Aktuell ställning
Lag
1Retardoz1369
2Tre MMM1267.5
3Hardcore Sluggers630
4Kantål623
5Team Swanglers585
6Polski Specimen501.5
7Team Andersson339
873:orna284.5
9Pelles pojkar259.5
10Team Nilivaara55
11Fishermens11

Deltagare
1Pär Olsson914.5
2Mona Widén593
3Lars Andersson486
4Grzegorz Kubicki384
5Tobias Ekvall339.5
6Sonny Pettersson317.5
7Christoffer Jansson270.5
8Johan Jansson231.5
9Vicktor Hallensjö223
10Christer Jansson215.5
11Tommi Meriläinen163.5
12Stefan Carlsson161
13Mattias Epperlein151
14Boine Andersson132
15Birk Andersson118
16Linnea Lönn116.5
17Michael Zentio110
18Anders Johansson99.5
19Alexander björk92
20Christian Ottosson88.5
21Nichlas Dahlén84
22Emil Johansson80
Anders Eriksson80
24Isabel syrjä75
25Anders Bladh72
26Patrik Stenroth67.5
27Lars Svingdahl55
28Mattias Nilsson51.5
29Jon Andersson47
30Linus Andersson42
31Hasse Peltonen37
32Göran Larsson11
33Fredrik Stjernholm8.5
34Jon Bergström7.5



Abborre
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2310 Spinnfiske MWAR Monkey Rib Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 25/2-19
24 2160 Spinnfiske MWAR Monkey Rib Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 27/3-19
23 2116 Pimpel Lasseballans Hemsjön Borlänge Lars Andersson Tre MMM 19/1-19
22 1940 Bottenmete Mask Rögle Dammar Lund Vicktor Hallensjö Team Swanglers 4/4-19
21 1720 Bottenmete Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 3/5-19
20 1610 Bottenmete Mört Hossmoån Kalmar Boine Andersson Team Andersson 21/4-19
19 1580 Carolina Gunki Ceel Worm Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 9/4-19
18 1460 Flötmete Mask Grängen Hagfors Pär Olsson Retardoz 2/6-19
17 1400 Pimpel Balanspirk Lilla Le Dals Ed Johan Jansson Retardoz 17/2-19
16 1370 Bottenmete Mask Västra Aborrvikarna Tännäs Birk Andersson Team Andersson 15/7-19
15 1350 Flötmete Mask Västra abborrvickrarna Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 25/6-19
14 1300 Bottenmete Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 3/5-19
13 1260 Spinnfiske MWAR Monkey Shad Storsjön Huddiksvall Tobias Ekvall Kantål 19/6-19
12 1180 Pimpel Balanspirk Svärdlång Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 16/2-19
11 1125 Bottenmete Räka Gävle skgd Gävle Linnea Lönn Kantål 12/5-19
10 1120 Mete Mask Östra Vängarna Härjedalen Mattias Nilsson 73:orna 26/6-19
9 1100 Bottenmete Mört Ärr Åmål Johan Jansson Retardoz 6/4-19
7.5 1020 Bottom bouncing Björkna Acksjön Forshaga Jon Bergström Retardoz 11/5-19
7.5 1020 Mete Mask Östra Vängarna Härjedalen Mattias Nilsson 73:orna 26/6-19
6 990 Pimpel Maggott Visten Forshaga Stefan Carlsson 73:orna 19/1-19
5 930 Ismete Mört Östersjön Nykroppa Mattias Epperlein Polski Specimen 15/3-19
4 916 Pimpel Lasseballans Dalälven Borlänge Lars Andersson Tre MMM 24/1-19
3 912 Pimpel Lasseballans Stortjärn Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 28/3-19
2 910 Dropshot Mask Runnsjön Torsby Pär Olsson Retardoz 15/6-19
1 902 Pimpel Lasseballans Stortjärn Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 28/3-19



Björkna
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 959 Bottenmete Räka Dalävlen Älvkarleby Nichlas Dahlén Pelles pojkar 1/5-19
24 946 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Anders Johansson Pelles pojkar 8/5-19
23 820 Bottenmete Maggot Testeboån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 30/4-19
22 810 Bottenmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 24/5-19
21 520 Bottenmete Räka Inte Fjärden Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 31/5-19
20 500 Bottenmete Räka Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 25/5-19
19 490 Bottenmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 24/5-19
18 470 Bolt Plastmajs Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 24/5-19
17 413 Flötmete Maggot Lillån Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 21/4-19
16 400 Bottenmete Räka Utnora Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 25/5-19
15 360 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/5-19
14 340 Bottenmete feeder Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 15/6-19
12.5 280 Mete Mask Gapern Karlstad Christer Jansson Retardoz 15/6-19
12.5 280 Mete majs Rudtjärn Karlstad Christer Jansson Retardoz 16/6-19
11 220 Mete majs Gapern Karlstad Christer Jansson Retardoz 16/6-19
10 210 Feedermete Mask Stentjärn Köping Emil Johansson Polski Specimen 20/6-19
9 200 Feedermete Mask Stentjärn Köping Emil Johansson Polski Specimen 20/6-19



