2021Aktuell ställning 2022
Lag Deltagare
1Tre MMM1490.5
2Hardcore Sluggers1301
3Team Mött1254
4Gubbröra610
5Bravida Vent547
6Bergslagen SG352
7Retardoz269
873:orna85.5
9LÖVMASKARNA71
10Team Vätterbygden62
11Pelles pojkar50
12Team Rulle Fishing32
1Mona Widén916
2Sonny Pettersson695
3Lars Andersson613.5
4Tobias Ekvall410
5Fredrik Samuelsson391.5
6Tommi Meriläinen313
7Emma Andersson300.5
8Timothy Lindqvist258.5
9Lars Johansson223.5
10Christoffer Jansson213
11Marcus Lundberg178
12Linnea Lönn161
13Hasse Peltonen159
14Rickard Skoglund152
15Johan Lotthagen136
16Henrik svenningsson110
17Michael Zentio78
18Linus Bengtsson76.5
19Joakim Andersson70
20Stefan Carlsson65.5
21Cecilia Grönberg65
22Anders Dyrinder Petersson62
23Andreas Arvidsson59
24Benny Malmqvist51.5
25Leif Norström46
Daniel Roos46
27Peter Berggren45
28Christer Jansson44
29Göran Larsson34
30Peter Almqvist26
31Henrik Ruhlander21
32Anders Johannesson20
33Nichlas Dahlén19
34Patrik Stenroth18
35Anders Johansson13
36Pär Olsson12
37Fredrik Ruhlander11
Per Bolmgren11



Abborre
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2040 Bottenmete Räka Hossmoån Kalmar Emma Andersson Team Mött 15/4-22
24 1930 Spinnfiske Nettel Mini Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Team Mött 12/2-22
23 1880 Vertikal Pirk/mört Tyckern Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 22/8-22
22 1870 Spinnfiske Nettel Mini Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Team Mött 27/2-22
21 1840 Spinn Vibrationsbete Tyckern Härjedalen Johan Lotthagen Tre MMM 11/9-22
20 1810 Pimpel Jiger jigg Långsjön Borlänge Johan Lotthagen Tre MMM 24/1-22
19 1800 Ismete Mört Nydalasjön Umeå Lars Johansson Gubbröra 23/1-22
18 1690 Feeder Räka /Majs Hossmoån Kalmar Sonny Pettersson Tre MMM 19/9-22
17 1591 Mete Mört Umeälven Vindeln Michael Zentio Bravida Vent 18/8-22
16 1590 Bottenmete Mört Stor-Jättsjön Härjedalen Sonny Pettersson Tre MMM 24/8-22
15 1530 Bottenmete Mört Stor-Jättsjön Härjedalen Sonny Pettersson Tre MMM 21/8-22
13.5 1480 Flötmete Löja Umeälven UMEÅ Benny Malmqvist Gubbröra 25/8-22
13.5 1480 Bm Löja Ragnerudssjön Färgelanda Linus Bengtsson Gubbröra 10/9-22
12 1460 Spinn Wobbler Västra Abborrvickrarna Tännäs Christer Jansson Retardoz 16/6-22
11 1410 Flötmete Löja Umeälven Umeå Benny Malmqvist Gubbröra 23/8-22
10 1360 Spinn Skipworm Östra Vattnan Härjedalen Johan Lotthagen Tre MMM 12/8-22
9 1330 Spinn Jigg Gävle skärgård Gävle Johan Lotthagen Tre MMM 30/4-22
8 1320 Spinn Wobbler Västra Abborrvickrarna Tännäs Christer Jansson Retardoz 15/6-22
7 1310 Ismete Mört Nydalasjön Umeå Timothy Lindqvist Gubbröra 26/2-22
6 1300 Flötmete Mört Stöcksjön Umeå Lars Johansson Gubbröra 5/9-22
4.5 1290 Spinn Skipworm Östra Vängarna Härjedalen Johan Lotthagen Tre MMM 30/6-22
4.5 1290 Spinn Jigg Västra Vängarna Härjedalen Johan Lotthagen Tre MMM 10/8-22
3 1260 Spinnfiske Vibrationsbete Juttern Vimmerby Kommun Henrik Ruhlander Team Rulle Fishing 2/10-22
2 1230 Pimpel Balanspirk Visten Deje Stefan Carlsson 73:orna 5/2-22
1 1210 Spinn Skipworm Östra Vängarna Härjedalen Sonny Pettersson Tre MMM 30/6-22



Björkna
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 860 Flötmete Mask Dalälven Älvkarleby Emma Andersson Team Mött 6/8-22
24 850 Bottenmete Bröd Dalälven Älvkarleby Lars Johansson Gubbröra 8/10-22
23 790 Flötmete Mask Dalälven Älvkarleby Emma Andersson Team Mött 6/8-22
22 750 Bottenmete Räka Namnlös damm nr7 Eskilstuna Tommi Meriläinen Bravida Vent 11/7-22
21 660 Bottenmete Räka Namnlös damm nr7 Eskilstuna Tommi Meriläinen Bravida Vent 21/6-22
20 590 Flötmete Mask Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Team Mött 14/5-22
19 480 Flötmete Räka Hossmoån Kalmar Emma Andersson Team Mött 14/5-22
18 430 Bottenmete Mask Gävle skärgård Gävle Lars Andersson Tre MMM 9/5-22
17 410 Bottenmete Bröd Gävle skärgård Gävle Lars Johansson Gubbröra 11/5-22
16 330 Bottenmete Maggot Dyltaån Frövi Tommi Meriläinen Bravida Vent 6/5-22
14.5 320 Flötmete Räka Östersjön Mönsterås Emma Andersson Team Mött 1/6-22
14.5 320 Bottenmete Räka Namnlös damm nr8 Eskilstuna Tommi Meriläinen Bravida Vent 3/9-22
12.5 300 Bottenmete Maggot Dyltaån Frövi Tommi Meriläinen Bravida Vent 6/5-22
12.5 300 Flötmete Maggot Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Team Mött 1/6-22



