2018Aktuell ställning 20192020
Lag Deltagare
1Retardoz1419.5
2Tre MMM1117.5
3Hardcore Sluggers1055
4Kantål764.5
5Team Swanglers735.5
6Polski Specimen645
7Team Andersson341
8Pelles pojkar281
973:orna190
10Team Nilivaara73
1Mona Widén998
2Pär Olsson911
3Lars Andersson432
4Vicktor Hallensjö381.5
5Grzegorz Kubicki372.5
6Tobias Ekvall342
7Christoffer Jansson324
8Johan Jansson298
9Linnea Lönn273.5
10Sonny Pettersson251
11Christer Jansson209.5
12Mattias Epperlein178
13Tommi Meriläinen166.5
14Emil Johansson143
15Anders Johansson128.5
16Jon Andersson106
17Birk Andersson105
18Boine Andersson100
19Michael Zentio99
20Patrik Stenroth94.5
21Stefan Carlsson94
22Christian Ottosson88.5
23Alexander björk81
24Lars Svingdahl73
25Anders Bladh72
26Isabel syrjä68
27Anders Eriksson62
28Hasse Peltonen57
29Nichlas Dahlén54.5
30Linus Andersson30
31Mattias Nilsson24
32Fredrik Stjernholm3.5
33Jon Bergström1



Abborre
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2310 Spinnfiske MWAR Monkey Rib Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 25/2-19
24 2160 Spinnfiske MWAR Monkey Rib Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 27/3-19
23 2116 Pimpel Lasseballans Hemsjön Borlänge Lars Andersson Tre MMM 19/1-19
22 1940 Bottenmete Mask Rögle Dammar Lund Vicktor Hallensjö Team Swanglers 4/4-19
21 1720 Bottenmete Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 3/5-19
20 1640 Spinnfiske Rattlin Sting 9 Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 31/10-19
19 1610 Bottenmete Mört Hossmoån Kalmar Boine Andersson Team Andersson 21/4-19
18 1460 Flötmete Mask Grängen Hagfors Pär Olsson Retardoz 2/6-19
17 1400 Pimpel Balanspirk Lilla Le Dals Ed Johan Jansson Retardoz 17/2-19
16 1387 Spinn Jigg Jättsjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 21/8-19
15 1370 Bottenmete Mask Västra Aborrvikarna Tännäs Birk Andersson Team Andersson 15/7-19
13.5 1350 Flötmete Mask Västra abborrvickrarna Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 25/6-19
13.5 1350 Flötmete Mört Grängen Hagfors Pär Olsson Retardoz 17/7-19
12 1300 Bottenmete Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 3/5-19
11 1290 Spinn Jigg Brocksjön Strömsund Nichlas Dahlén Pelles pojkar 11/8-19
9.5 1260 Spinnfiske MWAR Monkey Shad Storsjön Huddiksvall Tobias Ekvall Kantål 19/6-19
9.5 1260 Flötmete Löja Råvarp Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 18/7-19
8 1180 Pimpel Balanspirk Svärdlång Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 16/2-19
7 1170 Bottenmete Bröd Utnora Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 16/9-19
6 1160 Flötmete Mask Östra Vängarna Härjedalen Pär Olsson Retardoz 12/7-19
5 1125 Bottenmete Räka Gävle skgd Gävle Linnea Lönn Kantål 12/5-19
4 1120 Mete Mask Östra Vängarna Härjedalen Mattias Nilsson 73:orna 26/6-19
3 1100 Bottenmete Mört Ärr Åmål Johan Jansson Retardoz 6/4-19
2 1030 Spinnfiske Jigg Östersjön Hudiksvall Linnea Lönn Kantål 23/9-19
1 1020 Bottom bouncing Björkna Acksjön Forshaga Jon Bergström Retardoz 11/5-19



Björkna
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1000 Flötmete Majs Dalälven Älvkarleby Jon Andersson Team Andersson 22/7-19
24 980 Flötmete Räka Dalälven Älvkarleby Linnea Lönn Kantål 20/8-19
23 820 Bottenmete Maggot Testeboån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 30/4-19
22 810 Bottenmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 24/5-19
21 520 Bottenmete Räka Inte Fjärden Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 31/5-19
20 500 Bottenmete Räka Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 25/5-19
19 490 Bottenmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 24/5-19
18 470 Bolt Plastmajs Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 24/5-19
17 446 Bottenmete Majs/magg Lyckebyån Emmaboda Mona Widén Hardcore Sluggers 10/11-19
16 420 Feedermete Mask Arbogaån Arboga Christoffer Jansson Polski Specimen 15/9-19
15 413 Flötmete Maggot Lillån Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 21/4-19
14 400 Bottenmete Räka Utnora Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 25/5-19
13 360 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/5-19
12 340 Bottenmete feeder Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 15/6-19
11 302 Bottenmete Räka Gavleån Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 25/8-19
10 291 Bottenmete Majs/magg Lyckebyån Emmaboda Mona Widén Hardcore Sluggers 14/11-19
8 280 Mete Mask Gapern Karlstad Christer Jansson Retardoz 15/6-19
8 280 Mete majs Rudtjärn Karlstad Christer Jansson Retardoz 16/6-19
8 280 Bottenmete Räka Lusten Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 27/8-19
6 263 Bottenmete Räka Gavleån Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 25/8-19
5 250 Bottenmete feeder Majs Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 22/7-19
4 240 Bottenmete feeder Majs Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 22/7-19
3 222 Bottenmete Bröd Utnora Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 16/9-19
2 220 Mete majs Gapern Karlstad Christer Jansson Retardoz 16/6-19
1 210 Feedermete Mask Stentjärn Köping Emil Johansson Polski Specimen 20/6-19