Braxen
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 8040 Bolt Maggot Rögledammar Lund Alexander björk Kantål 16/5-19
24 7740 Bolt Maggot Rögledammar Lund Alexander björk Kantål 17/5-19
23 5450 Flötmete Mask Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 29/5-19
22 5347 Bottenmete Majs Hossmoån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 22/5-19
21 5089 Bottenmete Majs Hossmoån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 20/5-19
20 4250 Bottenmete Majs Flästasjön Bollnäs Linnea Lönn Kantål 5/6-19
19 4140 Bottenmete Majs Östanforsån Falun Anders Eriksson Tre MMM 12/5-19
17.5 4130 Flötmete Mask Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 19/5-19
17.5 4130 Bottenmete Majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 14/6-19
16 4120 Bottenmete Majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 13/6-19
15 4050 Flötmete Mask Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 26/5-19
14 4000 Flötmete Mask Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 19/5-19
13 3880 Bottenmete Räka/Majs Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 17/5-19
12 3870 Bottenmete Majs Östanforsån Falun Anders Eriksson Tre MMM 10/5-19
11 3861 Flötmete Majs Lilldammen Gimo Mona Widén Hardcore Sluggers 7/7-19
10 3520 Bottenmete Räka/Majs Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 16/5-19
8.5 3420 Bottenmete Bröd Hamrångeån Gävle Fredrik Stjernholm Pelles pojkar 3/4-19
8.5 3420 Bottenmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 24/5-19
7 3410 Bottenmete Räka Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 2/3-19
6 3320 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 16/3-19
5 3240 Flötmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 13/5-19
4 3141 Flötmete Majs Lilldammen Gimo Mona Widén Hardcore Sluggers 7/7-19
3 2660 Frilina Majs Skärjen Filipstad Mattias Epperlein Polski Specimen 25/6-19
2 2638 Bottenmete Plastmajs Testeboån/Inre fjärden Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 19/5-19
1 2610 Frilina Massa maggots Skärjen Filipstad Mattias Epperlein Polski Specimen 21/6-19



Färna
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 3050 Frilina Bröd Almaån Hässleholm Christian Ottosson Team Swanglers 21/5-19
24 2920 Bottenmete Korv Svartån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 4/5-19
22.5 2900 Frilina Bröd Almaån Hässleholm Christian Ottosson Team Swanglers 21/5-19
22.5 2900 Bottenmete feeder Bröd Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 30/5-19
21 2620 Frilina Bröd Mörrumsån Blekinge Christian Ottosson Team Swanglers 6/4-19
20 2580 Bottenmete fisk Mörrumsån Blekinge Christian Ottosson Team Swanglers 16/6-19
19 2560 Frilina Bröd Flian Skara Christoffer Jansson Polski Specimen 24/4-19
18 2530 Bottenmete Korv Emån Vetlanda Birk Andersson Team Andersson 1/5-19
17 2520 Mete Bröd Flian Lidköping Christer Jansson Retardoz 18/4-19
16 2490 Bottenmete Räka Emån Vetlanda Birk Andersson Team Andersson 11/5-19
15 2320 Bottenmete feeder Räka Hedströmmen Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 13/4-19
14 2290 Bolt Plastmajs Solgenån Vetlanda Tobias Ekvall Kantål 6/6-19
13 2280 Bottenmete feeder Majs Hedströmmen Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 25/3-19
12 2260 Bottenmete Bröd Svartån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 19/5-19
11 2090 Bottenmete feeder Räka Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 25/5-19
10 2058 Frilina Bröd Sagån Enköping Nichlas Dahlén Pelles pojkar 4/5-19
9 1700 Frilina Bröd Sagån Enköping Nichlas Dahlén Pelles pojkar 4/5-19
8 1620 Mete Bröd Tidan Mariestad Christer Jansson Retardoz 18/4-19
7 1520 Mete bröd Krokån Mellerud Christer Jansson Retardoz 3/4-19
6 1450 Frilina Bröd Solgenån Vetlanda Linnea Lönn Kantål 22/6-19
5 1420 Mete Bröd Tidan Mariestad Christer Jansson Retardoz 18/4-19
4 1400 Frilina Bröd Viskan Marks kommun Emil Johansson Polski Specimen 8/7-19
3 1300 Frilina Bröd Viskan Marks kommun Emil Johansson Polski Specimen 8/7-19
2 1240 Bottenmete Bröd Dalbergså Mellerud Stefan Carlsson 73:orna 30/3-19
1 1170 Bottenmete Bröd Gålbyån Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 6/6-19