Braxen
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 7210 Bolt Plastmaggot Rögle Dammar Södra Sandby Tobias Ekvall Team Mött 10/5-22
24 7205 Bolt Plastmaggots Rögle dammar Södra sandby Anders Dyrinder Petersson Team Vätterbygden 15/9-22
23 5750 Feeder Räka Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 28/5-22
22 5680 Feeder Räka Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 27/5-22
21 5011 Feeder Majs & maggot Hossmoån Kalmar Lars Andersson Tre MMM 20/9-22
20 5003 Feeder Majs/maggot Hossmoån Kalmar Lars Andersson Tre MMM 19/9-22
19 3660 Feeder Majs Östanforsån Falun Sonny Pettersson Tre MMM 19/5-22
17.5 3640 Feeder Majs Gårlången Ludvika Sonny Pettersson Tre MMM 17/8-22
17.5 3640 Bottenmete Räka Mörrumsån Mörrum Tommi Meriläinen Bravida Vent 14/10-22
16 3630 Feeder Räka/majs Gävle skärgård Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 9/5-22
15 3600 Feeder Majs Östanforsån Falun Sonny Pettersson Tre MMM 19/5-22
14 3590 Feeder Mask & maggot Österdalälven Leksand Lars Andersson Tre MMM 24/7-22
13 3560 Feeder Mask Gårlången Ludvika Lars Andersson Tre MMM 17/8-22
12 3543 Bottenmete Majs/mask Öreälven Nordmaling Mona Widén Hardcore Sluggers 24/8-22
11 3531 Bottenmete Majs Brunnsjön Umeå Lars Johansson Gubbröra 6/8-22
10 3504 Bottenmete Majs/mask Öreälven Nordmaling Mona Widén Hardcore Sluggers 8/8-22
9 3500 Feeder Mask & maggot Österdalälven Leksand Lars Andersson Tre MMM 24/7-22
8 3430 Feeder Räka/Majs Gävle skärgård Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 13/5-22
7 3310 Vertikal Majs Dalälven Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 3/8-22
6 3220 Bottenmete Räka Mörrumsån Mörrum Tommi Meriläinen Bravida Vent 15/10-22
5 3184 Bottenmete Majs Brunnsjön Umeå Lars Johansson Gubbröra 5/8-22
4 3157 Bottenmete Mask Tjuvarpet Umeå Timothy Lindqvist Gubbröra 20/5-22
3 3141 Bottenmete Majs/mask Skelleftebukten Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 13/7-22
2 3033 Bottenmete Majs/mask Skelleftebukten Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 13/7-22
5 2810 Feeder Mask/maggot Dalälven Borlänge Lars Andersson Tre MMM 2/8-22
5 2810 Bottenmete Räka Umeälven Umeå Timothy Lindqvist Gubbröra 28/8-22



Färna
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2990 Bottenmete Räka Tidan Tidaholm Anders Dyrinder Petersson Team Vätterbygden 4/5-22
24 2840 Bottenmete Korv Flian Skara Christoffer Jansson Retardoz 8/5-22
23 2704 Bottenmete Bröd Mörrumsån Mörrum Daniel Roos Bravida Vent 3/4-22
22 2680 Bottenmete Korv Svartån Linköping Joakim Andersson Bergslagen SG 23/4-22
21 2565 Bottenmete Korv Emån Vetlanda Fredrik Samuelsson Team Mött 18/4-22
20 2480 Bottenmete Räka Flian Skara Christoffer Jansson Retardoz 7/5-22
19 2405 Bottenmete Korv Emån Vetlanda Fredrik Samuelsson Team Mött 15/4-22
18 2400 Bottenmete Ostpasta Tidan Mariestad Christoffer Jansson Retardoz 14/5-22
17 2360 Bottenmete Bröd Hedströmmen Köping Tommi Meriläinen Bravida Vent 11/5-22
16 2320 Bottenmete Bröd Hedströmmen Köping Tommi Meriläinen Bravida Vent 8/5-22
15 2280 Bm Bröf Flian Skara Linus Bengtsson Gubbröra 2/4-22
14 2205 Bottenmete Korv Tureforsdammen Vetlanda Fredrik Samuelsson Team Mött 13/4-22
13 2120 Bottenmete Korv Tureforsdammen Vetlanda Fredrik Samuelsson Team Mött 22/4-22
12 1875 Bottenmete Korv Aspödammen Vetlanda Fredrik Samuelsson Team Mött 8/5-22
11 1740 Frilina Bröd Solgenån Vetlanda Tobias Ekvall Team Mött 1/5-22
10 1720 Frilina Bröd Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Bravida Vent 4/7-22
9 1690 Frilina Bröd Solgenån Vetlanda Emma Andersson Team Mött 1/5-22
8 1610 Frilina Bröd Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Bravida Vent 4/7-22
7 515 Bottenmete Bröd Aspödammen Vetlanda Fredrik Samuelsson Team Mött 20/5-22



