Aktuell ställning
Lag
1Tre MMM589
2Retardoz564
3Hardcore Sluggers327
4Polski Specimen324
5Kantål321
6Team Swanglers163
773:orna149
8Fishermens82
9Pelles pojkar54

Deltagare
1Lars Andersson311
2Mona Widén310
3Johan Jansson272
4Tobias Ekvall184
5Pär Olsson176
6Christoffer Jansson146
7Grzegorz Kubicki142
8Mattias Epperlein136
Sonny Pettersson136
10Christer Jansson116
11Stefan Carlsson106
12Linnea Lönn94
13Göran Larsson82
14Tommi Meriläinen69
15Christian Ottosson47
Vicktor Hallensjö47
17Isabel syrjä43
18Emil Johansson42
19Anders Johansson29
20Anders Bladh25
Fredrik Stjernholm25
22Mattias Nilsson18
23Hasse Peltonen17



Abborre
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2310 Spinnfiske MWAR Monkey Rib Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 25/2-19
24 2160 Spinnfiske MWAR Monkey Rib Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 27/3-19
23 2116 Pimpel Lasseballans Hemsjön Borlänge Lars Andersson Tre MMM 19/1-19
22 1940 Bottenmete Mask Rögle Dammar Lund Vicktor Hallensjö Team Swanglers 4/4-19
21 1580 Carolina Gunki Ceel Worm Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 9/4-19
20 1560 Carolina Ribster Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 4/4-19
19 1516 Bottenmete löja Hossmoån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 16/2-19
18 1400 Pimpel Balanspirk Lilla Le Dals Ed Johan Jansson Retardoz 17/2-19
17 1180 Pimpel Balanspirk Svärdlång Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 16/2-19
16 1100 Bottenmete Mört Ärr Åmål Johan Jansson Retardoz 6/4-19
15 990 Pimpel Maggott Visten Forshaga Stefan Carlsson 73:orna 19/1-19
14 930 Ismete Mört Östersjön Nykroppa Mattias Epperlein Polski Specimen 15/3-19
13 916 Pimpel Lasseballans Dalälven Borlänge Lars Andersson Tre MMM 24/1-19
12 912 Pimpel Lasseballans Stortjärn Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 28/3-19
11 902 Pimpel Lasseballans Stortjärn Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 28/3-19
10 900 Spinnfiske Jigg Norrsundetån Norrsundet Linnea Lönn Kantål 22/3-19
9 880 Ismete Mört Östersjön Nykroppa Mattias Epperlein Polski Specimen 20/2-19
8 780 Pimpel Pirk Stråken Mullsjö Göran Larsson Fishermens 16/2-19
7 750 Bottenmete Räka Norrsundetån Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 3/4-19
6 720 Spinnfiske Jigg Norrsundetån Norrsundet Linnea Lönn Kantål 14/4-19
5 580 Pimpel Balans Visten Forshaga Stefan Carlsson 73:orna 19/1-19



Braxen
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 3420 Bottenmete Bröd Hamrångeån Gävle Fredrik Stjernholm Pelles pojkar 3/4-19
24 3410 Bottenmete Räka Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 2/3-19
23 3320 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 16/3-19
22 2170 Feedermete Bröd Byälven Säffle Christoffer Jansson Polski Specimen 6/4-19



Färna
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2620 Frilina Bröd Mörrumsån Blekinge Christian Ottosson Team Swanglers 6/4-19
24 2320 Bottenmete feeder Räka Hedströmmen Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 13/4-19
23 2280 Bottenmete feeder Majs Hedströmmen Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 25/3-19
22 2180 Bottenmete Bröd Mörrumsån Blekinge Christian Ottosson Team Swanglers 6/4-19
21 1520 Mete bröd Krokån Mellerud Christer Jansson Retardoz 3/4-19
20 1240 Bottenmete Bröd Dalbergså Mellerud Stefan Carlsson 73:orna 30/3-19
19 1100 Bottenmete Bröd Krokån Mellerud Stefan Carlsson 73:orna 30/3-19
18 880 Bottenmete Bröd Dalbergså Mellerud Mattias Nilsson 73:orna 30/3-19
17 510 Bottenmete Bröd Tidan Lagerfors Stefan Carlsson 73:orna 5/1-19