Gädda
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 13140 Slowtrolling Mört Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 26/3-19
24 12100 Slowtrolling Mört Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 26/3-19
23 11500 Ismete Mört Tjärn Forshaga kommun Christoffer Jansson Polski Specimen 27/2-19
22 11130 Bottenmete Mört Sundsta tjärn Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 16/4-19
21 10200 Ismete Mört Lusten Deje Emil Johansson Polski Specimen 9/3-19
20 10140 Ismete Mört Lusten Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 16/3-19
19 9820 Trolling Wobbler Mellanfryken Kil Stefan Carlsson 73:orna 13/7-19
18 9700 Slowtrolling Mört Mellanfryken Kil Johan Jansson Retardoz 24/2-19
17 9500 Ismete Död mört Krön Vimmerby Isabel syrjä Kantål 26/1-19
16 9494 Trolling Rapala Kalixälven Kalix Anders Johansson Pelles pojkar 2/6-19
15 9140 Flötmete Mört Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 23/4-19
14 8100 Ismete Mört Ören Jönköping Tobias Ekvall Kantål 17/1-19
13 7904 Spinnfiske Maximus Predator Kalixälven Kalix Anders Johansson Pelles pojkar 6/6-19
12 7400 Spinnfiske Jigg Lilla Nätaren Nässjö Linus Andersson Team Andersson 18/5-19
11 7220 Spinn Spinnare Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 30/4-19
10 6700 Bottenmete Mört Ärr Åmål Johan Jansson Retardoz 6/4-19
9 6680 Ismete Mört Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 5/1-19
8 6380 Trolling Löja Vättern Gränna Michael Zentio Team Swanglers 19/7-19
7 6290 Bottenmete Nors Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 10/5-19
6 5900 Mete Mört Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 23/5-19
5 5600 Spinnfiske Flatnose Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 13/3-19
4 5100 Mete Mört Rafshagen Rockneby Göran Larsson Fishermens 30/3-19
3 5020 Mete Mört Timmernabben Mönsterås Göran Larsson Fishermens 30/3-19
2 4690 Vertikalfiske Pirk Vättern Vadstena Birk Andersson Team Andersson 6/7-19
1 4600 Mete Mört Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 13/6-19



Gös
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 9210 Flötmete Mört Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 21/4-19
24 7270 Flötmete Mört Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 22/4-19
23 7120 Bottenmete Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 10/5-19
22 6660 Bottenmete Nors Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 5/5-19
21 6510 Flötmete Mört Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 13/5-19
20 6160 Flötmete Mört Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 28/4-19
19 5790 Trolling Wobbler Järnlunden Rimforsa Michael Zentio Team Swanglers 7/7-19
18 5020 Ismete Mört Krön Vimmerby Isabel syrjä Kantål 23/2-19
17 4590 Trolling Wobbler Järnlunden Rimforsa Michael Zentio Team Swanglers 7/7-19
15.5 4250 Ismete Mört Östersjön Nykroppa Mattias Epperlein Polski Specimen 15/3-19
15.5 4250 Spinnfiske McRubber Storsjön Sandviken Nichlas Dahlén Pelles pojkar 18/5-19
14 3430 Jigg Jigg Näshultasjön Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 26/4-19
13 2980 Ismete Mört Velen Torsby Pär Olsson Retardoz 23/2-19
12 2960 Trolling Wobbler Vänern Skoghall Stefan Carlsson 73:orna 17/7-19
11 2600 Trolling Wobbler Mellanfryken Kil Stefan Carlsson 73:orna 13/7-19
10 2150 Trolling Wobbler Vänern Skoghall Stefan Carlsson 73:orna 17/7-19
9 2050 Vertikalfiske Jigg Vänern Skoghall Stefan Carlsson 73:orna 13/6-19
8 2000 Spinnfiske Jigg Storsjön Sandviken Linnea Lönn Kantål 21/5-19
7 1260 Ismete Mört V:a Örten Molkom Stefan Carlsson 73:orna 12/1-19
6 990 Spinnfiske Grubby Shad Ken Söderköping Tobias Ekvall Kantål 31/5-19
5 847 Pimpel Lasseballans Ösjön Borlänge Lars Andersson Tre MMM 14/2-19
4 710 Spinnfiske Flatnose Minii Solgen Eksjö Tobias Ekvall Kantål 29/6-19
3 702 Pimpel Lasseballans Ösjön Borlänge Lars Andersson Tre MMM 14/2-19
2 680 Spinnfiske Grubby Shad Ken Söderköping Tobias Ekvall Kantål 31/5-19



