2018Årets fisk - 2019
Art Vikt Namn Lag Plats Metod Bete Datum
202.50 % Mört 1620 Vicktor Hallensjö Team Swanglers Lilla Tjärby sjö, Lilla Tjärby Bottenmete Maggot 8/4-19
183.20 % Sik 4580 Johan Jansson Retardoz Västra Silen, Bengtsfors Pimpel Mormyshka 14/4-19
160.80 % Braxen 8040 Alexander björk Kantål Rögledammar, Lund Bolt Maggot 16/5-19
154.80 % Braxen 7740 Alexander björk Kantål Rögledammar, Lund Bolt Maggot 17/5-19
145.63 % Röding 5825 Mona Widén Hardcore Sluggers Stensjön, Grycksbo Pimpel Mormyska 22/2-19
144.38 % Abborre 2310 Tobias Ekvall Kantål Östersjön, Mönsterås Spinnfiske MWAR Monkey Rib 25/2-19
141.69 % Gös 9210 Pär Olsson Retardoz Röjdån, Torsby Flötmete Mört 21/4-19
141.60 % Sik 3540 Tobias Ekvall Kantål Västra Silen, Bengtsfors Frilina Pellets 16/6-19
135.00 % Abborre 2160 Tobias Ekvall Kantål Östersjön, Mönsterås Spinnfiske MWAR Monkey Rib 27/3-19
133.83 % Karp 16060 Vicktor Hallensjö Team Swanglers Snuggan, Stockholm Bolt Boilie 1/6-19
132.25 % Abborre 2116 Lars Andersson Tre MMM Hemsjön, Borlänge Pimpel Lasseballans 19/1-19
127.00 % Lake 5080 Pär Olsson Retardoz Vänern, Karlstad Båtpimpel Nors 11/4-19
124.17 % Sarv 1490 Grzegorz Kubicki Tre MMM Östhammars skgd, Östhammar Bottenmete Räka 21/4-19
124.17 % Sarv 1490 Grzegorz Kubicki Tre MMM Östhammars skgd, Östhammar Bottenmete Räka 13/5-19
122.00 % Färna 3050 Christian Ottosson Team Swanglers Almaån, Hässleholm Frilina Bröd 21/5-19
121.25 % Abborre 1940 Vicktor Hallensjö Team Swanglers Rögle Dammar, Lund Bottenmete Mask 4/4-19
119.88 % Björkna 959 Nichlas Dahlén Pelles pojkar Dalävlen, Älvkarleby Bottenmete Räka 1/5-19
118.25 % Björkna 946 Anders Johansson Pelles pojkar Dalälven, Älvkarleby Bottenmete Räka 8/5-19
117.50 % Sarv 1410 Michael Zentio Team Swanglers Motala ström, Linköping Bottenmete Bröd 23/5-19
116.80 % Färna 2920 Vicktor Hallensjö Team Swanglers Svartån, Linköping Bottenmete Korv 4/5-19
116.67 % Sarv 1400 Jon Andersson Team Andersson Motala ström, Linköping Bottenmete Plastmajs 1/6-19
116.67 % Ruda 2100 Christoffer Jansson Polski Specimen Ursjön , Surahammar Flötmete Krillpasta 14/6-19
116.00 % Färna 2900 Tommi Meriläinen Team Swanglers Kolbäcksån , Kolbäck Bottenmete feeder Bröd 30/5-19
116.00 % Färna 2900 Christian Ottosson Team Swanglers Almaån, Hässleholm Frilina Bröd 21/5-19
114.44 % Ruda 2060 Christoffer Jansson Polski Specimen Ursjön, Surahammar Flötmete Majs 16/6-19
113.70 % Vimma 1137 Anders Johansson Pelles pojkar Dalälven, Älvkarleby Bottenmete Maggot 8/5-19
113.70 % Vimma 1137 Nichlas Dahlén Pelles pojkar Dalävlen, Älvkarleby Bottenmete Räka 1/5-19
112.50 % Karp 13500 Isabel syrjä Kantål Karsgöl, Oskarshamn Bolt Boili 19/5-19
112.00 % Sik 2800 Johan Jansson Retardoz Västra Silen, Bengtsfors Vertikal Mormyshka 31/3-19
111.88 % Sutare 3580 Vicktor Hallensjö Team Swanglers Lilla Tjärby sjö, Lilla Tjärby Bottenmete Maggot 10/4-19
111.85 % Gös 7270 Pär Olsson Retardoz Övre Fryken, Torsby Flötmete Mört 22/4-19
111.50 % Lake 4460 Pär Olsson Retardoz Vänern, Karlstad Båtpimpel Nors 28/3-19
109.54 % Gös 7120 Pär Olsson Retardoz Övre Fryken, Torsby Bottenmete Nors 10/5-19
109.50 % Gädda 13140 Johan Jansson Retardoz Vänern, Åmål Slowtrolling Mört 26/3-19
109.00 % Braxen 5450 Pär Olsson Retardoz Övre Fryken, Torsby Flötmete Mask 29/5-19