Braxen
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 8040 Bolt Maggot Rögledammar Lund Alexander björk Kantål 16/5-19
24 7740 Bolt Maggot Rögledammar Lund Alexander björk Kantål 17/5-19
23 5450 Flötmete Mask Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 29/5-19
22 5370 Bolt Plastmajs Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 9/9-19
21 5347 Bottenmete Majs Hossmoån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 22/5-19
20 4729 Bottenmete Majs Hagbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 14/9-19
19 4534 Bottenmete Majs Hagbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 22/9-19
18 4250 Bottenmete Majs Flästasjön Bollnäs Linnea Lönn Kantål 5/6-19
17 4140 Bottenmete Majs Östanforsån Falun Anders Eriksson Tre MMM 12/5-19
15.5 4130 Flötmete Mask Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 19/5-19
15.5 4130 Bottenmete Majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 14/6-19
14 4120 Bottenmete Majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 13/6-19
13 4050 Flötmete Mask Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 26/5-19
12 4000 Flötmete Mask Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 19/5-19
11 3986 Bottenmete Majs Brunnsjön Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 22/8-19
10 3880 Bottenmete Räka/Majs Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 17/5-19
9 3870 Bottenmete Majs Östanforsån Falun Anders Eriksson Tre MMM 10/5-19
8 3861 Flötmete Majs Lilldammen Gimo Mona Widén Hardcore Sluggers 7/7-19
7 3584 Bottenmete Räka Umeälven Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 27/7-19
6 3520 Bottenmete Räka/Majs Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 16/5-19
5 3450 Flugfiske Grizzlyfluga Skärjen Filipstad Mattias Epperlein Polski Specimen 29/7-19
3.5 3420 Bottenmete Bröd Hamrångeån Gävle Fredrik Stjernholm Pelles pojkar 3/4-19
3.5 3420 Bottenmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 24/5-19
2 3410 Bottenmete Räka Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 2/3-19
1 3320 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 16/3-19



Färna
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 3050 Frilina Bröd Almaån Hässleholm Christian Ottosson Team Swanglers 21/5-19
24 2920 Bottenmete Korv Svartån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 4/5-19
22.5 2900 Frilina Bröd Almaån Hässleholm Christian Ottosson Team Swanglers 21/5-19
22.5 2900 Bottenmete feeder Bröd Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 30/5-19
21 2620 Frilina Bröd Mörrumsån Blekinge Christian Ottosson Team Swanglers 6/4-19
20 2580 Bottenmete fisk Mörrumsån Blekinge Christian Ottosson Team Swanglers 16/6-19
19 2560 Frilina Bröd Flian Skara Christoffer Jansson Polski Specimen 24/4-19
18 2530 Bottenmete Korv Emån Vetlanda Birk Andersson Team Andersson 1/5-19
17 2520 Mete Bröd Flian Lidköping Christer Jansson Retardoz 18/4-19
16 2490 Bottenmete Räka Emån Vetlanda Birk Andersson Team Andersson 11/5-19
15 2320 Bottenmete feeder Räka Hedströmmen Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 13/4-19
14 2290 Bolt Plastmajs Solgenån Vetlanda Tobias Ekvall Kantål 6/6-19
13 2280 Bottenmete feeder Majs Hedströmmen Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 25/3-19
12 2260 Bottenmete Bröd Svartån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 19/5-19
11 2090 Bottenmete feeder Räka Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 25/5-19
10 2058 Frilina Bröd Sagån Enköping Nichlas Dahlén Pelles pojkar 4/5-19
9 1700 Frilina Bröd Sagån Enköping Nichlas Dahlén Pelles pojkar 4/5-19
8 1620 Mete Bröd Tidan Mariestad Christer Jansson Retardoz 18/4-19
7 1520 Mete bröd Krokån Mellerud Christer Jansson Retardoz 3/4-19
6 1450 Frilina Bröd Solgenån Vetlanda Linnea Lönn Kantål 22/6-19
5 1420 Mete Bröd Tidan Mariestad Christer Jansson Retardoz 18/4-19
4 1400 Frilina Bröd Viskan Marks kommun Emil Johansson Polski Specimen 8/7-19
3 1300 Frilina Bröd Viskan Marks kommun Emil Johansson Polski Specimen 8/7-19
2 1240 Bottenmete Bröd Dalbergså Mellerud Stefan Carlsson 73:orna 30/3-19
1 1170 Bottenmete Bröd Gålbyån Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 6/6-19



Gädda
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 13140 Slowtrolling Mört Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 26/3-19
24 12100 Slowtrolling Mört Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 26/3-19
23 11870 Bottenmete Nors Klarälven Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 24/9-19
22 11500 Ismete Mört Tjärn Forshaga kommun Christoffer Jansson Polski Specimen 27/2-19
21 11130 Bottenmete Mört Sundsta tjärn Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 16/4-19
20 10200 Ismete Mört Lusten Deje Emil Johansson Polski Specimen 9/3-19
19 10140 Ismete Mört Lusten Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 16/3-19
18 10080 Spinnfiske Jigg Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 29/9-19
17 9820 Trolling Wobbler Mellanfryken Kil Stefan Carlsson 73:orna 13/7-19
16 9700 Slowtrolling Mört Mellanfryken Kil Johan Jansson Retardoz 24/2-19
15 9500 Ismete Död mört Krön Vimmerby Isabel syrjä Kantål 26/1-19
14 9494 Trolling Rapala Kalixälven Kalix Anders Johansson Pelles pojkar 2/6-19
13 9140 Flötmete Mört Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 23/4-19
12 8100 Ismete Mört Ören Jönköping Tobias Ekvall Kantål 17/1-19
11 7904 Spinnfiske Maximus Predator Kalixälven Kalix Anders Johansson Pelles pojkar 6/6-19
10 7720 Trolling Jigg Försjön Eksjö Tobias Ekvall Kantål 20/10-19
8.5 7570 Trolling G’bump Mycklaflon Eksjö Tobias Ekvall Kantål 1/9-19
8.5 7570 Trolling Jigg Försjön Eksjö Tobias Ekvall Kantål 18/10-19
7 7400 Spinnfiske Jigg Lilla Nätaren Nässjö Linus Andersson Team Andersson 18/5-19
6 7220 Spinn Spinnare Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 30/4-19
5 6900 Spinnfiske Flatnose Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 31/12-19
4 6890 Spinnfiske Bullet shad Hossmoån Kalmar Linnea Lönn Kantål 14/9-19
3 6700 Bottenmete Mört Ärr Åmål Johan Jansson Retardoz 6/4-19
2 6380 Trolling Löja Vättern Gränna Michael Zentio Team Swanglers 19/7-19
1 6290 Bottenmete Nors Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 10/5-19