Harr
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1802 Flugfiske Kläckare Fjätån Tännäs Lars Andersson Tre MMM 24/6-19
24 1722 Flugfiske Kläckare Harrtjärnarna nr 1 Idre Lars Andersson Tre MMM 26/6-19
23 1667 Flugfiske Kläckare Storfjäten Idre Lars Andersson Tre MMM 25/6-19
22 1625 Flugfiske Kläckare Fjätån Tännäs Lars Andersson Tre MMM 24/6-19
21 1622 Flugfiske Kläckare Namnlös tjärn Idre Lars Andersson Tre MMM 23/6-19
20 1590 Flötmete Mask Västra Aborrvikarna Tännäs Boine Andersson Team Andersson 12/7-19
19 1580 Flugfiske Kläckare Harrtjärnarna nr 1 Idre Lars Andersson Tre MMM 26/6-19
18 1528 Flugfiske Kläckare Storfjäten Idre Lars Andersson Tre MMM 25/6-19
17 1518 Flugfiske Kläckare Namnlös tjärn Idre Lars Andersson Tre MMM 23/6-19
16 1420 Mete Mask Västra Abborrvickrarna Karlstad Christer Jansson Retardoz 12/6-19
14.5 1360 Flötmete Mask Frösjön Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 28/6-19
14.5 1360 Flugfiske Fluga Frösjön Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 28/6-19
13 1320 spinn Spinnare Västra Abborrvickrarna Härjedalen Christer Jansson Retardoz 12/6-19
12 1300 Mete Mask Östra Vängarna Härjedalen Mattias Nilsson 73:orna 26/6-19
11 1200 Mete Mask Östra Vängarna Härjedalen Mattias Nilsson 73:orna 26/6-19
10 1180 Flugfiske Fluga Östra Vängarna Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 26/6-19
9 1120 Mete Mask Östra Vattnan Härjedalen Christer Jansson Retardoz 13/6-19
8 1087 Spinnfiske Spinnare Saxån Dorotea Mona Widén Hardcore Sluggers 14/7-19
7 993 Flugfiske Nymf Ljusnan Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 28/5-19
6 923 Bottenmete Mask Nosjorn Storuman Mona Widén Hardcore Sluggers 16/7-19
5 920 Mete Mask Östra Vattnan Härjedalen Christer Jansson Retardoz 13/6-19
4 690 Flötmete Mask Valmen Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 29/6-19
3 680 Mete Mask Tännån Härjedalen Christer Jansson Retardoz 13/6-19
2 430 Flötmete Mask Valmen Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 29/6-19
1 232 Flötmete Mask Saxån Dorotea Mona Widén Hardcore Sluggers 14/7-19



Id
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2900 Bottenmete Majs/Maggot Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 23/5-19
24 2791 Flötmete Maggot Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 29/3-19
23 2740 Bottenmete Räka /Majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 24/5-19
22 2730 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 20/3-19
20.5 2710 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 29/3-19
20.5 2710 Bottenmete Bröd Klarälven Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 25/6-19
19 2684 Flötmete Mask Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 31/3-19
18 2520 Mete bröd Byälven Säffle Christer Jansson Retardoz 3/4-19
17 2460 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 2/4-19
16 2422 Flötmete Maggot Halltorpsån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 28/3-19
15 2400 Feedermete Bröd Byälven Säffle Christoffer Jansson Polski Specimen 2/4-19
14 2360 Bottenmete Bröd Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 5/5-19
13 2320 Bottenmete Bröd Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 5/5-19
12 2310 Bottenmete Bröd Björka Sunne Pär Olsson Retardoz 13/4-19
11 2300 Flötmete Majs Vänern Karlstad Mattias Nilsson 73:orna 13/5-19
10 2282 Flötmete Maggot Halltorpsån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 27/3-19
9 2270 Mete Bröd Vänern Karlstad Stefan Carlsson 73:orna 6/5-19
8 2260 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 2/4-19
7 2240 Bottenmete Majs/maggott Björka Sunne Pär Olsson Retardoz 12/4-19
6 2197 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Anders Johansson Pelles pojkar 8/5-19
5 2180 Mete bröd Tösseån Åmål Christer Jansson Retardoz 3/4-19
4 2120 Mete bröd Tösseån Åmål Christer Jansson Retardoz 3/4-19
3 2080 Mete Maggot Oknö Mönsterås Göran Larsson Fishermens 30/3-19
2 2070 Bottenmete Bröd Klarälven Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 25/6-19
1 2020 Mete Maggot Oknö Mönsterås Göran Larsson Fishermens 30/3-19



