardcore Sluggers 18/4-20
7.5 1380 Flötmete Mask Östra Vingarna Härjedalen Mattias Nilsson 73:orna 24/6-20
6 1350 Spinnfiske MWAR Monkey Rib Östersjön Oskarshamn Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 11/4-20
5 1323 Spinn Jigg Tyckeln Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 13/9-20
4 1286 Spinn Jigg Lilljätten Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 7/7-20
3 1210 Pimpel Balanspirk Övre Klingen Säter Patrik Andersson Tre MMM 16/3-20
2 1200 Flötmete Mask Östra Vingarna Härjedalen Mattias Nilsson 73:orna 24/6-20
1 1107 Spinn Jigg Lilljätten Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 7/7-20



Björkna
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 970 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 14/8-20
24 960 Bottenmete Boilie Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 4/8-20
23 670 Flötmete Majs Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 22/5-20
22 640 Bottenmete Mask Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 4/5-20
21 610 Bottenmete Räka Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 29/7-20
20 600 Bolt Plastmajs Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 18/5-20
19 592 Bottenmete Räka Testeboån/Inre fjärden Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 22/5-20
18 580 Bottenmete Räka Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 29/7-20
17 540 Flötmete Majs Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 28/4-20
16 530 Bottenmete Räka Hamrångeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 19/6-20
15 510 Flötmete Majs Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 22/5-20
14 440 Bottenmete Mask Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 5/5-20
13 405 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 1/5-20
12 400 Feedermete Maggot Glumman Väse Christoffer Jansson Polski Specimen 16/4-20
11 340 Feedermete Maggot Glumman Väse Christoffer Jansson Polski Specimen 20/3-20
10 316 Bottenmete Bröd Utnora Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 18/4-20
9 310 Bottenmete Räka Hedströmmen Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 27/7-20
8 253 Bottenmete Räka Utnora Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 18/4-20
7 211 Bottenmete Maggots Hamrångeån Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 15/4-20



Braxen
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 6640 Bolt The krill floaters Rögle dammar Lund Vicktor Hallensjö Team Swanglers 1/9-20
24 6060 Bolt The krill floaters Rögle dammar Lund Vicktor Hallensjö Team Swanglers 2/9-20
23 4922 Bottenmete Majs/maggot Hossmoån Kalmar Lars Andersson Tre MMM 19/9-20
22 4680 Boltfiske Plastmajs Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 29/7-20
21 4460 Feedermete Mask Ljusnan Torsby Christoffer Jansson Polski Specimen 13/5-20
20 4390 Feeder Majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 20/6-20
19 4250 Bottenmete Majs/Maggot Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 10/8-20
18 4010 Feeder Räka /Majs Östanforsån Falun Sonny Pettersson Tre MMM 24/5-20
17 4000 Feeder Räka /Majs Östanforsån Falun Sonny Pettersson Tre MMM 24/5-20
16 3930 Feeder Räka /Majs Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 22/5-20
15 3410 Bottenmete Plastmajs Brunnsjön Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 26/7-20
14 3360 Bottenmete Majs Vikbotten Örnsköldsvik Mona Widén Hardcore Sluggers 1/6-20
13 3138 Båtpimpel Mask/majs Dalälven Borlänge Lars Andersson Tre MMM 6/7-20
12 3050 Bottenmete Räka/majs Utnora Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 8/4-20
11 3020 Bottenmete Majs Dalälven Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 5/7-20
10 2996 Bottenmete Bröd Dalälven Älvkarleby Anders Johansson Pelles pojkar 5/9-20
9 2948 Bottenmete Mask Strömbäck Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 7/5-20
8 2941 Bottenmete Mask Strömbäck Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 7/5-20
7 2931 Bottenmete Bröd Norrsundetån Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 18/3-20
6 2827 Bottenmete Plastmajs Utnora Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 19/4-20
5 2820 Bottenmete Majs Vikbotten Örnsköldsvik Mona Widén Hardcore Sluggers 28/5-20
4 2651 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Anders Johansson Pelles pojkar 5/9-20
3 2600 Bottenmete Majs Svartån Linköping Daniel Klingerot Östgötarna 16/5-20
2 2510 Bottenmete Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 16/9-20
1 2480 Bottenmete Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 15/9-20