Gädda
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 14080 Flötmete Björkna Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Team Mött 21/5-22
24 13830 Mete Mört Umeälven Vindeln Michael Zentio Bravida Vent 19/10-22
23 12300 Ismete Mört Ö.örten Karlstad kommun Christoffer Jansson Retardoz 6/2-22
22 11950 Spinn Buster jerk Umeälven Vindeln Michael Zentio Bravida Vent 23/6-22
21 11672 Ismete Mört Möckeln Degerfors Marcus Lundberg Bergslagen SG 18/1-22
20 10380 Ismete Mört Möckeln Degerfors Marcus Lundberg Bergslagen SG 15/3-22
19 10090 Bottenmete Mört Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 25/5-22
18 10060 Spinn Spinnare Fröstsjön Härjedalen Sonny Pettersson Tre MMM 29/6-22
17 10020 Bottenmete Mört Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 28/5-22
16 9840 Vertikalfiske Vertical shiver Storsjön Sandviken Cecilia Grönberg Hardcore Sluggers 21/10-22
15 9400 Ismete Mört Ö.Örten Karlstad kommun Christoffer Jansson Retardoz 31/1-22
14 9040 Spinnfiske Fatnose Ingarpasjön Eksjö Tobias Ekvall Team Mött 5/10-22
13 8740 Spinn Jigg Ljustern Säter Johan Lotthagen Tre MMM 27/5-22
12 8700 Bottenmete Mört Gårlången Ludvika Sonny Pettersson Tre MMM 2/6-22
11 8620 Ismete Mört Ingarpasjön Eksjö Rickard Skoglund Team Mött 20/1-22
10 8560 Flötesmete Mört Hossmoån Kalmar Emma Andersson Team Mött 16/5-22
9 8530 Flötmete Mört Lagan Ljungby Daniel Roos Bravida Vent 5/3-22
8 8500 Flötestrolling Mört Mjösjön Umeå Timothy Lindqvist Gubbröra 14/10-22
7 8460 Vertikalfiske Vertical shiver Storsjön Sandviken Linnea Lönn Hardcore Sluggers 20/6-22
6 8400 Spinnfiske Crankbait Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Team Mött 26/2-22
5 8200 Bottenmete Abborre Mjösjön Umeå Lars Johansson Gubbröra 12/11-22 Ny
4 8110 Spinn Skipworm Östra Vängarna Härjedalen Johan Lotthagen Tre MMM 30/6-22
3 8040 Spinnfiske Crankbait Östersjön Mönsterås Emma Andersson Team Mött 24/2-22
2 7980 Ismete Mört Umeälven Umeå Timothy Lindqvist Gubbröra 23/1-22
1 7800 Trolling Spinnare Östra Vängarna Härjedalen Sonny Pettersson Tre MMM 1/7-22



Gös
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 9350 Vertikalfiske Vertical shiver Storsjön Sandviken Cecilia Grönberg Hardcore Sluggers 3/6-22
24 9300 Spinnfiske Pigshad nano Storsjön Sandviken Cecilia Grönberg Hardcore Sluggers 25/4-22
23 6320 Spinnfiske Monkey Brute Söderköpingsåns Vattensystem Valdemarsvik Tobias Ekvall Team Mött 29/4-22
22 6040 Mete Mört Krön Vimmerby Rickard Skoglund Team Mött 15/10-22
21 5940 Mete Mört Krön Vimmerby Rickard Skoglund Team Mött 15/10-22
20 5560 Spinnfiske Monkey Brute Söderköpingsåns Vattensystem Valdemarsvik Tobias Ekvall Team Mött 29/4-22
19 5300 Ismete Mört Stor-Björken Degerfors Peter Berggren Bergslagen SG 19/2-22
18 5220 Spinnfiske Tailspinner Juttern Vimmerby Kommun Henrik Ruhlander Team Rulle Fishing 4/9-22
17 4710 Spinnfiske Monkey Brute Ralången Aneby Emma Andersson Team Mött 11/6-22
16 4700 Spinnfiske Monkey Brute Nömmen Nässjö Tobias Ekvall Team Mött 25/5-22
15 4520 Spinnfiske Monkey Brute Lilla Nätaren Jönköping Tobias Ekvall Team Mött 30/7-22
14 3420 Spinnfiske Monkey Brute Ralången Aneby Tobias Ekvall Team Mött 17/6-22
13 3000 Jiggfiske Westin shad teez Lönern Falköping Anders Dyrinder Petersson Team Vätterbygden 21/9-22
12 2860 Spinnfiske Monkey Brute Lilla Nätaren Jönköping Tobias Ekvall Team Mött 30/7-22
11 2720 Spinnfiske Vibrationsbete Juttern Vimmerby Kommun Fredrik Ruhlander Team Rulle Fishing 4/9-22
10 2700 Jigg fiske Jigg Furen Värnamo Göran Larsson LÖVMASKARNA 16/4-22
9 2600 Spinn Jigg Flåren Värnamo Göran Larsson LÖVMASKARNA 3/6-22
8 2560 Spinn Jigg Flåren Värnamo Göran Larsson LÖVMASKARNA 3/6-22
7 2430 Spinn Jigg Furen Värnamo Göran Larsson LÖVMASKARNA 1/5-22
6 1550 Ismete Mört Ösjön Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 18/2-22