Gös
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 9210 Flötmete Mört Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 21/4-19
24 9060 Vertikalfiske Jigg Storsjön Sandviken Linnea Lönn Kantål 12/10-19
23 7270 Flötmete Mört Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 22/4-19
22 7120 Bottenmete Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 10/5-19
21 6660 Bottenmete Nors Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 5/5-19
20 6510 Flötmete Mört Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 13/5-19
19 6160 Flötmete Mört Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 28/4-19
18 5790 Trolling Wobbler Järnlunden Rimforsa Michael Zentio Team Swanglers 7/7-19
17 5580 Trolling Nils master Öresjön Markskommun Emil Johansson Polski Specimen 24/7-19
16 5520 Trolling Nils master Öresjön Marks kommun Emil Johansson Polski Specimen 16/8-19
15 5100 Vertikalfiske Jigg Storsjön Sandviken Linnea Lönn Kantål 13/10-19
14 5020 Ismete Mört Krön Vimmerby Isabel syrjä Kantål 23/2-19
13 4590 Trolling Wobbler Järnlunden Rimforsa Michael Zentio Team Swanglers 7/7-19
12 4250 Ismete Mört Östersjön Nykroppa Mattias Epperlein Polski Specimen 15/3-19
11 3580 Vertikal Jigg Ösjön Borlänge Lars Andersson Tre MMM 30/10-19
10 3430 Jigg Jigg Näshultasjön Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 26/4-19
9 2980 Ismete Mört Velen Torsby Pär Olsson Retardoz 23/2-19
8 2960 Trolling Wobbler Vänern Skoghall Stefan Carlsson 73:orna 17/7-19
7 2630 Trolling Wobbler Mellanfryken Kil Stefan Carlsson 73:orna 17/8-19
5.5 2600 Trolling Wobbler Mellanfryken Kil Stefan Carlsson 73:orna 13/7-19
5.5 2600 Trolling Nilsmaster Öresjön Marks kommun Emil Johansson Polski Specimen 18/7-19
4 2150 Trolling Wobbler Vänern Skoghall Stefan Carlsson 73:orna 17/7-19
3 2008 Vertikal Jigg Ösjön Borlänge Lars Andersson Tre MMM 30/10-19
2 1750 Bottenmete Mört Östra Örten Karlstad Pär Olsson Retardoz 26/7-19
1 1260 Ismete Mört V:a Örten Molkom Stefan Carlsson 73:orna 12/1-19



Harr
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1824 Flugfiske Fluga Malgomaj vattenområde Vilhelmina Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 26/9-19
24 1802 Flugfiske Kläckare Fjätån Tännäs Lars Andersson Tre MMM 24/6-19
23 1722 Flugfiske Kläckare Harrtjärnarna nr 1 Idre Lars Andersson Tre MMM 26/6-19
22 1667 Flugfiske Kläckare Storfjäten Idre Lars Andersson Tre MMM 25/6-19
21 1625 Flugfiske Kläckare Fjätån Tännäs Lars Andersson Tre MMM 24/6-19
20 1622 Flugfiske Kläckare Namnlös tjärn Idre Lars Andersson Tre MMM 23/6-19
19 1590 Flötmete Mask Västra Aborrvikarna Tännäs Boine Andersson Team Andersson 12/7-19
18 1580 Flugfiske Kläckare Harrtjärnarna nr 1 Idre Lars Andersson Tre MMM 26/6-19
17 1528 Flugfiske Kläckare Storfjäten Idre Lars Andersson Tre MMM 25/6-19
16 1518 Flugfiske Kläckare Namnlös tjärn Idre Lars Andersson Tre MMM 23/6-19
15 1420 Mete Mask Västra Abborrvickrarna Karlstad Christer Jansson Retardoz 12/6-19
13.5 1360 Flötmete Mask Frösjön Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 28/6-19
13.5 1360 Flugfiske Fluga Frösjön Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 28/6-19
12 1340 Spinnfiske Spinnare Harrokjauratj Jokkmokk Vicktor Hallensjö Team Swanglers 21/8-19
11 1330 Spinnfiske Spinnare Harrokjauratj Jokkmokk Vicktor Hallensjö Team Swanglers 21/8-19
10 1300 Mete Mask Östra Vängarna Härjedalen Mattias Nilsson 73:orna 26/6-19
9 1200 Mete Mask Östra Vängarna Härjedalen Mattias Nilsson 73:orna 26/6-19
8 1120 Mete Mask Östra Vattnan Härjedalen Christer Jansson Retardoz 13/6-19
7 1110 Flugfiske Fluga Kalixälven Gällivare Lars Svingdahl Team Nilivaara 13/7-19
6 1087 Spinnfiske Spinnare Saxån Dorotea Mona Widén Hardcore Sluggers 14/7-19
5 993 Flugfiske Nymf Ljusnan Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 28/5-19
4 950 Flötmete Mask Ljusnan Härjedalen Pär Olsson Retardoz 9/7-19
3 923 Bottenmete Mask Nosjorn Storuman Mona Widén Hardcore Sluggers 16/7-19
2 920 Mete Mask Östra Vattnan Härjedalen Christer Jansson Retardoz 13/6-19
1 690 Flötmete Mask Valmen Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 29/6-19