Karp
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 16060 Bolt Boilie Snuggan Stockholm Vicktor Hallensjö Team Swanglers 1/6-19
24 13500 Bolt Boili Karsgöl Oskarshamn Isabel syrjä Kantål 19/5-19
23 10120 Frilina Maggot Rögledammar Lund Alexander björk Kantål 8/5-19
22 9170 Bolt Boilie Gråns Gagnef Anders Eriksson Tre MMM 1/6-19
21 8800 Bolt Boilie Skantzsjön Hallstahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 9/6-19
20 8560 Bolt Maggot Rögledammar Lund Alexander björk Kantål 17/5-19
19 7140 Bottenmete Boilie Madesjösjön Nybro Mona Widén Hardcore Sluggers 31/5-19
18 6751 Bottenmete Boilie Linneasjön Nybro Mona Widén Hardcore Sluggers 30/6-19
17 6750 Bolt Boilie Skantzsjön Hallstahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 8/6-19
16 6346 Bottenmete Boilie Damm Nybro Mona Widén Hardcore Sluggers 29/6-19
15 5875 Bottenmete Boilie Damm Nybro Mona Widén Hardcore Sluggers 26/6-19
14 5760 Bottenmete Boilie Karlsgöl Västervik Tommi Meriläinen Team Swanglers 15/7-19
13 5400 Boltfiske Boilie snowman Täxlesjön Hillared Emil Johansson Polski Specimen 28/5-19
12 5300 Boltfiske Boilie snowman Täxlesjön Hillared Emil Johansson Polski Specimen 29/5-19



Lake
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 5080 Båtpimpel Nors Vänern Karlstad Pär Olsson Retardoz 11/4-19
24 4460 Båtpimpel Nors Vänern Karlstad Pär Olsson Retardoz 28/3-19
23 4120 Pimpel Nors Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 11/1-19
22 4090 Båtpimpel Nors Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 21/4-19
21 3360 Pimpel Abborre Venjansjön Mora Sonny Pettersson Tre MMM 1/2-19
20 3330 Bottenmete Sarv Klarälven Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 22/4-19
19 3230 Bottenmete Sarv Klarälven Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 19/4-19
18 3150 Pimpel Nors Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 7/1-19
17 3020 Båtpimpel Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 25/4-19
15.5 2900 Pimpel Abborre Venjansjön Mora Sonny Pettersson Tre MMM 21/1-19
15.5 2900 Båtpimpel Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 25/4-19
14 2390 Pimpel Mört Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 8/2-19
13 2020 Pimpel Röding Skellefteå älven Norsjö Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 10/1-19
12 1850 Pimpel Mört Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 8/2-19
11 1470 Pimpel Nors Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 26/1-19
10 708 Pimpel Lasseballans Lofssjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 13/4-19
9 682 Pimpel Lasseballans Lofssjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 12/4-19
8 460 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 4/1-19
7 430 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 6/1-19



Lax
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 11600 Trolling Grizzly cristalline Blekinge Karlskrona Anders Bladh 73:orna 29/4-19
24 11100 Trolling Grizzly cristalline Blekinge Karlskrona Anders Bladh 73:orna 29/4-19
23 9200 Trolling Löja Vänern Gullspång Anders Bladh 73:orna 5/1-19
22 6760 Trolling Nors Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 27/3-19
21 3400 spinn wobbler Klarälven Forshaga Christer Jansson Retardoz 27/3-19
20 2420 spinn Jigg Klarälven Forshaga Christer Jansson Retardoz 20/3-19