Harr
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1851 Flugfiske Fluga Fjätån Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 28/6-22
24 1832 Flugfiske Fluga Fjätån Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 26/6-22
23 1790 Flugfiske Fluga Harrtjärn nr 1 Älvdalen Lars Andersson Tre MMM 29/6-22
22 1657 Flugfiske Fluga Yttre Fjätsjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 1/7-22
21 1625 Flugfiske Fluga Övre Fjätsjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 30/6-22
20 1595 Flugfiske Fluga Västra abborrvikarna Tännäs Anders Johannesson 73:orna 15/6-22
19 1587 Flugfiske Fluga Yttre Fjätsjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 1/7-22
18 1550 Flugfiske Fluga Storhån Älvdalen Lars Andersson Tre MMM 27/6-22
17 1542 Flugfiske Fluga Övre Fjätsjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 29/6-22
16 1528 Flugfiske Fluga Storhån Älvdalen Lars Andersson Tre MMM 27/6-22
15 1503 Flugfiske Fluga Harrtjärn nr 1 Älvdalen Lars Andersson Tre MMM 29/6-22
14 1480 Flugfiske Fluga Västra Abborrvickrarna Tännäs Christer Jansson Retardoz 16/6-22
13 1387 Flugfiske Fluga Harrtjärn nr 2 Älvdalen Lars Andersson Tre MMM 28/6-22
12 1345 Spinn Skipworm Västra Vängarna Härjedalen Johan Lotthagen Tre MMM 10/8-22
11 1295 Flugfiske Fluga Stenträsk Lycksele Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 7/9-22
10 1270 Spinn Illex devacop Västra Vängarna Härjedalen Johan Lotthagen Tre MMM 10/8-22
9 1231 Flugfiske Fluga Harrtjärn nr 2 Älvdalen Lars Andersson Tre MMM 28/6-22
8 1170 Trolling Spinnare Östra Vängarna Härjedalen Sonny Pettersson Tre MMM 30/6-22
7 1120 Flugfiske Fluga Stenträsk Lycksele Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 7/9-22
6 1110 Flugfiske Fluga Östra abborrvikarna Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 15/6-22
5 1105 Spinn Skipworm Östra Vattnan Härjedalen Johan Lotthagen Tre MMM 5/7-22
4 1000 Spinn Spinnare Östra Vängarna Härjedalen Johan Lotthagen Tre MMM 11/7-22
3 940 Bottenmete Majs Ljusvattnet Arvidsjaur Benny Malmqvist Gubbröra 3/8-22
1.5 910 Flugfiske Fluga Östra abborrvikarna Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 15/6-22
1.5 910 Flötmete Räka Rickleån Robertsfors Lars Johansson Gubbröra 21/10-22



Id
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 3180 Bottenmete Bröd Byälven Säffle Christoffer Jansson Retardoz 28/3-22
24 3162 Bottenmete Räka Ströms vattudal Strömsund Timothy Lindqvist Gubbröra 4/8-22
23 3105 Bottenmete Räka Ströms vattudal Strömsund Timothy Lindqvist Gubbröra 4/8-22
22 3050 Bottenmete Bröd Umeälven Umeå Timothy Lindqvist Gubbröra 1/7-22
21 2996 Bottenmete Majs/mask Öreälven Nordmaling Mona Widén Hardcore Sluggers 25/8-22
20 2900 Feeder Räka/majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 24/7-22
19 2765 Bottenmete Räka Öreälven Nordmaling Mona Widén Hardcore Sluggers 24/8-22
18 2740 Bottenmete Maggot Lyckebyån Karlskrona Emma Andersson Team Mött 30/3-22
17 2692 Bottenmete Räka Bottenviken Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 18/5-22
16 2680 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Emma Andersson Team Mött 29/3-22
15 2675 Bottenmete Bröd Byälven Säffle Christoffer Jansson Retardoz 28/3-22
14 2670 Feeder Räka/majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 23/7-22
13 2662 Bottenmete Majs/mask Umeälven Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 9/8-22
12 2650 Flötmete Bröd Dalälven Älvkarleby Lars Johansson Gubbröra 7/10-22
11 2634 Bottenmete Räka Bottenviken Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 18/5-22
10 2626 Bottenmete Majs/mask Skelleftebukten Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 5/6-22
9 2610 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Team Mött 30/3-22
8 2580 Flötmete Maggot Silletorpsån Karlskrona Daniel Roos Bravida Vent 26/3-22
7 2570 Bottenmete Bröd Dalälven Älvkarleby Lars Johansson Gubbröra 6/10-22
6 2550 Flötmete Maggot Silletorpsån Karlskrona Daniel Roos Bravida Vent 26/3-22
5 2545 Bottenmete Majs/mask Skelleftebukten Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 5/6-22
4 2520 Spinnfiske Jerkbait Lyckebyån Karlskrona Emma Andersson Team Mött 30/3-22
3 2500 Bottenmete Räka Mörrumsån Mörrum Tommi Meriläinen Bravida Vent 15/10-22
2 2476 Bottenmete Räka Tavleån Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 11/5-22
1 2475 Flötmete Maggot Strömbäcken Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 12/5-22



Karp
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 15640 Bm Boilie Härlanda tjärn Göteborg Linus Bengtsson Gubbröra 28/8-22
24 10850 Bolt Plastmaggot Rögle Dammar Södra Sandby Tobias Ekvall Team Mött 11/5-22
23 9780 Bm Boilie Härlanda tjärn Göteborg Linus Bengtsson Gubbröra 28/8-22
22 9080 Bolt Plastmaggot Rögle Dammar Södra Sandby Tobias Ekvall Team Mött 13/5-22
21 8340 Flötmete Räka Sofiehemsdammen Umeå Timothy Lindqvist Gubbröra 13/6-22
20 7600 Bottenmete Boilie Skantzsjön Hallstahammar Tommi Meriläinen Bravida Vent 10/7-22
19 6170 Bottenmete Boilie Stripa Guldsmedshyttan Tommi Meriläinen Bravida Vent 1/7-22
18 6030 Bottenmete Boilie Lilla Gropen Kolbäck Tommi Meriläinen Bravida Vent 24/7-22
17 5980 Bottenmete Boilie Lilla Gropen Kolbäck Tommi Meriläinen Bravida Vent 8/7-22
16 5955 Bottenmete Boilie Linneasjön Nybro Mona Widén Hardcore Sluggers 5/7-22
15 5020 Bottenmete Boilie Stripa Guldsmedshyttan Linnea Lönn Hardcore Sluggers 30/6-22