Färna
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2980 Bottenmete Korv Svartån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 1/5-20
24 2920 Bottenmete Ost Svartån Linköping Daniel Klingerot Östgötarna 26/4-20
23 2870 Bottenmete Bröd Mörrumsån Blekinge Christian Ottosson Team Swanglers 22/4-20
22 2800 Bottenmete Bröd Mörrumsån Blekinge Christian Ottosson Team Swanglers 22/4-20
21 2620 Bottenmete Bröd Hedströmmen Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 4/5-20
20 2570 Bottenmete Ost Hedströmmen Köping Michael Zentio Team Swanglers 2/5-20
19 2500 Bottenmete Korv Emån Vetlanda Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 24/4-20
18 2410 Feedermete Räka Tidan Mariestad Christoffer Jansson Polski Specimen 18/4-20
17 2400 Feedermete Räka Tidan Mariestad Christoffer Jansson Polski Specimen 19/4-20
16 2140 Bottenmete Majs Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 13/7-20
15 1830 Frilina Bröd Emån Vetlanda Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 14/5-20
14 1730 Frilina Bröd Solgenån Vetlanda Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 13/5-20
13 1670 Bottenmete Räka Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 5/5-20
12 1660 Frilina Bröd Solgenån Vetlanda Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 13/5-20
11 1390 Bottenmete Bröd Dalbergså Mellerud Stefan Carlsson 73:orna 17/4-20
10 1250 Bottenmete Bröd Krokån Mellerud Stefan Carlsson 73:orna 17/4-20
9 1190 Bottenmete Bröd Dalbergså Mellerud Stefan Carlsson 73:orna 17/4-20
8 1030 Bottenmete Bröd Krokån Mellerud Stefan Carlsson 73:orna 17/4-20
7 900 Bottenmete Räka Sagån Västerås Grzegorz Kubicki Tre MMM 20/9-20



Gädda
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 11550 Ismete Mört Skellefteå älven Skellefteå Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 1/4-20
24 10680 Trolling Wobbler Mellanfryken Kil Stefan Carlsson 73:orna 21/8-20
23 10650 Bottenmete Mört Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 22/5-20
22 10200 Bottenmete Mört Klarälven Forshaga Christoffer Jansson Polski Specimen 8/3-20
21 10030 Spinnfiske Big McRubber Vänern Hammarö Mattias Epperlein Polski Specimen 28/8-20
20 9922 Spinn Jigg Storjätten Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 8/7-20
19 9460 Spinnfiske Fatnose Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 11/2-20
18 8700 Bottenmete Mört Forstjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 24/2-20
17 8590 Spinnfiske Hooligan Roach Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 9/10-20
16 8580 Spinnfiske Köfi 14cm Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 31/12-20
15 8400 Trolling Platypus den store Mellan Fryken Sunne Emil Johansson Polski Specimen 30/1-20
14 7950 Spinnfiske Chatterbait Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 26/8-20
13 7460 Bottenmete Mört Dalälven Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 6/6-20
12 7330 Trolling Vobbler Runn Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 9/11-20
11 6850 Ismete Sik Skellefteå älven Skellefteå Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 29/3-20
10 6840 Spinnfiske Happy hybrid Östersjön Östhammar Linnea Lönn Hardcore Sluggers 5/4-20
9 6400 Spinnfiske Jigg Storsjön Sandviken Linnea Lönn Hardcore Sluggers 13/6-20
8 6200 Spinnfiske Jigg Östhammars skärgård Östhammar Linnea Lönn Hardcore Sluggers 24/1-20
7 6110 Trolling Wobbler Vänern Skoghall Stefan Carlsson 73:orna 19/4-20
6 5610 Spinnfiske Jigg Testeboån Gävle Linnea Lönn Hardcore Sluggers 11/4-20
5 5570 Bottenmete Mört Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 22/5-20
4 4860 Trolling Wobbler Runn Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 9/11-20



Gös
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 8180 Bottenmete Mört Ljusnan Torsby Christoffer Jansson Polski Specimen 12/5-20
24 6140 Trolling Wobbler Mellanfryken Kil Mattias Nilsson 73:orna 23/8-20
23 5810 Bottenmete Löja Dalälven Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 6/6-20
22 5720 Trolling Wobbler Åsunden Kinda Michael Zentio Team Swanglers 8/8-20
21 5700 Vertikalfiske Jigg Storsjön Sandviken Linnea Lönn Hardcore Sluggers 22/5-20
20 5490 Trolling Herakles 700 Åsunden Kinda Michael Zentio Team Swanglers 8/8-20
19 5380 Bottenmete Mört Ljusnan Torsby Christoffer Jansson Polski Specimen 12/5-20
18 5270 Trolling Wobbler Mellanfryken Kil Stefan Carlsson 73:orna 23/8-20
17 4960 Trolling Wobbler Järnlunden Rimforsa Michael Zentio Team Swanglers 26/8-20
16 4580 Trolling Vobbler Ösjön Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 11/9-20
15 4500 Vertikalfiske Jigg Storsjön Sandviken Linnea Lönn Hardcore Sluggers 29/5-20
14 4420 Vertikal Jigg Amungen Hedemora Patrik Andersson Tre MMM 7/11-20
13 4200 Trolling Wobbler Runn Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 9/11-20
12 2395 Trolling Wobbler Runn Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 9/11-20