108.00 % Vimma 1080 Tobias Ekvall Kantål Testeboån, Gävle Bottenmete Räka 1/5-19
108.00 % Stäm 270 Grzegorz Kubicki Tre MMM Dalälven , Älvkarleby Bottenmete Majs 10/5-19
108.00 % Vimma 1080 Patrik Stenroth Pelles pojkar Testeboån, Gävle Bottenmete Räka 6/5-19
107.50 % Mört 860 Patrik Stenroth Pelles pojkar Dalälven, Älvkarleby Bottenmete Räka 17/5-19
107.50 % Abborre 1720 Pär Olsson Retardoz Övre Fryken, Torsby Bottenmete Nors 3/5-19
107.41 % Id 2900 Sonny Pettersson Tre MMM Österdalälven, Leksand Bottenmete Majs/Maggot 23/5-19
106.94 % Braxen 5347 Mona Widén Hardcore Sluggers Hossmoån, Kalmar Bottenmete Majs 22/5-19
106.67 % Ruda 1920 Tommi Meriläinen Team Swanglers Ursjön, Hallstahammar Flötmete Pellets 7/6-19
105.00 % Öring 6300 Johan Jansson Retardoz Vänern, Åmål Trolling Löja 7/4-19
104.80 % Färna 2620 Christian Ottosson Team Swanglers Mörrumsån, Blekinge Frilina Bröd 6/4-19
103.37 % Id 2791 Mona Widén Hardcore Sluggers Ryssbyån, Kalmar Flötmete Maggot 29/3-19
103.00 % Lake 4120 Pär Olsson Retardoz Ljusnan, Torsby Pimpel Nors 11/1-19
102.70 % Röding 4108 Lars Andersson Tre MMM Malgomaj, Vilhelmina Pimpel Blinkpirk /maggot 3/3-19
102.50 % Mört 820 Vicktor Hallensjö Team Swanglers Rögle Dammar, Lund Bottenmete Maggot 4/4-19
102.50 % Björkna 820 Grzegorz Kubicki Tre MMM Testeboån, Gävle Bottenmete Maggot 30/4-19
102.46 % Gös 6660 Pär Olsson Retardoz Ljusnan, Torsby Bottenmete Nors 5/5-19
102.40 % Färna 2560 Christoffer Jansson Polski Specimen Flian, Skara Frilina Bröd 24/4-19
102.25 % Lake 4090 Pär Olsson Retardoz Röjdån, Torsby Båtpimpel Nors 21/4-19
102.19 % Sutare 3270 Linus Andersson Team Andersson Motala ström, Linköping Bottenmete Boilie 7/6-19
101.78 % Braxen 5089 Mona Widén Hardcore Sluggers Hossmoån, Kalmar Bottenmete Majs 20/5-19
101.48 % Id 2740 Sonny Pettersson Tre MMM Österdalälven, Leksand Bottenmete Räka /Majs 24/5-19
101.25 % Björkna 810 Pär Olsson Retardoz Ljusnan, Torsby Bottenmete Mask 24/5-19
101.20 % Färna 2530 Birk Andersson Team Andersson Emån, Vetlanda Bottenmete Korv 1/5-19
101.11 % Id 2730 Grzegorz Kubicki Tre MMM Norrsundeån, Gävle Bottenmete Bröd 20/3-19
100.94 % Sutare 3230 Birk Andersson Team Andersson Motala ström, Linköping Bottenmete Boilie 31/5-19
100.83 % Gädda 12100 Johan Jansson Retardoz Vänern, Åmål Slowtrolling Mört 26/3-19
100.83 % Sarv 1210 Grzegorz Kubicki Tre MMM Inte Fjärden, Gävle Bottenmete Räka 25/5-19
100.80 % Färna 2520 Christer Jansson Retardoz Flian, Lidköping Mete Bröd 18/4-19
100.75 % Mört 806 Mona Widén Hardcore Sluggers Lillån, Mönsterås Flötmete Maggot 22/4-19
100.63 % Abborre 1610 Boine Andersson Team Andersson Hossmoån, Kalmar Bottenmete Mört 21/4-19
100.37 % Id 2710 Grzegorz Kubicki Tre MMM Norrsundeån, Gävle Bottenmete Bröd 29/3-19
100.15 % Gös 6510 Pär Olsson Retardoz Ljusnan, Torsby Flötmete Mört 13/5-19
99.67 % Ruda 1794 Lars Svingdahl Team Nilivaara Nynäshamns Skgd, Nynäshamn Bottenmete Majs 18/5-19
99.60 % Färna 2490 Birk Andersson Team Andersson Emån, Vetlanda Bottenmete Räka 11/5-19
99.41 % Id 2684 Mona Widén Hardcore Sluggers Ryssbyån, Kalmar Flötmete Mask 31/3-19
98.75 % Abborre 1580 Tobias Ekvall Kantål Hossmoån, Kalmar Carolina Gunki Ceel Worm 9/4-19
98.13 % Sutare 3140 Vicktor Hallensjö Team Swanglers Lilla Tjärby sjö, Lilla Tjärby Bottenmete Maggot 9/4-19