Lake
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 4020 Pimpel Räka Allgunnen Sävsjö Henrik svenningsson Bravida Vent 13/2-22
24 3950 Pimpel Mört Venjanssjön Mora Leif Norström Tre MMM 4/1-22
23 3940 Bottenmete Nätting Öreälven Nordmaling Timothy Lindqvist Gubbröra 6/11-22
22 3720 Pimpel Mört Venjanssjön Mora Leif Norström Tre MMM 4/1-22
21 3600 Pimpel Nätting Umeälven Umeå Timothy Lindqvist Gubbröra 9/2-22
20 3440 Bottenmete Nätting Öreälven Nordmaling Lars Johansson Gubbröra 1/11-22
19 3420 Pimpel Räka Allgunnen Sävsjö Henrik svenningsson Bravida Vent 7/2-22
18 3220 Pimpel Abborre Sikträsk Norsjö Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 27/2-22
17 2810 Pimpel Nors Letälven Degerfors Marcus Lundberg Bergslagen SG 24/11-22 Ny
16 2740 Pimpel Sik Sikträsk Norsjö Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 26/2-22
15 2540 Pimpel Öring Skellefteälven Malå Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 23/2-22
14 2420 Pimpel Röding Lakasjön Arjeplog Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 23/3-22
13 2340 Bottenmete Abborre Torrvarpen Hällefors Andreas Arvidsson Bergslagen SG 8/11-22
12 2320 Ismete Nätting Umeälven Umeå Lars Johansson Gubbröra 17/1-22
11 2300 Bottenmete Mört Möckeln Degerfors Marcus Lundberg Bergslagen SG 30/3-22
10 2060 Pimpel Öring Skellefteälven Malå Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 8/3-22
9 1884 Bottenmete Sill Rickleån Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 10/11-22
8 1840 Bottenmete Mört Möckeln Degerfors Marcus Lundberg Bergslagen SG 26/3-22
7 1544 Bottenmete Sill Sävarån Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 7/11-22
6 1542 Bottenmete Sill Rickleån Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 18/11-22
5 1361 Bottenmete Sill Sävarån Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 4/11-22
4 1105 Bottenmete Sill Tavelån Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 14/11-22
3 1000 Bottenmete Löja Letälven Degerfors Marcus Lundberg Bergslagen SG 9/11-22
2 840 Pimpel Mormyrska/maggot Malgomaj Vilhelmina Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 20/4-22



Lax
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 12900 Spinnfiske Fluga Indalsälven Sundsvall Linnea Lönn Hardcore Sluggers 1/8-22
24 12500 Trolling Ismo magnum Östersjön Karlskrona Henrik svenningsson Bravida Vent 17/5-22
23 8040 Spinnfiske Fluga Indalsälven Sundsvall Linnea Lönn Hardcore Sluggers 11/8-22
22 6750 Spinn Fluga Ångermanälven Sollefteå Timothy Lindqvist Gubbröra 18/7-22
21 4160 Trolling Wobbler Vänern SKOGHALL Stefan Carlsson 73:orna 1/5-22
20 3400 Fluga Fluga Berget sportfiske Eksjö Rickard Skoglund Team Mött 13/5-22
19 3260 Flugfiske Fluga Bergets sportfiske Eksjö Fredrik Samuelsson Team Mött 13/5-22



Mört
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1184 Bottenmete Majs Ljusvattstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 13/8-22
24 1110 Bottenmete Mask Ljusvattnet Arvidsjaur Benny Malmqvist Gubbröra 3/8-22
23 1035 Bottenmete Majs,maggot Vrangsjön Aneby Fredrik Samuelsson Team Mött 22/9-22
22 1000 Bottenmete Maggot Vrangsjön Aneby Rickard Skoglund Team Mött 29/9-22
21 903 Bottenmete Majs Aldersjön Boden Mona Widén Hardcore Sluggers 22/7-22
20 822 Bottenmete Majs Aldersjön Boden Mona Widén Hardcore Sluggers 22/7-22
19 790 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Nichlas Dahlén Pelles pojkar 2/5-22
18 787 Bottenmete Bröd Holmsjön Umeå Timothy Lindqvist Gubbröra 11/5-22
17 759 Bottenmete Majs Lidträsket Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 30/7-22
16 750 Feeder Majs Dalälven Älvkarleby Sonny Pettersson Tre MMM 27/9-22
15 730 Bottenmete Räka Namnlös damm nr7 Eskilstuna Tommi Meriläinen Bravida Vent 3/9-22
13.5 720 Flötmete Bröd Holmsjön Umeå Timothy Lindqvist Gubbröra 11/5-22
13.5 720 Bottenmete Räka Nätraån Örnsköldsvik Timothy Lindqvist Gubbröra 27/7-22
12 700 Bottenmete Bröd Norrsundetån Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 23/4-22
11 682 Bottenmete Majs Lidträsket Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 30/7-22
10 644 Bottenmete Majs Umeälven Umeå Timothy Lindqvist Gubbröra 5/9-22
8.5 620 Flötmete Mask Hossmoån Kalmar Emma Andersson Team Mött 29/4-22
8.5 620 Vertikal Majs Dalälven Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 3/8-22
7 585 Bottenmete Majs,maggot Västersjön Jönköping Fredrik Samuelsson Team Mött 17/9-22
6 581 Bottenmete Majs Nätraån Örnsköldsvik Timothy Lindqvist Gubbröra 27/7-22
5 578 Pimpel Maggot Dalälven Borlänge Lars Andersson Tre MMM 2/8-22
4 570 Vertikal Majs Västerdalälven Mockfjärd Sonny Pettersson Tre MMM 31/7-22
3 550 Feeder Majs Västerdalälven Mockfjärd Sonny Pettersson Tre MMM 30/7-22
2 520 Flötmete Mask Hossmoån Kalmar Emma Andersson Team Mött 29/4-22
1 426 Bottenmete Bröd Norrsundetån Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 23/4-22