Id
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2960 Bottenmete Räka/majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 7/8-19
24 2903 Bottenmete Majs Skelleftebukten Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 18/7-19
23 2900 Bottenmete Majs/Maggot Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 23/5-19
22 2805 Bottenmete Boilie Hossmoån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 29/9-19
21 2791 Flötmete Maggot Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 29/3-19
20 2750 Bottenmete Bröd Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 30/10-19
19 2740 Bottenmete Bröd Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 23/11-19
18 2730 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 20/3-19
16.5 2710 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 29/3-19
16.5 2710 Bottenmete Bröd Klarälven Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 25/6-19
15 2692 Bottenmete Räka Umeälven Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 27/7-19
14 2690 Bottenmete Majs Hossmoån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 13/9-19
13 2684 Flötmete Mask Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 31/3-19
12 2630 Bottenmete Räka Umeälven Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 25/7-19
11 2610 Bottenmete Räka Öreälven Nordmaling Mona Widén Hardcore Sluggers 23/8-19
10 2570 Spinnfiske Chatterbait Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 28/9-19
9 2520 Mete bröd Byälven Säffle Christer Jansson Retardoz 3/4-19
8 2469 Bottenmete Räka Öreälven Nordmaling Mona Widén Hardcore Sluggers 23/8-19
7 2428 Bottenmete Majs Skelleftebukten Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 22/7-19
6 2422 Flötmete Maggot Halltorpsån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 28/3-19
5 2400 Feedermete Bröd Byälven Säffle Christoffer Jansson Polski Specimen 2/4-19
4 2360 Bottenmete Bröd Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 5/5-19
3 2320 Bottenmete Bröd Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 5/5-19
2 2310 Bottenmete Bröd Björka Sunne Pär Olsson Retardoz 13/4-19
1 2300 Flötmete Majs Vänern Karlstad Mattias Nilsson 73:orna 13/5-19



Karp
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 19400 Bolt Stickybait boilie Kroppkärrssjön Karlstad Vicktor Hallensjö Team Swanglers 7/9-19
24 16060 Bolt Boilie Snuggan Stockholm Vicktor Hallensjö Team Swanglers 1/6-19
23 13500 Bolt Boili Karsgöl Oskarshamn Isabel syrjä Kantål 19/5-19
22 11100 Bolt Stickybait boilie Kroppkärrssjön Karlstad Vicktor Hallensjö Team Swanglers 5/9-19
21 10380 Bolt Boilie Skantzsjön Hallstahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 22/9-19
20 10200 Bolt Boilie Skantzsjön Hallstahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 21/9-19
19 10120 Frilina Maggot Rögledammar Lund Alexander björk Kantål 8/5-19
17.5 9480 Bolt Stickybait popup Lillasjön Hästveda Vicktor Hallensjö Team Swanglers 8/8-19
17.5 9480 Boltfiske Boilie Strömsholms Kanal Hallstahammar Emil Johansson Polski Specimen 22/9-19
16 9260 Bolt Stickybait wafter Lillasjön Hästveda Vicktor Hallensjö Team Swanglers 8/8-19
15 9170 Bolt Boilie Gråns Gagnef Anders Eriksson Tre MMM 1/6-19
14 8900 Bolt Boilie Damm Borås Emil Johansson Polski Specimen 21/8-19
13 8560 Bolt Maggot Rögledammar Lund Alexander björk Kantål 17/5-19
12 8250 Boltfiske Boilie Strömholms kanal Hallstahammar Emil Johansson Polski Specimen 20/9-19
11 7500 Bolt Boilie Pickesjön Borås Emil Johansson Polski Specimen 25/8-19
10 7430 Bottenmete Boilie Linneasjön Nybro Mona Widén Hardcore Sluggers 18/10-19
9 7324 Bottenmete Boilie Linneasjön Nybro Mona Widén Hardcore Sluggers 27/10-19
8 7140 Bottenmete Boilie Madesjösjön Nybro Mona Widén Hardcore Sluggers 31/5-19
7 6900 Bolt Boilie snowman Forstjärn Deje Emil Johansson Polski Specimen 7/9-19
6 6760 Bottenmete Boilie Damm Nybro Mona Widén Hardcore Sluggers 28/9-19
5 6600 Bolt Boilie Damm Borås Emil Johansson Polski Specimen 20/8-19
4 6360 Bolt Boilie Karsgöl Västervik Linnea Lönn Kantål 12/9-19
3 6346 Bottenmete Boilie Damm Nybro Mona Widén Hardcore Sluggers 29/6-19
2 6300 Bolt Boilie Tjärn Borås Emil Johansson Polski Specimen 27/8-19
1 5860 Bolt Plastmajs Privat Damm Alingsås Tobias Ekvall Kantål 12/9-19