Harr
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2113 Flugfiske Torrfluga Fjätån Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 25/6-20
24 1962 Flugfiske Lassanymf Fjätån Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 25/6-20
23 1818 Flugfiske Lassanymf Storfjäten Idre Lars Andersson Tre MMM 24/6-20
22 1674 Flugfiske Lassanymf Harrtjärn nr 1 Idre Lars Andersson Tre MMM 26/6-20
21 1625 Flugfiske Lassanymf Storfjäten Idre Lars Andersson Tre MMM 24/6-20
20 1623 Bottenmete Mask Puoltikasjärvi Gällivare Mona Widén Hardcore Sluggers 22/6-20
19 1465 Flugfiske Fluga Malgomajsvattenområde Vilhelmina Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 26/9-20
18 1283 Pimpel Lasseballans Fjätsjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 16/4-20
17 1232 Flugfiske Lassanymf Harrtjärn nr 2 Idre Lars Andersson Tre MMM 26/6-20
16 1160 Bottenmete Mask Puoltikasjärvi Gällivare Mona Widén Hardcore Sluggers 26/6-20
15 1050 Pimpelfiske Mormyschka+maggot Storsjön Storsjö Emil Johansson Polski Specimen 10/2-20
14 1030 Flugfiske Lassanymf Ljusnan Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 29/5-20
13 1008 Pimpel Lasseballans Fjätsjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 14/4-20
12 1000 Flugfiske Fluga Lussovarra Kiruna Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 12/7-20
11 941 Bottenmete Majs/mask Ljusvatstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 8/8-20
10 912 Flugfiske Lassanymf Ljusnan Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 29/5-20
9 870 Flötmete Mask Östra Vingarna Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 3/8-20
8 860 Spinn Spinnare Västra abborrvikarna Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 25/6-20
7 840 Flugfiske Fluga Östra abborrvikarna Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 22/6-20
6 830 Flugfiske Fluga Östra abborrvikarna Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 22/6-20
5 800 Flötmete Mask Västra Abborrvikarna Härjedalen Mattias Nilsson 73:orna 25/6-20
4 700 Pimpel Mormyska /maggot Luleälv Jokkmokk Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 21/4-20
3 649 Bottenmete Majs/mask Björnstavatjärn Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 11/8-20
2 635 Pimpel Mormyska/maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 26/4-20
1 475 Pimpel Mormyska/maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 26/4-20



Id
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 3120 Bottenmete Bröd Mörrumsån Mörrum Vicktor Hallensjö Team Swanglers 5/11-20
24 3080 Bottenmete Bröd Byälven Säffle Christoffer Jansson Polski Specimen 16/3-20
23 3000 Bottenmete Bröd Mörrumsån Mörrum Vicktor Hallensjö Team Swanglers 17/10-20
22 2979 Flötmete Maggot Gävle skärgård Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 12/4-20
21 2840 Flötmete Maggot Norrsundetån Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 10/4-20
20 2810 Bottenmete Räka/majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 8/8-20
19 2762 Bottenmete Räka Strömbäck Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 7/5-20
18 2750 Bottenmete Bröd Hamrångeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 12/4-20
17 2720 Bottenmete Bröd Byälven Säffle Christoffer Jansson Polski Specimen 17/3-20
16 2675 Bottenmete Bröd Hamrångeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 12/4-20
15 2660 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 12/4-20
14 2657 Flötmete Maggot Halltorpsån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 26/3-20
13 2610 Bottenmete Räka Strömbäck Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 5/5-20
12 2544 Bottenmete Majs Vikbotten Örnsköldsvik Mona Widén Hardcore Sluggers 30/5-20
11 2485 Bottenmete Majs Vikbotten Örnsköldsvik Mona Widén Hardcore Sluggers 30/5-20
10 2479 Flötmete Maggot Gävle skärgård Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 12/4-20
9 2380 Spinnfiske MWAR Monkey Fry Testeboån Gävle Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 1/9-20
8 2290 Flötmete Mask Forsmarksån Östhammar Nichlas Dahlén Pelles pojkar 11/4-20
7 2280 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 28/3-20
6 2260 Spinnfiske Vobbler Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 22/2-20
5 2259 Flötmete Maggot Halltorpsån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 26/3-20
4 2192 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Anders Johansson Pelles pojkar 25/10-20
3 2170 Flötmete Mask Forsmarksån Östhammar Nichlas Dahlén Pelles pojkar 11/4-20
2 2110 Spinnfiske Chatterbait Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 22/7-20
5 2100 Flötmete Räka Gårö-kanalen Mönsterås Linnea Lönn Hardcore Sluggers 24/3-20
5 2100 Bottenmete Majs Dalälven Älvkarleby Sonny Pettersson Tre MMM 27/8-20