Gädda
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 13140 Slowtrolling Mört Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 26/3-19
24 12100 Slowtrolling Mört Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 26/3-19
23 11500 Ismete Mört Tjärn Forshaga kommun Christoffer Jansson Polski Specimen 27/2-19
22 11130 Bottenmete Mört Sundsta tjärn Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 16/4-19
21 10200 Ismete Mört Lusten Deje Emil Johansson Polski Specimen 9/3-19
20 10140 Ismete Mört Lusten Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 16/3-19
19 9700 Slowtrolling Mört Mellanfryken Kil Johan Jansson Retardoz 24/2-19
18 9500 Ismete Död mört Krön Vimmerby Isabel syrjä Kantål 26/1-19
17 8100 Ismete Mört Ören Jönköping Tobias Ekvall Kantål 17/1-19
16 6900 Slowtrolling Mört Mellanfryken Kil Johan Jansson Retardoz 24/2-19
15 6700 Bottenmete Mört Ärr Åmål Johan Jansson Retardoz 6/4-19
14 6680 Ismete Mört Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 5/1-19
13 5600 Spinnfiske Flatnose Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 13/3-19
12 5100 Mete Mört Rafshagen Rockneby Göran Larsson Fishermens 30/3-19
11 5020 Mete Mört Timmernabben Mönsterås Göran Larsson Fishermens 30/3-19
10 3460 Ismete Mört Flahult sjön Gislaved Göran Larsson Fishermens 20/1-19
9 3120 Ismete Mört Flahult sjön Gislaved Göran Larsson Fishermens 20/1-19
8 3100 Ismete Mört V:a Örten Molkom Stefan Carlsson 73:orna 12/1-19
7 2980 Ismete Mört Stråken Mullsjö Göran Larsson Fishermens 16/2-19



Gös
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 5020 Ismete Mört Krön Vimmerby Isabel syrjä Kantål 23/2-19
24 4250 Ismete Mört Östersjön Nykroppa Mattias Epperlein Polski Specimen 15/3-19
23 2980 Ismete Mört Velen Torsby Pär Olsson Retardoz 23/2-19
22 1260 Ismete Mört V:a Örten Molkom Stefan Carlsson 73:orna 12/1-19
21 847 Pimpel Lasseballans Ösjön Borlänge Lars Andersson Tre MMM 14/2-19
20 702 Pimpel Lasseballans Ösjön Borlänge Lars Andersson Tre MMM 14/2-19



Id
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2791 Flötmete Maggot Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 29/3-19
24 2730 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 20/3-19
23 2710 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 29/3-19
22 2684 Flötmete Mask Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 31/3-19
21 2520 Mete bröd Byälven Säffle Christer Jansson Retardoz 3/4-19
20 2460 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 2/4-19
19 2422 Flötmete Maggot Halltorpsån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 28/3-19
18 2400 Feedermete Bröd Byälven Säffle Christoffer Jansson Polski Specimen 2/4-19
17 2282 Flötmete Maggot Halltorpsån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 27/3-19
16 2260 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 2/4-19
15 2180 Mete bröd Tösseån Åmål Christer Jansson Retardoz 3/4-19
14 2120 Mete bröd Tösseån Åmål Christer Jansson Retardoz 3/4-19
13 2080 Mete Maggot Oknö Mönsterås Göran Larsson Fishermens 30/3-19
12 2020 Mete Maggot Oknö Mönsterås Göran Larsson Fishermens 30/3-19
11 1850 Flötmete Maggot Läckebyån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 26/3-19



Lake
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 4460 Båtpimpel Nors Vänern Karlstad Pär Olsson Retardoz 28/3-19
24 4120 Pimpel Nors Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 11/1-19
23 3360 Pimpel Abborre Venjansjön Mora Sonny Pettersson Tre MMM 1/2-19
22 3150 Pimpel Nors Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 7/1-19
21 2980 Vertikalfiske pirk Nors Klarälven Karlstad Emil Johansson Polski Specimen 26/3-19
20 2910 Bottenmete Mört Klarälven Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 24/3-19
19 2900 Pimpel Abborre Venjansjön Mora Sonny Pettersson Tre MMM 21/1-19
18 2390 Pimpel Mört Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 8/2-19
17 2020 Pimpel Röding Skellefteå älven Norsjö Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 10/1-19
16 1850 Pimpel Mört Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 8/2-19
15 1470 Pimpel Nors Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 26/1-19
14 1410 Pimpel Nors Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 26/1-19
13 708 Pimpel Lasseballans Lofssjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 13/4-19
12 682 Pimpel Lasseballans Lofssjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 12/4-19
11 460 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 4/1-19
10 430 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 6/1-19