Lake
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 5080 Båtpimpel Nors Vänern Karlstad Pär Olsson Retardoz 11/4-19
24 4460 Båtpimpel Nors Vänern Karlstad Pär Olsson Retardoz 28/3-19
23 4200 Vertikal Nors Byälven Säffle Christoffer Jansson Polski Specimen 26/12-19
22 4120 Pimpel Nors Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 11/1-19
21 4090 Båtpimpel Nors Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 21/4-19
20 3360 Pimpel Abborre Venjansjön Mora Sonny Pettersson Tre MMM 1/2-19
19 3330 Bottenmete Sarv Klarälven Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 22/4-19
18 3230 Bottenmete Sarv Klarälven Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 19/4-19
17 3150 Pimpel Nors Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 7/1-19
16 3020 Båtpimpel Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 25/4-19
14.5 2900 Pimpel Abborre Venjansjön Mora Sonny Pettersson Tre MMM 21/1-19
14.5 2900 Båtpimpel Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 25/4-19
13 2740 Båtpimpel Nors Rottnen Sunne Pär Olsson Retardoz 17/11-19
12 2620 Båtpimpel Nors Rottnen Sunne Pär Olsson Retardoz 19/11-19
11 2390 Pimpel Mört Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 8/2-19
10 2020 Pimpel Röding Skellefteå älven Norsjö Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 10/1-19
9 1860 Båtpimpel Nors Mellanfryken Sunne Pär Olsson Retardoz 15/11-19
8 1850 Pimpel Mört Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 8/2-19
7 1820 Båtpimpel Nors Mellanfryken Sunne Pär Olsson Retardoz 24/11-19
6 1470 Pimpel Nors Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 26/1-19
5 708 Pimpel Lasseballans Lofssjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 13/4-19
4 682 Pimpel Lasseballans Lofssjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 12/4-19
3 460 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 4/1-19
2 430 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 6/1-19



Lax
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 11600 Trolling Grizzly cristalline Blekinge Karlskrona Anders Bladh 73:orna 29/4-19
24 11100 Trolling Grizzly cristalline Blekinge Karlskrona Anders Bladh 73:orna 29/4-19
23 9200 Trolling Löja Vänern Gullspång Anders Bladh 73:orna 5/1-19
22 6760 Trolling Nors Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 27/3-19
21 3400 spinn wobbler Klarälven Forshaga Christer Jansson Retardoz 27/3-19
20 2420 spinn Jigg Klarälven Forshaga Christer Jansson Retardoz 20/3-19



Mört
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1620 Bottenmete Maggot Lilla Tjärby sjö Lilla Tjärby Vicktor Hallensjö Team Swanglers 8/4-19
24 1139 Bottenmete Majs Ljusvatstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 5/8-19
23 1007 Bottenmete Majs/mask Nyborg tjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 6/8-19
22 990 Bottenmete Maggot Nyborg tjärn Arvidsjaur Vicktor Hallensjö Team Swanglers 23/8-19
21 981 Bottenmete Majs Aldersjön Boden Mona Widén Hardcore Sluggers 8/8-19
20 932 Bottenmete Majs Aldersjön Boden Mona Widén Hardcore Sluggers 8/8-19
19 860 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Patrik Stenroth Pelles pojkar 17/5-19
18 840 Flötmete Mask Dalälven Älvkarleby Linnea Lönn Kantål 25/9-19
17 820 Bottenmete Maggot Rögle Dammar Lund Vicktor Hallensjö Team Swanglers 4/4-19
16 806 Flötmete Maggot Lillån Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 22/4-19
15 780 Bottenmete Majs Ärr Åmål Johan Jansson Retardoz 18/3-19
14 770 Flötmete Mask Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 31/3-19
13 760 Bottenmete Majs Västersjön Jönköping Birk Andersson Team Andersson 19/7-19
12 750 Bottenmete feeder Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 19/3-19
11 749 Flötmete Maggot Lillån Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 20/4-19
10 741 Flötmete Mask Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 1/4-19
9 730 Bottenmete Majs Västersjön Jönköping Birk Andersson Team Andersson 17/7-19
8 719 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 24/3-19
7 685 Bottenmete Majs Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 4/4-19
6 680 Bolt Plastmajs Flästasjön Bollnäs Linnea Lönn Kantål 22/8-19
5 670 Bottenmete Majs/maggott Björka Sunne Pär Olsson Retardoz 12/4-19
4 640 Bottenmete Maggot/majs Björka Sunne Pär Olsson Retardoz 4/4-19
3 630 Bottenmete feeder Majs Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 22/7-19
2 530 Flötmete Majs Ingsbergsjön Nässjö Boine Andersson Team Andersson 23/4-19
1 510 Flötmete Majs Ingsbergssjön Nässjö Linus Andersson Team Andersson 5/5-19