Regnbåge
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 5540 Fluga Fluga Berget sportfiske Eksjö Rickard Skoglund Team Mött 13/5-22
24 4970 Bm Räka Sätterbotjärn Falun Sonny Pettersson Tre MMM 9/10-22
23 3800 Flugfiske Fluga Bergets sportfiske Eksjö Fredrik Samuelsson Team Mött 13/5-22
22 3130 Frilina Räka Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 3/7-22
21 3129 Pimpel Mormyska Örträsket Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 5/3-22
20 3048 Flugfiske Streamer Österdalälven Leksand Lars Andersson Tre MMM 25/4-22
19 2792 Flugfiske Streamer Sättersbotjärn Falun Lars Andersson Tre MMM 9/10-22
18 2700 Pimpel Mormyska/maggot Storuman Storuman Lars Andersson Tre MMM 24/3-22
17 2540 Spinnfiske Skedrag Umeälven Storuman Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 4/6-22
16 2518 Pimpel Mormyska Örträsket Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 5/3-22
15 2102 Flugfiske Streamer Siljan Leksand Lars Andersson Tre MMM 23/4-22
14 1850 Bottenmete Räka Dalkarlshytteån Lindesberg Andreas Arvidsson Bergslagen SG 12/4-22
13 1710 Spinnfiske Spinnare Damm Storån Hillerstorp Peter Almqvist LÖVMASKARNA 20/6-22
12 1630 Bottenmete Räka Dalkarlshytteån Lindesberg Andreas Arvidsson Bergslagen SG 12/4-22
11 1574 Bottenmete Majs Lidträsket Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 30/7-22
10 1520 Bottenmete Majs/mask Abborrtjärn Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 18/7-22
9 1518 Flugfiske Streamer Siljan Leksand Lars Andersson Tre MMM 23/4-22
8 1485 Bottenmete Majs Lidträsket Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 30/7-22
7 1471 Pimpel Mormyska Abborrtjärnen Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 27/2-22
6 1362 Bottenmete Majs/mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 7/6-22
5 1096 Flötmete Majs/mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 7/6-22
4 923 Spinnfiske Skeddrag Älgshorns sjön Sandviken Linnea Lönn Hardcore Sluggers 19/5-22
3 870 Spinnfiske Toby SM gölen Eksjö Fredrik Samuelsson Team Mött 14/7-22
2 825 Spinnfiske Skeddrag Älgshorns sjön Sandviken Linnea Lönn Hardcore Sluggers 19/5-22



Ruda
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2050 Flötmete Majs Forest Lake Kolsva Tommi Meriläinen Bravida Vent 11/8-22
24 1980 Mete Majs Bjärme Sundsvall Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 20/7-22
23 1930 Flötmete Majs Forest Lake Kolsva Tommi Meriläinen Bravida Vent 14/6-22
22 1838 Flötmete Majs Bjärmesjön Sundsvall Mona Widén Hardcore Sluggers 15/6-22
21 1830 Flötmete Räka Igeltjärn Deje Marcus Lundberg Bergslagen SG 24/6-22
20 1810 Flötmete Mask Tjärnen Kopparberg Andreas Arvidsson Bergslagen SG 22/5-22
19 1612 Flötmete Majs Lillboviken Piteå Mona Widén Hardcore Sluggers 25/7-22
18 1575 Flötmete Majs Bälsesjön Bollnäs Mona Widén Hardcore Sluggers 7/7-22
17 1560 Flötmete Majs Nissan Gislaved Henrik svenningsson Bravida Vent 13/6-22
16 1500 Bottenmete Majs och maggot Östersjön Östhammar Linnea Lönn Hardcore Sluggers 19/6-22
15 1462 Flötmete Majs Bälsesjön Bollnäs Mona Widén Hardcore Sluggers 7/7-22
14 1330 Flötmete Räka Tjärnen Kopparberg Peter Berggren Bergslagen SG 3/6-22
13 1320 mete majs Nissan Gislaved Peter Almqvist LÖVMASKARNA 9/6-22
12 1290 Flötmete Räka Igeltjärn Deje Peter Berggren Bergslagen SG 24/6-22
11 1250 Flötmete Räka Lilla Åkebosjön Hultsfred Marcus Lundberg Bergslagen SG 11/7-22
10 1061 Bottenmete Majs Aldersjön Boden Mona Widén Hardcore Sluggers 22/7-22
9 1010 Flötmete Räka Sävsjön Karlskoga Marcus Lundberg Bergslagen SG 14/5-22
8 855 Bottenmete Majs Aldersjön Boden Mona Widén Hardcore Sluggers 23/7-22



Röding
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 4110 Vertikalfiske Pirk Vättern Vadstena Emma Andersson Team Mött 5/9-22
24 3860 Vertikalfiske Pirk Vättern Vadstena Emma Andersson Team Mött 5/9-22
23 1990 Pimpel Blink/pirk/maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 8/1-22
22 1542 Bottenmete Mask Abborrtjärn Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 4/6-22
21 1524 Bottenmete Majs/mask Abborrtjärn Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 30/8-22
20 1410 Pimpel Mormyska Njusträsket Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 25/2-22
19 1320 Bottenmete Mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 18/5-22
18 1297 Bottenmete Majs/mask Njusträsket Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 8/6-22
17 1289 Bottenmete Mask Hedtjärnen Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 18/5-22
16 1285 Pimpel Mormyska Kyrkbäckssjön Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 10/2-22
15 1240 Pimpel Blink/pirk/maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 8/1-22
14 1171 Bottenmete Mask Kyrkbäckssjön Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 25/5-22
13 1150 Ismete Blinkpirk/Mormyska Sandsjön Sorsele Lars Johansson Gubbröra 27/3-22
12 1110 Pimpel Maggot Logärden Falun Stefan Carlsson 73:orna 19/2-22
11 1055 Bottenmete Majs/mask Björnstavatjärn Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 29/7-22
10 1050 Ismete Blinkpirk/Mormyska Sandsjön Sorsele Lars Johansson Gubbröra 26/3-22
8.5 1032 Bottenmete Majs/mask Björnstavatjärn Norsjö Mona Widén Hardcore Sluggers 29/7-22
8.5 1032 Bottenmete Majs/mask Ljusvattstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 15/8-22
7 1020 Pimpel Maggott Bollsjön Torsby Pär Olsson Retardoz 1/1-22
6 980 Spinn Skeddrag Gråhedstjärn Lima Christer Jansson Retardoz 20/5-22
5 900 Pimpel Maggott Bollsjön Torsby Pär Olsson Retardoz 1/1-22
4 880 Spinn Skeddrag Gråhedstjärn Lima Christer Jansson Retardoz 20/5-22
3 850 Bottenmete Majs/mask Ljusvattstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 15/8-22
2 840 Pimpel Sikpirk/maggot Storuman Storuman Lars Andersson Tre MMM 26/3-22
1 540 Pimpel Sikpirk/maggot Storuman Storuman Sonny Pettersson Tre MMM 26/3-22