Karp
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 15600 Bolt Boilie Kroppkärrssjön Karlstad Christoffer Jansson Polski Specimen 4/6-20
24 12280 Bottenmete Popup Lillasjön Hästveda Vicktor Hallensjö Team Swanglers 29/5-20
23 9420 Bottenmete Popup Lillasjön Hästveda Daniel Klingerot Östgötarna 11/7-20
22 7940 Bolt Popup Stripa damm Guldsmedshyttan Michael Zentio Team Swanglers 14/6-20
21 6920 Bolt Manilla popup Karsgöl Västervik Michael Zentio Team Swanglers 22/5-20
20 6660 Bottenmete Popup Lilla tjärby sjö Laholm Daniel Klingerot Östgötarna 1/5-20
19 5000 Bottenmete Boilie Karsgöl Västervik Tommi Meriläinen Team Swanglers 21/5-20
18 4120 Bolt Popup Stripa damm Guldsmedshyttan Michael Zentio Team Swanglers 5/8-20



Lake
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 5720 Vertikal Nors Klarälven Karlstad Christoffer Jansson Polski Specimen 3/5-20
24 4640 Vertikal Nors Klarälven Karlstad Christoffer Jansson Polski Specimen 28/4-20
23 4050 Vertikal Nors Byälven Säffle Christoffer Jansson Polski Specimen 3/1-20
22 3600 Pimpel Mört Venjanssjön Mora Sonny Pettersson Tre MMM 31/12-20
21 3420 Pimpel Mört Venjanssjön Mora Sonny Pettersson Tre MMM 1/1-20
20 2912 Pimpel Ströming Sikträsk Norsjö Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 9/3-20
19 2630 Pimpel Abborre/Mört Vansjön Vansbro Lars Andersson Tre MMM 15/1-20
18 2552 Pimpel Sik Skellefteå älven Malå Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 12/2-20
17 2457 Pimpel Nätting Sikträsk Norsjö Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 6/3-20
16 2250 Båtpimpel Räka Sommen Tranås Michael Zentio Team Swanglers 5/2-20
15 1999 Pimpel Nätting Skellefteå älven Malå Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 11/2-20
14 1858 Pimpel Räka Sommen Tranås Michael Zentio Team Swanglers 18/1-20
13 1760 Bottenmete Strömming Testeboån Gävle Linnea Lönn Hardcore Sluggers 9/2-20
12 1556 Pimpel Blänke/ maggot Rabna Arjeplog Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 15/2-20
11 1540 Bottenmete Strömming Testeboån Gävle Linnea Lönn Hardcore Sluggers 23/1-20
10 1340 Pimpel Abborre Vanån Mora Lars Andersson Tre MMM 12/1-20
9 960 Pimpel Abborre/Mört Vansjön Vansbro Lars Andersson Tre MMM 15/1-20
8 760 Pimpel Maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 25/4-20
7 470 Pimpel Sikbit Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 25/1-20
6 430 Vertikal Mört Dalälven Borlänge Lars Andersson Tre MMM 1/2-20



Lax
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 15010 Trolling Ismo mag Östersjön Hasslö Vicktor Hallensjö Team Swanglers 7/5-20
24 14800 Trolling Ismo magnun Östersjön Karlshamn Anders Bladh 73:orna 26/4-20
23 11600 Spinnfiske Fluga Indalsälven Bergeforsen Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 13/7-20
22 11540 Spinnfiske Fluga Indalsälven Bergeforsen Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 14/7-20
21 8650 Trolling Wobbler Vänern Hammarö Mattias Nilsson 73:orna 26/4-20
20 8380 Spinnfiske Toby Råneälven Gällivare Mikael Nilsson Team Nilivaara 13/7-20
19 7310 Flugfiske Tubfluga Ängesån Gällivare Mikael Nilsson Team Nilivaara 19/7-20
18 6160 Trolling Wobbler Vänern Skoghall Stefan Carlsson 73:orna 19/1-20
17 5600 Spinn Spinnare Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 26/9-20