Mört
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1620 Bottenmete Maggot Lilla Tjärby sjö Lilla Tjärby Vicktor Hallensjö Team Swanglers 8/4-19
24 860 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Patrik Stenroth Pelles pojkar 17/5-19
23 820 Bottenmete Maggot Rögle Dammar Lund Vicktor Hallensjö Team Swanglers 4/4-19
22 806 Flötmete Maggot Lillån Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 22/4-19
20.5 780 Bottenmete Majs Ärr Åmål Johan Jansson Retardoz 18/3-19
20.5 780 Bottenmete Majs Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 5/7-19
19 770 Flötmete Mask Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 31/3-19
18 760 Bottenmete Majs Västersjön Jönköping Birk Andersson Team Andersson 19/7-19
17 750 Bottenmete feeder Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 19/3-19
16 749 Flötmete Maggot Lillån Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 20/4-19
15 741 Flötmete Mask Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 1/4-19
14 730 Bottenmete Majs Västersjön Jönköping Birk Andersson Team Andersson 17/7-19
13 719 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 24/3-19
12 685 Bottenmete Majs Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 4/4-19
11 670 Bottenmete Majs/maggott Björka Sunne Pär Olsson Retardoz 12/4-19
10 640 Bottenmete Maggot/majs Björka Sunne Pär Olsson Retardoz 4/4-19
9 530 Flötmete Majs Ingsbergsjön Nässjö Boine Andersson Team Andersson 23/4-19
8 510 Flötmete Majs Ingsbergssjön Nässjö Linus Andersson Team Andersson 5/5-19
7 480 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 1/4-19
6 470 Bolt Boilie Gråns Gagnef Anders Eriksson Tre MMM 13/6-19
5 460 Bottenmete Majs Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 21/6-19
4 450 Bottenmete Majs/Maggot Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 17/5-19
3 440 Bottenmete Räka/majs Utnora Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 20/4-19
2 420 Bottenmete Maggot Gavleån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 1/5-19
5 400 Flötmete Mask Glumman Väse Christoffer Jansson Polski Specimen 7/4-19
5 400 Bottenmete Majs/Maggot Vikasjön Falun Sonny Pettersson Tre MMM 11/5-19



Regnbåge
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 4750 Flugfiske Fluga Berget Eksjö Boine Andersson Team Andersson 9/4-19
24 2200 Flugfiske Torrfluga Laggträsket Malung Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 6/6-19
23 1922 Flugfiske Fluga Sättersbotjärn Falun Lars Andersson Tre MMM 21/5-19
22 1800 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/3-19
21 1610 Flötmete Maggott Mosstjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 9/6-19
20 1590 Flötmete Maggott Liksjötjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 20/6-19
19 1460 Pimpel Pirk/räka Arnästjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 26/2-19
18 1300 Flötmete maggott Spraggtjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 9/6-19
17 1280 Bottenmete Deg Pägertjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 1/6-19
16 1240 Flötmete Räka Mjögtjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 22/6-19
15 1238 Flötmete Majs Stortjärn Dorotea Mona Widén Hardcore Sluggers 11/7-19
14 1230 Flötmete Maggott Mosstjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 9/6-19
13 1190 Flötmete Majs Stortjärn Dorotea Mona Widén Hardcore Sluggers 11/7-19
12 1150 Bottenmete powerbait Kvarntjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 8/6-19
11 1140 Pimpel Pirk/räka Arnästjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 26/2-19
10 1100 Bottenmete Powerbait Kvarntjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 8/6-19
8.5 1040 Bottenmete Deg Pägertjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 1/6-19
8.5 1040 Bottenmete Powerbait Skamnomtjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 8/6-19
7 1000 Flötmete Maggott Spraggtjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 9/6-19
6 980 Pimpel Mormyska/laxrom Åstjärn Nordanstig Anders Johansson Pelles pojkar 5/1-19
5 920 Flötmete Räka Mjögtjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 22/6-19
4 850 Bröd frilina Bröd Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 1/5-19
3 640 Bottenmete Powerbait Skamnomtjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 8/6-19



Ruda
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2100 Flötmete Krillpasta Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 14/6-19
24 2060 Flötmete Majs Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 16/6-19
23 1794 Bottenmete Majs Nynäshamns Skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 18/5-19
22 1748 Flötmete Majs Bjärmesjön Sundsvall Mona Widén Hardcore Sluggers 10/7-19
21 1725 Flötmete Majs Bjärmesjön Sundsvall Mona Widén Hardcore Sluggers 9/7-19
20 1400 Flötmete Majs Skogssjön Köping Christoffer Jansson Polski Specimen 30/6-19
19 1340 Flötmete Majs Skogssjön Köping Christoffer Jansson Polski Specimen 29/6-19
18 1050 Flötmete Majs Igeltjärn Forshaga Pär Olsson Retardoz 2/7-19
17 900 Flötmete Mask Näshultasjön Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 19/6-19



Röding
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 5825 Pimpel Mormyska Stensjön Grycksbo Mona Widén Hardcore Sluggers 22/2-19
24 4580 Vertikalfiske Pirk Vättern Vadstena Tobias Ekvall Kantål 23/6-19
23 4108 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 3/3-19
22 4050 Vertikalfiske Pirk Vättern Vadstena Tobias Ekvall Kantål 6/7-19
21 3060 Trolling Apex Sommen Ydre Vicktor Hallensjö Team Swanglers 5/5-19
20 2812 Pimpel Blinkpirk/maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 25/4-19
19 2798 Pimpel Pirk/maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 28/2-19
18 2520 Pimpel Pirk/maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 27/2-19
17 1192 Pimpel Blinkpirk/maggot Logärden Falun Lars Andersson Tre MMM 16/2-19
16 1130 Flugfiske Fluga Frösjön Tännäs Stefan Carlsson 73:orna 28/6-19
15 960 Bottenmete Mask V. Silen Bengtsfors Tobias Ekvall Kantål 16/6-19
14 712 Pimpel Blinkpirk /maggot Spjutsjön Falun Lars Andersson Tre MMM 1/1-19
13 608 Pimpel Blinkpirk /maggot Spjutsjön Falun Lars Andersson Tre MMM 1/1-19