Sarv
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1525 Bottenmete Bröd Motala Ström Motala Christoffer Jansson Retardoz 20/5-22
24 1460 Bottenmete Räka Gävle skärgård Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 2/5-22
23 1425 Bottenmete Bröd Motala Ström Motala Christoffer Jansson Retardoz 20/5-22
22 1370 Bottenmete Räka Östhammar skärgård Östhammar Lars Johansson Gubbröra 9/5-22
21 1270 Feeder Räka/Majs Gävle skärgård Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 13/5-22
20 1200 Flötmete Bröd Östhammar skärgård Östhammar Lars Johansson Gubbröra 9/5-22
19 1175 Bottenmete Plastmajs Svärdstorpssjön Ydre Fredrik Samuelsson Team Mött 27/5-22
18 1165 Bottenmete Boile Svärdstopssjön Ydre Rickard Skoglund Team Mött 30/5-22
17 1130 Feeder Majs Truttjärn Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 15/5-22
16 905 Flötmete Majs Norra mossgölen Eksjö Fredrik Samuelsson Team Mött 15/5-22
15 886 Flötmete Majs Bälsesjön Bollnäs Mona Widén Hardcore Sluggers 7/7-22
14 880 Flötmete Majs Norra mossgölen Eksjö Fredrik Samuelsson Team Mött 18/5-22
13 820 Feeder Räka Truttjärn Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 15/5-22
11.5 770 Flötmete Maggot Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Team Mött 1/6-22
11.5 770 Flötmete Räka Östersjön Mönsterås Emma Andersson Team Mött 1/6-22
10 765 Flötmete Majs Bälsesjön Bollnäs Mona Widén Hardcore Sluggers 7/7-22
9 760 Feeder Räka Testeboån Gävle Lars Andersson Tre MMM 9/5-22
8 750 Matchmete Majs Runn Falun Sonny Pettersson Tre MMM 25/6-22
7 728 Feeder Mask/majs Prästtjärn Borlänge Lars Andersson Tre MMM 18/5-22
6 722 Feeder Mask Verkbäcken Borlänge Lars Andersson Tre MMM 18/5-22
5 720 Feeder Mask Verkbäcken Borlänge Lars Andersson Tre MMM 18/5-22
4 665 Bottenmete Plastmajs Nästången Ydre Fredrik Samuelsson Team Mött 5/6-22
3 655 Bottenmete Plastmajs Östersjön Ydre Fredrik Samuelsson Team Mött 29/5-22
2 630 Flötmete Räka Dussmosstjärn Karlskoga Marcus Lundberg Bergslagen SG 30/5-22
1 570 Bottenmete Plastmajs Nästången Ydre Fredrik Samuelsson Team Mött 5/6-22



Sik
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 3220 Pimpel Mormyschka Västra Silen Bengtsfors Christoffer Jansson Retardoz 2/7-22
24 2980 Vertikal Sikpirk/maggot Västra Silen Bengtsfors Lars Andersson Tre MMM 19/7-22
23 1619 Pimpel Tafspirk/maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 7/1-22
22 1418 Flugfiske Lassanymf Ljusnan Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 18/6-22
21 1102 Flötmete Mask Sävarån Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 4/11-22
20 1095 Pimpel Sikpirk/maggot Storuman Storuman Sonny Pettersson Tre MMM 25/3-22
19 1065 Bottenmete Mask Kalmarsund Oskarshamn Fredrik Samuelsson Team Mött 3/4-22
18 1050 Pimpel Tafspirk/maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 7/1-22
17 1015 Bottenmete Mask Kalmarsund Oskarshamn Fredrik Samuelsson Team Mött 27/3-22
16 831 Flötmete Mask Sävarån Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 7/11-22
15 800 Pimpel Sikpirk/maggot Storuman Storuman Lars Andersson Tre MMM 26/3-22
14 512 Flugfiske Torrfluga Bomflarken Ljusdal Lars Andersson Tre MMM 20/6-22
13 427 Flugfiske Torrfluga Myrtäktsflarken Ljusdal Lars Andersson Tre MMM 20/6-22
12 358 Flugfiske Torrfluga Bomflarken Ljusdal Lars Andersson Tre MMM 20/6-22
11 262 Flugfiske Torrfluga Myrtäktsflarken Ljusdal Lars Andersson Tre MMM 20/6-22



Stäm
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 304 Flötmete Mask Dalälven Älvkarleby Tobias Ekvall Team Mött 24/6-22
24 243 Bottenmete Räka Umeälven Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 7/8-22
23 240 Bottenmete Räka Umeälven Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 7/8-22
22 226 Flötmete Mask Dalälven Älvkarleby Emma Andersson Team Mött 24/6-22
21 188 Bottenmete Räka Öreälven Nordmaling Mona Widén Hardcore Sluggers 7/8-22
20 186 Pimpel Myshka Umeälven Umeå Timothy Lindqvist Gubbröra 5/2-22
19 168 Bottenmete Räka Öreälven Nordmaling Mona Widén Hardcore Sluggers 8/8-22
18 148 Feedermete Bröd Svartälven Karlskoga Marcus Lundberg Bergslagen SG 21/4-22
17 112 Flötmete Maggot Strömbäcken Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 12/5-22
16 111 Feedermete Pinkies Svartälven Karlskoga Marcus Lundberg Bergslagen SG 3/5-22
15 95 Flötmete Maggot Strömbäcken Umeå Mona Widén Hardcore Sluggers 12/5-22
14 50 Feeder Majs Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 27/5-22
13 45 Feeder Majs Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 27/5-22