Mört
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1590 Bottenmete Maggot Lilla tjärby sjö Laholm Vicktor Hallensjö Team Swanglers 16/4-20
24 1109 Bottenmete Majs/mask Ljusvatstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 17/7-20
23 1077 Bottenmete Majs Nyborg tjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 27/8-20
22 1036 Bottenmete Majs Nyborg tjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 27/8-20
20.5 916 Bottenmete Majs Aldersjön Boden Mona Widén Hardcore Sluggers 29/6-20
20.5 916 Bottenmete Majs/mask Ljusvatstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 7/8-20
19 903 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Anders Johansson Pelles pojkar 17/10-20
18 869 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 23/3-20
17 865 Flugfiske Fluga Kivijärvi Gällivare Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 14/7-20
16 862 Bottenmete Majs Aldersjön Boden Mona Widén Hardcore Sluggers 28/6-20
15 850 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 27/9-20
14 681 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 23/3-20
12.5 650 Bottenmete Räka Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 5/5-20
12.5 650 Bottenmete Mask/Majs Kaivosjärvi Gällivare Conny Svingdahl Team Nilivaara 18/7-20
11 618 Bottenmete Majs Vikbotten Örnsköldsvik Mona Widén Hardcore Sluggers 28/5-20
10 570 Feeder Räka/Majs Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 21/5-20
8 540 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 19/4-20
8 540 Flötmete Maggot Lillån Mönsterås Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 22/4-20
8 540 Bottenmete Mask Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 5/5-20
6 530 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 20/4-20
5 524 Bottenmete Bröd Utnora Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 18/4-20
4 520 Bottenmete Räka/Majs Utnora Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 6/4-20
3 513 Bottenmete Majs Vikbotten Örnsköldsvik Mona Widén Hardcore Sluggers 30/5-20
2 498 Bottenmete Bröd Norrsundetån Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 2/4-20
1 490 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 16/3-20



Regnbåge
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 5570 Feeder Räka/majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 26/5-20
24 3298 Flugfiske Sreamer Sörskogstjärn Leksand Lars Andersson Tre MMM 19/5-20
23 2870 Bottenmete Majs/Maggot Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 14/8-20
22 2780 Bottenmete Powerbait Stensjön Falun Linnea Lönn Hardcore Sluggers 6/10-20
21 2759 Bottenmete Powerbait Hubo-Långsjön Hofors Patrik Stenroth Pelles pojkar 12/11-20
20 2580 Bottenmete Majs/Salemon eggs Stensjön Falun Sonny Pettersson Tre MMM 15/4-20
19 2505 Bottenmete Powerbait Hubo-Långsjön Hofors Patrik Stenroth Pelles pojkar 12/11-20
18 2280 Flugfiske Streamer Sörskogstjärn Leksand Lars Andersson Tre MMM 19/5-20
17 2271 Pimpel Mormyshka Örträsket Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 29/2-20
16 1560 Flötmete Mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 2/6-20
15 1549 Flötmete Mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 2/6-20
14 1534 Pimpel Mormyska/maggots Åstjärn Nordanstig Anders Johansson Pelles pojkar 29/2-20
13 1480 Pimpel Räka Pägertjärn Lekvattnet Stefan Carlsson 73:orna 15/2-20
12 1310 Spinnfiske Toby Sundsjön Arboga Tommi Meriläinen Team Swanglers 18/9-20
11 1225 Pimpel Mormyska/maggots Valkalampi Ockelbo Anders Johansson Pelles pojkar 5/12-20
10 1194 Bottenmete Majs Ljusvatstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 16/7-20
9 1152 Flötmete Mask Kattögletjärn Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 2/7-20
8 1047 Flötmete Majs Kyrkbäckssjön Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 1/7-20
7 1044 Flötmete Mask Kattögletjärn Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 2/7-20
6 1031 Flötmete Majs Kyrkbäckssjön Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 1/7-20
5 991 Bottenmete Mask Björnstavatjärn Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 8/8-20
4 960 Bottenmete Majs Ljusvatstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 16/7-20
3 812 Flugfiske Streamer Sättesbotjärn Falun Lars Andersson Tre MMM 23/5-20
2 772 Bottenmete Mask Björnstavatjärn Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 8/8-20