Sarv
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
24.5 1490 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/4-19
24.5 1490 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 13/5-19
23 1410 Bottenmete Bröd Motala ström Linköping Michael Zentio Team Swanglers 23/5-19
22 1400 Bottenmete Plastmajs Motala ström Linköping Jon Andersson Team Andersson 1/6-19
21 1210 Bottenmete Räka Inte Fjärden Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 25/5-19
20 1060 Bottenmete Räka Utnora Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 27/5-19
19 1040 Flötmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 22/5-19
18 1020 Bottenmete Räka Inte Fjärden Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 25/5-19
17 932 Bottenmete Majs Lilldammen Gimo Mona Widén Hardcore Sluggers 8/7-19
16 927 Bottenmete Räka Nynäshamns Skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 18/5-19
15 926 Bottenmete Räka Nynäshamns Skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 18/5-19
14 910 Bottenmete Bröd Lillån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 16/4-19
13 880 Bottenmete Maggot Utnora Gävle Lars Andersson Tre MMM 5/5-19
12 860 Bottenmete Bröd Lillån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 16/4-19
11 748 Flötmete Majs Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 21/4-19
10 746 Flötmete Majs Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 21/4-19
9 700 Toppknutet Majs + Mask Solgenån Vetlanda Tobias Ekvall Kantål 7/6-19
8 660 Mete majs Gapern Karlstad Christer Jansson Retardoz 14/6-19
7 646 Bottenmete Mask Kaplanstjärn Borlänge Lars Andersson Tre MMM 17/5-19
6 628 Mete Mask Verkbäcken Borlänge Lars Andersson Tre MMM 18/5-19
4.5 620 Bottenmete Majs/Maggot Kaplanstjärn Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 17/5-19
4.5 620 Mete majs Gapern Karlstad Christer Jansson Retardoz 14/6-19
3 610 Bolt Plastmajs Solgenån Vetlanda Tobias Ekvall Kantål 6/6-19
2 520 Bottenmete Majs Mörrumsån Ryd Mona Widén Hardcore Sluggers 23/6-19
1 254 Bottenmete Bröd Sagån Enköping Anders Johansson Pelles pojkar 5/5-19



Sik
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 4580 Pimpel Mormyshka Västra Silen Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 14/4-19
24 3540 Frilina Pellets Västra Silen Bengtsfors Tobias Ekvall Kantål 16/6-19
23 1882 Flugfiske Nymf Ljusnan Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 31/5-19
22 1820 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 2/3-19
21 1799 Flugfiske Nymf Ljusnan Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 31/5-19
20 1560 Pimpel Mormyska/maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 3/1-19
19 1538 Bottenmete Mask Kalmarsund Oskarshamn Mona Widén Hardcore Sluggers 5/4-19
18 1011 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 6/4-19
17 874 Bottenmete Mask Kalmarsund Oskarshamn Mona Widén Hardcore Sluggers 7/4-19
16 827 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 6/4-19
15 647 Pimpel Pirk/maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 27/2-19
14 561 Pimpel Mormyska/maggot Umnässjön Storuman Sonny Pettersson Tre MMM 27/2-19
13 460 Vertikalfiske Pirk Vättern Vadstena Birk Andersson Team Andersson 6/7-19



Stäm
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 290 Bottenmete Majs Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 30/6-19
24 270 Bottenmete Majs Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 10/5-19
23 150 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 8/5-19
22 140 Flötmete Maggott Klarälven Torsby kommun Pär Olsson Retardoz 22/6-19
21 135 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Patrik Stenroth Pelles pojkar 9/5-19
20 110 Flötmete Maggott Klarälven Torsby Pär Olsson Retardoz 22/6-19
19 75 Bottenmete Maggot Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 16/5-19
17.5 70 Flötmete Maggott Stöen Torsby Pär Olsson Retardoz 22/6-19
17.5 70 Flötmete Maggott Stöen Torsby Pär Olsson Retardoz 22/6-19
16 68 Bottenmete Maggot Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 16/5-19