Sutare
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 4180 Bottenmete Maggots Lilla tjärby sjö Laholm Joakim Andersson Bergslagen SG 18/5-22
24 4110 Feeder Majs/maggot Hossmoån Kalmar Lars Andersson Tre MMM 19/9-22
23 4100 Bottenmete Maggots Lilla tjärby sjö Laholm Joakim Andersson Bergslagen SG 17/5-22
22 3700 Feeder Majs & maggot Hossmoån Kalmar Sonny Pettersson Tre MMM 20/9-22
21 3110 Bottenmete Majs och maggot Östersjön Östhammar Linnea Lönn Hardcore Sluggers 17/6-22
20 3100 Bottenmete Plastmajs Södra vixen Eksjö Fredrik Samuelsson Team Mött 2/6-22
19 3045 Bottenmete Plastmajs Nästången Ydre Fredrik Samuelsson Team Mött 5/6-22
18 2990 Bottenmete Plastmajs Södra vixen Eksjö Fredrik Samuelsson Team Mött 2/6-22
17 2760 Flötmete Majs Norra mossgölen Eksjö Fredrik Samuelsson Team Mött 18/5-22
16 2702 Flötmete Majs Igeltjärn Forshaga Patrik Stenroth Pelles pojkar 29/5-22
15 2645 Bottenmete Plastmajs Svärdstorpssjön Ydre Fredrik Samuelsson Team Mött 30/5-22
14 2620 Flötmete Räka Igeltjärn Deje Marcus Lundberg Bergslagen SG 12/6-22
13 2530 Bottenmete Boile Svärdstopssjön Udre Rickard Skoglund Team Mött 26/5-22
12 2460 Flötmete Majs Norra mossgölen Eksjö Fredrik Samuelsson Team Mött 18/5-22
11 2440 B-mete majs Hagasjön Gnosjö Per Bolmgren LÖVMASKARNA 19/8-22
10 2435 Bottenmete Plastmajs Nästången Ydre Fredrik Samuelsson Team Mött 4/6-22
9 2390 Bottenmete Räka Namnlös damm nr8 Eskilstuna Tommi Meriläinen Bravida Vent 4/9-22
8 2385 Bottenmete Plastmajs Östersjön Ydre Fredrik Samuelsson Team Mött 28/5-22
7 2360 Flötmete Räka Leken Lekeberg Marcus Lundberg Bergslagen SG 14/6-22
6 2340 Bottenmete Bröd Östhammar skärgård Östhammar Lars Johansson Gubbröra 10/5-22
5 2280 Feeder Majs Östanforsån Falun Sonny Pettersson Tre MMM 18/5-22
3.5 2260 Bottenmete Plastmajs Östersjön Ydre Fredrik Samuelsson Team Mött 28/5-22
3.5 2260 Bottenmete Räka Namnlös damm nr8 Eskilstuna Tommi Meriläinen Bravida Vent 4/9-22
2 2210 Bottenmete Räka Östhammars skärgård Östhammar Patrik Stenroth Pelles pojkar 7/6-22
1 2130 Mete Majs Östanfors Falun Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 18/7-22



Vimma
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1148 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Linnea Lönn Hardcore Sluggers 2/5-22
24 1120 Flötmete Mask Hossmoån Kalmar Emma Andersson Team Mött 25/4-22
23 1103 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Linnea Lönn Hardcore Sluggers 2/5-22
22 1100 Flötmete Mask Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Team Mött 24/4-22
21 960 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 8/5-22
20 870 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 7/5-22
19 740 Toppknutet mete Räka Gavleån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 13/5-22
18 620 Bottenmete Räka Tämnarån Tierp Sonny Pettersson Tre MMM 7/5-22
17 600 Mete, toppknutet Räka Gavleån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 13/5-22
16 570 Bottenmete Räka Tämnarån Tierp Sonny Pettersson Tre MMM 7/5-22
15 540 Bottenmete Plastmajs Nästången Ydre Fredrik Samuelsson Team Mött 5/6-22



Öring
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 3760 Trolling Wobbler Vänern Götene Henrik svenningsson Bravida Vent 29/4-22
24 3350 Spinnfiske Skedrag Ångemalandsälven Åsele Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 24/5-22
23 3310 Trolling Wobbler Vänern Skoghall Stefan Carlsson 73:orna 12/3-22
22 2882 Bottenmete Majs/mask Njusträsket Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 17/7-22
21 2634 Bottenmete Majs/mask Njusträsket Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 6/6-22
20 2380 Spinnfiske Vobbler Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Team Mött 9/2-22
19 2285 Spinn Wobbler Valmen Härjedalen Johan Lotthagen Tre MMM 10/7-22
18 1130 Bottenmete Majs/mask Abborrtjärn Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 30/8-22
17 1010 Flötmete Mask Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Team Mött 15/4-22
16 923 Bottenmete Mask Abborrtjärn Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 4/6-22
15 820 Bottenmete Räka Galtsjötjärn Vindeln Michael Zentio Bravida Vent 28/5-22
14 766 Bottenmete Majs/mask Hedtjärnen Skellefteå Mona Widén Hardcore Sluggers 7/6-22
13 750 Spinn Wobbler Rickleån Robertsfors Lars Johansson Gubbröra 21/10-22
12 680 Bottenmete Majs Ljusvattstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 15/8-22
11 611 Bottenmete Majs/mask Ljusvattstjärn Arvidsjaur Mona Widén Hardcore Sluggers 15/8-22