Ruda
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2010 Flötmete Pellet Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 9/6-20
24 1980 Flötmete Pellet Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 10/6-20
23 1920 Flötmete Räka Igeltjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 22/5-20
22 1840 Flötmete Räka Igeltjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 22/5-20
20.5 1809 Mete Majs/maggot Nordansjö Sundsvall Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 4/7-20
20.5 1809 Mete .majs/maggot Nordansjö Sundsvall Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 4/7-20
19 1130 Flötmete Pellet Näshultasjön Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 14/8-20
18 1100 Flötmete Majs Sundstatjärn Karlstad Christoffer Jansson Polski Specimen 17/6-20
17 1050 Flötmete Majs Näshultasjön Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 9/8-20
16 986 Flötmete Maggot Aldersjön Boden Mona Widén Hardcore Sluggers 28/6-20
15 954 Flötmete Maggot Aldersjön Boden Mona Widén Hardcore Sluggers 29/6-20
14 447 Flötmete Majs Vitbergstjärnen Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 11/9-20
13 410 Flötmete Majs Vitbergstjärnen Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 11/9-20



Röding
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 3860 Vertikalfiske Pirk Vättern Vadstena Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 17/6-20
24 3620 Vertikal Jigg Logärden Falun Patrik Andersson Tre MMM 1/5-20
23 3200 Vertikalfiske Pirk Vättern Vadstena Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 17/6-20
22 2431 Bottenmete Mask Kyrkbäckssjön Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 1/7-20
21 2279 Bottenmete Mask Kyrkbäckssjön Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 24/5-20
20 2100 Ismete Maggot/Salemon eggs Stensjön Falun Sonny Pettersson Tre MMM 2/2-20
19 1833 Bottenmete Majs/mask Ljusvatstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 17/7-20
18 1572 Bottenmete Majs/mask Ljusvatstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 17/7-20
17 1559 Pimpel Pirk/maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 24/2-20
16 1490 Pimpel Blink/pirk/maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 26/2-20
15 1386 Pimpel Mormyshka Njusträsket Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 26/4-20
14 1192 Flötmete Mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 4/6-20
13 1142 Pimpel Blinkpirk/maggot Logärden Falun Lars Andersson Tre MMM 13/10-20
12 1128 Pimpel Mormyshka Njusträsket Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 26/4-20
11 1048 Bottenmete Mask Maratjärn Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 2/7-20
10 1042 Bottenmete Mask Maratjärn Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 2/7-20
9 938 Pimpel Blinkpirk/maggot Spjutsjön Falun Lars Andersson Tre MMM 1/1-20
8 926 Pimpel Blinkpirk/maggot Spjutsjön Falun Lars Andersson Tre MMM 1/1-20
7 903 Flugfiske Streamer Sättesbotjärn Falun Lars Andersson Tre MMM 23/5-20
6 775 Pimpel Blänke Laggträsk Malå Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 2/1-20
4.5 750 Ismete Maggot/Salemon eggs Stensjön Falun Sonny Pettersson Tre MMM 28/2-20
4.5 750 Vertikalfiske Pellets V. Silen Bengtsfors Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 7/6-20
3 732 Pimpel Blinkpirk/maggot Digertjärn Ljusdal Lars Andersson Tre MMM 7/12-20
2 714 Pimpel Blinkpirk/Attraqua Herrgårdstjärnen Nordanstig Anders Johansson Pelles pojkar 28/2-20
1 702 Pimpel Blinkpirk/Attraqua Herrgårdstjärnen Nordanstig Anders Johansson Pelles pojkar 28/2-20



Sarv
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1442 Bottenmete Bröd Motala ström Linköping Michael Zentio Team Swanglers 2/8-20
23.5 1370 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 27/5-20
23.5 1370 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 30/5-20
22 1249 Bolt Popup Motala ström Linköping Michael Zentio Team Swanglers 1/8-20
21 1100 Bottenmete Räka Inre Fjärden Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 17/9-20
20 1034 Bottenmete Majs Lillån Linköping Michael Zentio Team Swanglers 7/4-20
19 1020 Flötmete Räka Utnora Gävle Linnea Lönn Hardcore Sluggers 8/6-20
18 990 Flötmete Majs Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 24/5-20
17 950 Bottenmete Räka Inte Fjärden Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 30/6-20
16 910 Bottenmete Räka /Majs Utnora Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 6/4-20
15 824 Bottenmete Räka Nynäshamns Skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 13/6-20
14 822 Bottenmete Majs Vikbotten Örnsköldsvik Mona Widén Hardcore Sluggers 29/5-20
13 800 Flötmete Majs Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 25/5-20
12 774 Bottenmete Plastmajs Testeboån/Inre fjärden Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 20/5-20
11 631 Bottenmete Räka Nynäshamns skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 13/6-20
10 624 Bottenmete Majs Lillån Linköping Michael Zentio Team Swanglers 7/4-20
9 502 Bottenmete Majs Vikbotten Örnsköldsvik Mona Widén Hardcore Sluggers 31/5-20