Regnbåge
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 4750 Flugfiske Fluga Berget Eksjö Boine Andersson Team Andersson 9/4-19
24 3640 Bottenmete Powerbait Sätterbotjärn Falun Linnea Lönn Kantål 31/8-19
23 2410 Bottenmete Powerbait Fisklösen Karlskoga Pär Olsson Retardoz 13/10-19
22 2200 Flugfiske Torrfluga Laggträsket Malung Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 6/6-19
21 2182 Ismete Powerbait Hubo-Långsjön Hofors Patrik Stenroth Pelles pojkar 14/12-19
20 2060 Bottenmete Powerbait Sätterbotjärn Falun Linnea Lönn Kantål 31/8-19
19 2020 Flötmete Maggott Fisklösen Karlskoga Pär Olsson Retardoz 13/10-19
18 2000 Bottenmete Powerbait Stensjön Falun Linnea Lönn Kantål 3/9-19
17 1922 Ismete Powerbait Hubo-Långsjön Hofors Patrik Stenroth Pelles pojkar 14/12-19
16 1800 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/3-19
15 1700 Flötmete Räka Orrtjärn Villingsberg Christoffer Jansson Polski Specimen 30/10-19
14 1610 Flötmete Maggott Mosstjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 9/6-19
13 1590 Flötmete Maggott Liksjötjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 20/6-19
12 1510 Flötmete Maggott Bullertjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 13/8-19
11 1480 Spinnfiske Spinnare Sundsjön Arboga Tommi Meriläinen Team Swanglers 25/8-19
10 1460 Pimpel Pirk/räka Arnästjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 26/2-19
9 1320 Spinnfiske Skeddrag Ave göl Nässjö Jon Andersson Team Andersson 25/10-19
8 1300 Flötmete maggott Spraggtjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 9/6-19
7 1280 Bottenmete Deg Pägertjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 1/6-19
6 1270 Spinnfiske Skeddrag Ave göl Nässjö Jon Andersson Team Andersson 25/10-19
5 1250 Flötmete Maggott Spraggtjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 14/9-19
4 1240 Flötmete Räka Mjögtjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 22/6-19
3 1238 Flötmete Majs Stortjärn Dorotea Mona Widén Hardcore Sluggers 11/7-19
2 1235 Spinn Atom Loftersgöl Åtvidaberg Michael Zentio Team Swanglers 15/9-19
1 1230 Flötmete Maggott Mosstjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 9/6-19



Ruda
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2100 Flötmete Krillpasta Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 14/6-19
24 2060 Flötmete Majs Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 16/6-19
23 2020 Flötmete Räka Igeltjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 4/8-19
22 1794 Bottenmete Majs Nynäshamns Skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 18/5-19
21 1748 Flötmete Majs Bjärmesjön Sundsvall Mona Widén Hardcore Sluggers 10/7-19
20 1730 Flötmete Majs Igeltjärn Deje Vicktor Hallensjö Team Swanglers 28/7-19
19 1725 Flötmete Majs Bjärmesjön Sundsvall Mona Widén Hardcore Sluggers 9/7-19
18 1701 Flötmete Majs Belsesjön Bollnäs Mona Widén Hardcore Sluggers 24/8-19
17 1692 Flötmete Majs Belsesjön Bollnäs Mona Widén Hardcore Sluggers 24/8-19
16 1400 Flötmete Majs Skogssjön Köping Christoffer Jansson Polski Specimen 30/6-19
15 1370 Flötmete Pellets Skogssjön Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 18/8-19
14 1360 Flötmete Pellet Dammtjärn Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 21/7-19
13 1300 Flötmete Majs Dammtjärn Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 22/7-19
12 944 Bottenmete Majs Aldersjön Boden Mona Widén Hardcore Sluggers 7/8-19
11 900 Flötmete Mask Näshultasjön Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 19/6-19
10 480 Flötmete Majs Lillån Gävle Linnea Lönn Kantål 5/8-19
9 470 Flötmete Majs Lillån Gävle Linnea Lönn Kantål 5/8-19
8 414 Flötmete Majs Bytjärnen Nordanstig Anders Johansson Pelles pojkar 9/7-19



Röding
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 5825 Pimpel Mormyska Stensjön Grycksbo Mona Widén Hardcore Sluggers 22/2-19
24 4580 Vertikalfiske Pirk Vättern Vadstena Tobias Ekvall Kantål 23/6-19
23 4108 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 3/3-19
22 4050 Vertikalfiske Pirk Vättern Vadstena Tobias Ekvall Kantål 6/7-19
21 3060 Trolling Apex Sommen Ydre Vicktor Hallensjö Team Swanglers 5/5-19
20 2900 Trolling Tomic Sommen Ydre Vicktor Hallensjö Team Swanglers 5/8-19
19 2812 Pimpel Blinkpirk/maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 25/4-19
18 2798 Pimpel Pirk/maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 28/2-19
17 2520 Pimpel Pirk/maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 27/2-19
16 2352 Bottenmete Majs Ljusvatstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 5/8-19
15 1522 Bottenmete Majs Kyrkbäckssjön Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 13/8-19
14 1504 Bottenmete Mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 29/7-19
13 1485 Bottenmete Majs Kyrkbäckssjön Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 13/8-19
12 1288 Bottenmete Mask Björnstavatjärn Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 20/7-19
11 1235 Bottenmete Majs Ljusvatstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 5/8-19
10 1219 Bottenmete Mask Björnstavatjärn Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 20/7-19
9 1192 Pimpel Blinkpirk/maggot Logärden Falun Lars Andersson Tre MMM 16/2-19
8 1130 Flugfiske Fluga Frösjön Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 28/6-19
7 960 Bottenmete Mask V. Silen Bengtsfors Tobias Ekvall Kantål 16/6-19
6 928 Pimpel Blinkpirk/maggot Buresjön Idre Lars Andersson Tre MMM 15/12-19
5 916 Pimpel Blinkpirk/maggot Buresjön Idre Lars Andersson Tre MMM 15/12-19
4 822 Bottenmete Mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 29/7-19
3 740 Flötmete Räka Fisklösen Karlskoga Christer Jansson Retardoz 13/10-19
2 712 Pimpel Blinkpirk /maggot Spjutsjön Falun Lars Andersson Tre MMM 1/1-19
1 670 Flötmete Maggott Bullertjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 13/8-19