Sutare
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 3580 Bottenmete Maggot Lilla Tjärby sjö Lilla Tjärby Vicktor Hallensjö Team Swanglers 10/4-19
24 3370 Bolt Plastmajs Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 11/7-19
23 3310 Bottenmete Boilie Hossmoån Kalmar Boine Andersson Team Andersson 8/7-19
22 3270 Bottenmete Boilie Motala ström Linköping Linus Andersson Team Andersson 7/6-19
21 3230 Bottenmete Boilie Motala ström Linköping Birk Andersson Team Andersson 31/5-19
20 3140 Bottenmete Maggot Lilla Tjärby sjö Lilla Tjärby Vicktor Hallensjö Team Swanglers 9/4-19
19 3050 Flötmete Majs Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 23/6-19
18 2970 Flötmete Mask Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 15/6-19
17 2920 Bottenmete Boilie Karlsgöl Västervik Tommi Meriläinen Team Swanglers 16/7-19
16 2905 Bolt Plastmajs plus boili Karsgöl Oskarshamn Isabel syrjä Kantål 19/5-19
15 2810 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/5-19
14 2700 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/5-19
13 2549 Flötmete Majs Lilldammen Gimo Mona Widén Hardcore Sluggers 6/7-19
12 2410 Mete Majs Östanforsån Falun Anders Eriksson Tre MMM 30/6-19
11 2400 Bottenmete Majs Östanforsån Falun Sonny Pettersson Tre MMM 9/7-19
10 2180 Bottenmete Räka/Majs Utnora Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 5/5-19
9 2130 Mete Majs Ruptjärn Falun Anders Eriksson Tre MMM 2/6-19
8 2120 Bottenmete Räka Utnora Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 31/5-19
7 2078 Bottenmete Bröd Testeboån/Inre fjärden Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 19/5-19
6 2000 Flötmete Majs Hillesjön Gävle Linnea Lönn Kantål 28/6-19
4 1900 Bolt Plastmajs Skantzsjön Hallstahammar Emil Johansson Polski Specimen 8/6-19
4 1900 Bolt Plastmajs Skantzsjön Hallstahammar Emil Johansson Polski Specimen 8/6-19
4 1900 Bottenmete feeder Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 17/6-19
2 1800 Flötmete Majs Hillesjön Gävle Linnea Lönn Kantål 28/6-19
1 1785 Bottenmete Majs Nynäshamns skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 12/5-19



Vimma
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
24.5 1137 Bottenmete Räka Dalävlen Älvkarleby Nichlas Dahlén Pelles pojkar 1/5-19
24.5 1137 Bottenmete Maggot Dalälven Älvkarleby Anders Johansson Pelles pojkar 8/5-19
22.5 1080 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Tobias Ekvall Kantål 1/5-19
22.5 1080 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Patrik Stenroth Pelles pojkar 6/5-19
21 890 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 13/5-19
19.5 880 Bottenmete Räka Tämnarån Tierp Sonny Pettersson Tre MMM 30/4-19
19.5 880 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 8/5-19
18 820 Bottenmete Mask Hossmoån Kalmar Boine Andersson Team Andersson 14/4-19
17 570 Bottenmete Mask Hossmoån Kalmar Boine Andersson Team Andersson 14/4-19
16 480 Mete Räka Flian Lidköping Christer Jansson Retardoz 24/4-19
15 310 Bottenmete Räka Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 2/3-19



Ål
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1570 Bottenmete Mask Landsjön Huskvarna Jon Andersson Team Andersson 28/6-19



Öring
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 6300 Trolling Löja Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 7/4-19
24 5760 Trolling Löja Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 10/5-19
23 3370 Flugfiske "Bomber" torrfluga Privat tjärn Filipstad Mattias Epperlein Polski Specimen 18/4-19
22 3350 Trolling Löja Vättern Gränna Michael Zentio Team Swanglers 19/7-19
21 2810 Trolling Löja Vättern Gränna Michael Zentio Team Swanglers 19/7-19
20 1360 Spinnfiske Mepps spinnare Privat tjärn Filipstad Mattias Epperlein Polski Specimen 17/4-19
19 923 Dragrodd Långedrag Hundsjön Dorotea Mona Widén Hardcore Sluggers 13/7-19
18 800 Flötmete Maggott Backsjön Torsby Pär Olsson Retardoz 1/5-19
17 722 Pimpel Mormyska Abborrtjärn Kalvträsk Mona Widén Hardcore Sluggers 2/3-19
16 720 Pimpel Mormyshka Ryggsjön Torsby Pär Olsson Retardoz 2/1-19
15 690 Flötmete Maggott Runnsjön Torsby Pär Olsson Retardoz 15/6-19
14 618 Dragrodd Långedrag Hundsjön Dorotea Mona Widén Hardcore Sluggers 13/7-19