Sik
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2008 Pimpel Tafspirk/Maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 26/3-20
24 1344 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 17/3-20
23 1248 Pimpel Tafspirk/Maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 25/3-20
22 1141 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 16/3-20
21 1110 Bottenmete Mask Östersjön Sölvesborg Mona Widén Hardcore Sluggers 20/3-20
20 1043 Bottenmete Mask Östersjön Sölvesborg Mona Widén Hardcore Sluggers 20/3-20
19 1030 Flötmete Mask Ljusnan Långå Stefan Carlsson 73:orna 2/8-20
18 985 Flötmete Mask Sävarån Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 29/10-20
17 970 Flötmete Mask Ljusnan Långå Stefan Carlsson 73:orna 26/6-20
16 896 Flötmete Mask Sävarån Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 29/10-20
15 812 Bottenmete Mask Kalmarsund Oskarshamn Mona Widén Hardcore Sluggers 24/3-20
14 805 Bottenmete Mask Kalmarsund Oskarshamn Mona Widén Hardcore Sluggers 24/3-20
13 741 Pimpel Mormyska /maggot Bottenviken Skellefteå Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 20/3-20
12 700 Flugfiske Fluga Metta- rakkuri Kiruna Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 9/7-20
11 435 Pimpel Mormyska/ maggot Bottenviken Skellefteå Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 2/2-20
10 300 Flugfiske Lassanymf Björnån Ljusdal Lars Andersson Tre MMM 30/5-20
9 270 Flugfiske Lassanymf Björnån Ljusdal Lars Andersson Tre MMM 30/5-20
8 264 Pimpel Maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 27/1-20



Stäm
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 270 Bottenmete Majs Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 12/7-20
24 254 Bottenmete Majs Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 29/9-20
23 207 Bottenmete Räka Umeälven Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 26/7-20
22 194 Bottenmete Räka Umeälven Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 26/7-20
21 147 Pimpel Mormyska /maggot Skellefteå älven Skellefteå Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 24/3-20
20 112 Bottenmete Majs/magg Skrövån Gällivare Mona Widén Hardcore Sluggers 21/6-20
18.5 110 Bottenmete Majs Klarälven Hammarö Stefan Carlsson 73:orna 4/6-20
18.5 110 Bottenmete Majs/magg Skrövån Gällivare Mona Widén Hardcore Sluggers 21/6-20
17 105 Bottenmete Majs/magg Kattån Gällivare Mona Widén Hardcore Sluggers 21/6-20
16 102 Bottenmete Majs/magg Kattån Gällivare Mona Widén Hardcore Sluggers 21/6-20
15 93 Pimpel Mormyska /maggot Skellefteå älven Skellefteå Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 23/3-20
14 90 Bottenmete Majs Klarälven Hammarö Stefan Carlsson 73:orna 4/6-20
13 80 Bottenmete Majs/Maggot Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 22/8-20
12 70 Bottenmete Majs/Maggot Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 22/5-20
11 50 Bottenmete Majs/Maggot Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 21/5-20