Sarv
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
24.5 1490 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/4-19
24.5 1490 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 13/5-19
23 1410 Bottenmete Bröd Motala ström Linköping Michael Zentio Team Swanglers 23/5-19
22 1400 Bottenmete Plastmajs Motala ström Linköping Jon Andersson Team Andersson 1/6-19
21 1210 Bottenmete Räka Inte Fjärden Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 25/5-19
20 1060 Bottenmete Räka Utnora Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 27/5-19
19 1040 Flötmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 22/5-19
18 1020 Bottenmete Räka Inte Fjärden Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 25/5-19
17 932 Bottenmete Majs Lilldammen Gimo Mona Widén Hardcore Sluggers 8/7-19
16 927 Bottenmete Räka Nynäshamns Skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 18/5-19
15 926 Bottenmete Räka Nynäshamns Skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 18/5-19
14 910 Bottenmete Bröd Lillån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 16/4-19
13 880 Bottenmete Maggot Utnora Gävle Lars Andersson Tre MMM 5/5-19
12 860 Bottenmete Bröd Lillån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 16/4-19
11 748 Flötmete Majs Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 21/4-19
10 746 Flötmete Majs Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 21/4-19
9 700 Toppknutet Majs + Mask Solgenån Vetlanda Tobias Ekvall Kantål 7/6-19
8 660 Mete majs Gapern Karlstad Christer Jansson Retardoz 14/6-19
7 646 Bottenmete Mask Kaplanstjärn Borlänge Lars Andersson Tre MMM 17/5-19
6 628 Mete Mask Verkbäcken Borlänge Lars Andersson Tre MMM 18/5-19
4.5 620 Bottenmete Majs/Maggot Kaplanstjärn Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 17/5-19
4.5 620 Mete majs Gapern Karlstad Christer Jansson Retardoz 14/6-19
3 610 Bolt Plastmajs Solgenån Vetlanda Tobias Ekvall Kantål 6/6-19
2 520 Bottenmete Majs Mörrumsån Ryd Mona Widén Hardcore Sluggers 23/6-19
1 512 Flötmete Majs Belsesjön Bollnäs Mona Widén Hardcore Sluggers 24/8-19



Sik
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 4580 Pimpel Mormyshka Västra Silen Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 14/4-19
24 3540 Frilina Pellets Västra Silen Bengtsfors Tobias Ekvall Kantål 16/6-19
23 1882 Flugfiske Nymf Ljusnan Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 31/5-19
22 1820 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 2/3-19
21 1799 Flugfiske Nymf Ljusnan Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 31/5-19
20 1560 Pimpel Mormyska/maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 3/1-19
19 1538 Bottenmete Mask Kalmarsund Oskarshamn Mona Widén Hardcore Sluggers 5/4-19
18 1011 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 6/4-19
17 874 Bottenmete Mask Kalmarsund Oskarshamn Mona Widén Hardcore Sluggers 7/4-19
16 827 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 6/4-19
15 647 Pimpel Pirk/maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 27/2-19
14 561 Pimpel Mormyska/maggot Umnässjön Storuman Sonny Pettersson Tre MMM 27/2-19
13 460 Vertikalfiske Pirk Vättern Vadstena Birk Andersson Team Andersson 6/7-19



Stäm
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 290 Bottenmete Majs Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 30/6-19
24 270 Bottenmete Majs Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 10/5-19
23 251 Bottenmete Räka Umeälven Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 27/7-19
22 242 Bottenmete Räka Umeälven Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 27/7-19
21 200 Flötmete Mask Mellan Fryken Kil Christoffer Jansson Polski Specimen 23/7-19
20 164 Bottenmete Majs Öreälven Nordmaling Mona Widén Hardcore Sluggers 23/8-19
19 158 Bottenmete Räka Öreälven Nordmaling Mona Widén Hardcore Sluggers 23/8-19
18 150 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 8/5-19
17 140 Flötmete Maggott Klarälven Torsby kommun Pär Olsson Retardoz 22/6-19
16 137 Bottenmete Majs Kalixälven Kalix Anders Johansson Pelles pojkar 2/8-19
15 135 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Patrik Stenroth Pelles pojkar 9/5-19
14 131 Bottenmete Räka Kalixälven Kalix Anders Johansson Pelles pojkar 23/7-19
13 110 Flötmete Maggott Klarälven Torsby Pär Olsson Retardoz 22/6-19
12 80 Flötmete Maggott Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 29/9-19
11 75 Bottenmete Maggot Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 16/5-19
9 70 Flötmete Maggott Stöen Torsby Pär Olsson Retardoz 22/6-19
9 70 Flötmete Maggott Stöen Torsby Pär Olsson Retardoz 22/6-19
9 70 Flötmete Maggott Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 29/9-19
7 68 Bottenmete Maggot Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 16/5-19



Sutare
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 3580 Bottenmete Maggot Lilla Tjärby sjö Lilla Tjärby Vicktor Hallensjö Team Swanglers 10/4-19
24 3394 Bottenmete Majs Hossmoån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 13/9-19
23 3370 Bolt Plastmajs Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 11/7-19
22 3270 Bottenmete Boilie Motala ström Linköping Linus Andersson Team Andersson 7/6-19
21 3230 Bottenmete Boilie Motala ström Linköping Birk Andersson Team Andersson 31/5-19
20 3140 Bottenmete Maggot Lilla Tjärby sjö Lilla Tjärby Vicktor Hallensjö Team Swanglers 9/4-19
19 3050 Flötmete Majs Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 23/6-19
18 2970 Flötmete Mask Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 15/6-19
17 2920 Bottenmete Boilie Karlsgöl Västervik Tommi Meriläinen Team Swanglers 16/7-19
16 2905 Bolt Plastmajs plus boili Karsgöl Oskarshamn Isabel syrjä Kantål 19/5-19
15 2810 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/5-19
14 2700 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/5-19
13 2549 Flötmete Majs Lilldammen Gimo Mona Widén Hardcore Sluggers 6/7-19
12 2410 Mete Majs Östanforsån Falun Anders Eriksson Tre MMM 30/6-19
11 2400 Bottenmete Majs Östanforsån Falun Sonny Pettersson Tre MMM 9/7-19
10 2180 Bottenmete Räka/Majs Utnora Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 5/5-19
9 2130 Mete Majs Ruptjärn Falun Anders Eriksson Tre MMM 2/6-19
8 2120 Bottenmete Räka Utnora Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 31/5-19
7 2078 Bottenmete Bröd Testeboån/Inre fjärden Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 19/5-19
6 2000 Flötmete Majs Hillesjön Gävle Linnea Lönn Kantål 28/6-19
4 1900 Bolt Plastmajs Skantzsjön Hallstahammar Emil Johansson Polski Specimen 8/6-19
4 1900 Bolt Plastmajs Skantzsjön Hallstahammar Emil Johansson Polski Specimen 8/6-19
4 1900 Bottenmete feeder Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 17/6-19
2 1800 Flötmete Majs Hillesjön Gävle Linnea Lönn Kantål 28/6-19
1 1785 Bottenmete Majs Nynäshamns skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 12/5-19