Lax
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 9200 Trolling Löja Vänern Gullspång Anders Bladh 73:orna 5/1-19
24 6760 Trolling Nors Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 27/3-19
23 3400 spinn wobbler Klarälven Forshaga Christer Jansson Retardoz 27/3-19
22 2420 spinn Jigg Klarälven Forshaga Christer Jansson Retardoz 20/3-19



Mört
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 820 Bottenmete Maggot Rögle Dammar Lund Vicktor Hallensjö Team Swanglers 4/4-19
24 780 Bottenmete Majs Ärr Åmål Johan Jansson Retardoz 18/3-19
23 770 Flötmete Mask Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 31/3-19
22 750 Bottenmete feeder Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 19/3-19
21 741 Flötmete Mask Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 1/4-19
20 719 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 24/3-19
19 685 Bottenmete Majs Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 4/4-19
18 640 Bottenmete Maggot/majs Björka Sunne Pär Olsson Retardoz 4/4-19
17 480 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 1/4-19
16 400 Flötmete Mask Glumman Väse Christoffer Jansson Polski Specimen 7/4-19
14.5 250 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 15/4-19
14.5 250 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 15/4-19



Regnbåge
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1800 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/3-19
24 1460 Pimpel Pirk/räka Arnästjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 26/2-19
23 1140 Pimpel Pirk/räka Arnästjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 26/2-19
22 980 Pimpel Mormyska/laxrom Åstjärn Nordanstig Anders Johansson Pelles pojkar 5/1-19



Röding
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 5825 Pimpel Mormyska Stensjön Grycksbo Mona Widén Hardcore Sluggers 22/2-19
24 4108 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 3/3-19
23 2798 Pimpel Pirk/maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 28/2-19
22 2688 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 1/3-19
21 2520 Pimpel Pirk/maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 27/2-19
20 1192 Pimpel Blinkpirk/maggot Logärden Falun Lars Andersson Tre MMM 16/2-19
19 712 Pimpel Blinkpirk /maggot Spjutsjön Falun Lars Andersson Tre MMM 1/1-19
18 608 Pimpel Blinkpirk /maggot Spjutsjön Falun Lars Andersson Tre MMM 1/1-19



Sik
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 4580 Pimpel Mormyshka Västra Silen Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 14/4-19
24 2800 Vertikal Mormyshka Västra Silen Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 31/3-19
23 1820 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 2/3-19
22 1560 Pimpel Mormyska/maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 3/1-19
21 1538 Bottenmete Mask Kalmarsund Oskarshamn Mona Widén Hardcore Sluggers 5/4-19
20 1011 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 6/4-19
19 874 Bottenmete Mask Kalmarsund Oskarshamn Mona Widén Hardcore Sluggers 7/4-19
18 827 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 6/4-19
17 647 Pimpel Pirk/maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 27/2-19
16 561 Pimpel Mormyska/maggot Umnässjön Storuman Sonny Pettersson Tre MMM 27/2-19



Vimma
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 650 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 4/4-19
24 520 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 4/4-19
23 310 Bottenmete Räka Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 2/3-19



Öring
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 6300 Trolling Löja Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 7/4-19
24 3370 Flugfiske "Bomber" torrfluga Privat tjärn Filipstad Mattias Epperlein Polski Specimen 18/4-19
23 1360 Spinnfiske Mepps spinnare Privat tjärn Filipstad Mattias Epperlein Polski Specimen 17/4-19
22 722 Pimpel Mormyska Abborrtjärn Kalvträsk Mona Widén Hardcore Sluggers 2/3-19
21 720 Pimpel Mormyshka Ryggsjön Torsby Pär Olsson Retardoz 2/1-19