Sutare
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 4040 Feedermete Mask Antorpa sjö Laholm Vicktor Hallensjö Team Swanglers 12/6-20
24 4020 Feedermete Mask Antorpa sjö Laholm Vicktor Hallensjö Team Swanglers 11/6-20
23 3860 Bottenmete Maggot Lilla tjärby sjö Laholm Vicktor Hallensjö Team Swanglers 17/4-20
22 3448 Bottenmete Majs/maggot Hossmoån Kalmar Lars Andersson Tre MMM 20/9-20
21 3440 Bottenmete Maggot Lilla tjärby sjö Laholm Vicktor Hallensjö Team Swanglers 17/4-20
20 3262 Bolt Manilla Hossmoån Kalmar Michael Zentio Team Swanglers 4/9-20
19 3120 Bottenmete Boilie Karsgöl Västervik Tommi Meriläinen Team Swanglers 21/5-20
18 2920 Flätmete Pellet Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 10/6-20
17 2900 Boltfiske Plastmajs S. Vixen Eksjö Linnea Lönn Hardcore Sluggers 20/6-20
16 2710 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 24/5-20
15 2680 Bottenmete Räka Östersjön Östhammar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 6/5-20
14 2664 Bolt Maver pinapple dumbell Motala ström Linköping Michael Zentio Team Swanglers 2/8-20
13 2620 Boltfiske Plastmajs S. Vixen Eksjö Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 21/6-20
12 2540 Flötmete Räka Igeltjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 21/5-20
11 2506 Bottenmete Räka Nynäshamns Skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 13/6-20
10 2360 Flötmete Räka Igeltjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 22/5-20
9 2162 Bottenmete Majs Motala ström Linköping Michael Zentio Team Swanglers 2/8-20
8 1960 Bottenmete Majs Utnora Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 18/4-20
7 1720 Flötmete Majs Hillesjön Gävle Linnea Lönn Hardcore Sluggers 20/8-20
6 1700 Flötmete Räka Hillesjön Gävle Linnea Lönn Hardcore Sluggers 9/6-20
5 1445 Bottenmete Mask Svartån Linköping Michael Zentio Team Swanglers 31/3-20



Vimma
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1304 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Patrik Stenroth Pelles pojkar 26/4-20
24 1300 Bottenmete Mask Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 25/4-20
23 1070 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Nichlas Dahlén Pelles pojkar 8/5-20
22 1010 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Nichlas Dahlén Pelles pojkar 8/5-20
21 1000 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 29/4-20
20 980 Bottenmete Mask Testeboån Gävle Linnea Lönn Hardcore Sluggers 15/5-20
19 790 Flötmete Räka Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 26/4-20
18 740 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 16/4-20



Öring
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 5440 Spinn Jigg Gimmen Borlänge Patrik Andersson Tre MMM 22/6-20
24 4520 Trolling Wobbler Vänern Hammarö Mattias Nilsson 73:orna 19/4-20
23 3680 Trolling Wobbler Vänern Hammarö Mattias Nilsson 73:orna 19/4-20
22 3390 Trolling Löja Vättern Gränna Michael Zentio Team Swanglers 23/7-20
21 3212 Pimpel Lasseballans Digertjärn Ljusdal Lars Andersson Tre MMM 1/12-20
20 2267 Spinnfiske Skeddrag Bureälven Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 22/5-20
19 1992 Spinnfiske Skeddrag Sävarån Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 12/5-20
18 1850 Trolling Skeddrag Vättern Hästholmen Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 2/6-20
17 1400 Spinnfiske Skeddrag Bergeforsen Timrå Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 19/10-20
16 1240 Spinnfiske Skeddrag Bergeforsen Timrå Tobias Ekvall Hardcore Sluggers 19/10-20
15 1170 Spinn Skeddrag Småtjärn 1 Kil Stefan Carlsson 73:orna 9/5-20
14 1100 Spinnfiske Skeddrag Jorefjorden Tanum Mattias Nilsson 73:orna 5/4-20
13 1081 Flötmete Mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 4/6-20
12 1080 Bottenmete Maggot Gavleån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 8/11-20
11 1062 Flugfiske Kläckare Dalälven Borlänge Lars Andersson Tre MMM 14/6-20
10 980 Flötmete Mask Småtjärn 1 Kil Stefan Carlsson 73:orna 15/5-20
9 962 Flugfiske Streamer Sörskogstjärn Leksand Lars Andersson Tre MMM 19/5-20
8 941 Flugfiske Streamer Sörskogstjärn Leksand Lars Andersson Tre MMM 19/5-20
7 882 Flötmete Mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 2/6-20
6 740 Bottenmete Mask Kyrkbäckssjön Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 30/6-20
5 685 Bottenmete Mask Kyrkbäckssjön Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 24/5-20
4 672 Bottenmete Mask Njusträsket Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 9/6-20
3 670 Spinnfiske Skeddrag Jorefjorden Tanum Mattias Nilsson 73:orna 5/4-20
2 640 Spinnfiske Skeddrag Brofjorden Lysekils kommun Mattias Nilsson 73:orna 4/4-20
1 610 Spinnfiske Gruff Bottenhavet Nordanstig Anders Johansson Pelles pojkar 29/10-20