Vimma
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
24.5 1137 Bottenmete Räka Dalävlen Älvkarleby Nichlas Dahlén Pelles pojkar 1/5-19
24.5 1137 Bottenmete Maggot Dalälven Älvkarleby Anders Johansson Pelles pojkar 8/5-19
22.5 1080 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Tobias Ekvall Kantål 1/5-19
22.5 1080 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Patrik Stenroth Pelles pojkar 6/5-19
21 890 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 13/5-19
19.5 880 Bottenmete Räka Tämnarån Tierp Sonny Pettersson Tre MMM 30/4-19
19.5 880 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 8/5-19
18 820 Bottenmete Mask Hossmoån Kalmar Boine Andersson Team Andersson 14/4-19
17 570 Bottenmete Mask Hossmoån Kalmar Boine Andersson Team Andersson 14/4-19
16 480 Mete Räka Flian Lidköping Christer Jansson Retardoz 24/4-19
15 310 Bottenmete Räka Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 2/3-19



Ål
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2030 Bottenmete Mask Ivägsjön Bengtsfors Pär Olsson Retardoz 28/8-19
24 1910 Bottenmete Mask Svärdlång Bengtsfors Pär Olsson Retardoz 10/8-19
23 1900 Bottenmete Mask Landsjön Huskvarna Jon Andersson Team Andersson 27/8-19
22 1810 Bottenmete Mask Ivägsjön Bengtsfors Pär Olsson Retardoz 23/8-19
21 1570 Bottenmete Mask Landsjön Huskvarna Jon Andersson Team Andersson 28/6-19
20 1200 Bottenmete Löja Långbrohöljen Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 7/9-19
19 1070 Bottenmete Mask Katrineholmshöljen Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 31/8-19
18 1040 Bottenmete Mask Rannsjön Sunne Pär Olsson Retardoz 5/8-19
17 1030 Bottenmete Mask Svärdlång Bengtsfors Pär Olsson Retardoz 9/8-19
16 930 Bottenmete Mask Långbrohöljen Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 3/9-19
15 660 Bottenmete Mask Rannsjön Sunne Pär Olsson Retardoz 5/8-19



Öring
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 6300 Trolling Löja Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 7/4-19
23.5 5760 Trolling Löja Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 10/5-19
23.5 5760 Spinnfiske Reflex Klarälven Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 9/10-19
22 3370 Flugfiske "Bomber" torrfluga Privat tjärn Filipstad Mattias Epperlein Polski Specimen 18/4-19
21 3350 Trolling Löja Vättern Gränna Michael Zentio Team Swanglers 19/7-19
20 2810 Trolling Löja Vättern Gränna Michael Zentio Team Swanglers 19/7-19
19 1739 Bottenmete Majs/mask Nyborg tjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 6/8-19
18 1360 Spinnfiske Mepps spinnare Privat tjärn Filipstad Mattias Epperlein Polski Specimen 17/4-19
17 1280 Spinn Wobbler Småtjärnet Kil Christer Jansson Retardoz 11/10-19
16 1260 Spinn Wobbler Småtjärn Kil Christer Jansson Retardoz 11/10-19
15 1120 Spinn Skeddrag Mellan Ämten Karlskoga Christer Jansson Retardoz 30/10-19
14 927 Bottenmete Mask Abborrtjärn Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 22/7-19
13 923 Dragrodd Långedrag Hundsjön Dorotea Mona Widén Hardcore Sluggers 13/7-19
12 860 Bombarda Fluga Kalixälven Gällivare Lars Svingdahl Team Nilivaara 13/7-19
11 800 Flötmete Maggott Backsjön Torsby Pär Olsson Retardoz 1/5-19
10 781 Bottenmete Mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 29/7-19
9 722 Pimpel Mormyska Abborrtjärn Kalvträsk Mona Widén Hardcore Sluggers 2/3-19
8 720 Pimpel Mormyshka Ryggsjön Torsby Pär Olsson Retardoz 2/1-19
7 700 Spinnfiske Gruff Bottenhavet Nordanstig Anders Johansson Pelles pojkar 1/11-19
6 690 Flötmete Maggott Runnsjön Torsby Pär Olsson Retardoz 15/6-19
5 651 Bottenmete Majs Kyrkbäckssjön Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 13/8-19
4 630 Spinn Spinnare Stortjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 18/8-19
3 622 Bottenmete Majs Kyrkbäckssjön Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 13/8-19
2 618 Dragrodd Långedrag Hundsjön Dorotea Mona Widén Hardcore Sluggers 13/7-19
1 610 Bottenmete Mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 29/7-19