97.78 % Sutare 3129 Mona Widén Hardcore Sluggers Hossmoån, Kalmar Bottenmete Majs 15/5-19
97.50 % Mört 780 Johan Jansson Retardoz Ärr, Åmål Bottenmete Majs 18/3-19
96.80 % Färna 2420 Christian Ottosson Team Swanglers Mörrumsån, Blekinge Bottenmete Bröd 14/5-19
96.25 % Mört 770 Mona Widén Hardcore Sluggers Ryssbyån, Kalmar Flötmete Mask 31/3-19
96.00 % Öring 5760 Johan Jansson Retardoz Vänern, Åmål Trolling Löja 10/5-19
95.83 % Gädda 11500 Christoffer Jansson Polski Specimen Tjärn, Forshaga kommun Ismete Mört 27/2-19
95.31 % Sutare 3050 Christoffer Jansson Polski Specimen Ursjön, Surahammar Flötmete Majs 23/6-19
94.77 % Gös 6160 Pär Olsson Retardoz Röjdån, Torsby Flötmete Mört 28/4-19
94.67 % Harr 1420 Christer Jansson Retardoz Västra Abborrvickrarna, Karlstad Mete Mask 12/6-19
94.44 % Ruda 1700 Tommi Meriläinen Team Swanglers Ursjön, Hallstahammar Flötmete Mask 6/6-19
93.75 % Mört 750 Tommi Meriläinen Team Swanglers Eskilstunaån, Eskilstuna Bottenmete feeder Majs 19/3-19
93.63 % Mört 749 Mona Widén Hardcore Sluggers Lillån, Mönsterås Flötmete Maggot 20/4-19
93.33 % Id 2520 Christer Jansson Retardoz Byälven, Säffle Mete bröd 3/4-19
92.81 % Sutare 2970 Christoffer Jansson Polski Specimen Ursjön, Surahammar Flötmete Mask 15/6-19
92.80 % Färna 2320 Tommi Meriläinen Team Swanglers Hedströmmen, Köping Bottenmete feeder Räka 13/4-19
92.75 % Gädda 11130 Mattias Epperlein Polski Specimen Sundsta tjärn, Karlstad Bottenmete Mört 16/4-19
92.63 % Mört 741 Mona Widén Hardcore Sluggers Ryssbyån, Kalmar Flötmete Mask 1/4-19
91.91 % Sutare 2941 Mona Widén Hardcore Sluggers Hossmoån, Kalmar Bottenmete Majs 15/5-19
91.60 % Färna 2290 Tobias Ekvall Kantål Solgenån, Vetlanda Bolt Plastmajs 6/6-19
91.25 % Abborre 1460 Pär Olsson Retardoz Grängen, Hagfors Flötmete Mask 2/6-19
91.20 % Färna 2280 Tommi Meriläinen Team Swanglers Hedströmmen, Köping Bottenmete feeder Majs 25/3-19
91.11 % Id 2460 Tobias Ekvall Kantål Hossmoån, Kalmar Flötmete Maggot 2/4-19
90.78 % Sutare 2905 Isabel syrjä Kantål Karsgöl, Oskarshamn Bolt Plastmajs plus boili 19/5-19
90.40 % Färna 2260 Vicktor Hallensjö Team Swanglers Svartån, Linköping Bottenmete Bröd 19/5-19
89.88 % Mört 719 Mona Widén Hardcore Sluggers Kalmarsund, Mönsterås Bottenmete Mask 24/3-19
89.70 % Id 2422 Mona Widén Hardcore Sluggers Halltorpsån, Kalmar Flötmete Maggot 28/3-19
89.00 % Vimma 890 Linnea Lönn Kantål Gavleån, Gävle Bottenmete Mask 13/5-19
88.89 % Id 2400 Christoffer Jansson Polski Specimen Byälven, Säffle Feedermete Bröd 2/4-19
88.40 % Stäm 221 Nichlas Dahlén Pelles pojkar Dalävlen, Älvkarleby Bottenmete Räka 8/5-19
88.33 % Sarv 1060 Grzegorz Kubicki Tre MMM Utnora, Gävle Bottenmete Räka 27/5-19
88.00 % Vimma 880 Sonny Pettersson Tre MMM Tämnarån , Tierp Bottenmete Räka 30/4-19
88.00 % Harr 1320 Christer Jansson Retardoz Västra Abborrvickrarna, Härjedalen spinn Spinnare 12/6-19
88.00 % Vimma 880 Linnea Lönn Kantål Gavleån, Gävle Bottenmete Mask 8/5-19
87.81 % Sutare 2810 Grzegorz Kubicki Tre MMM Östhammars skgd, Östhammar Bottenmete Räka 21/5-19
87.50 % Abborre 1400 Johan Jansson Retardoz Lilla Le, Dals Ed Pimpel Balanspirk 17/2-19
87.41 % Id 2360 Pär Olsson Retardoz Ljusnan, Torsby Bottenmete Bröd 5/5-19
86.67 % Sarv 1040 Pär Olsson Retardoz Ljusnan, Torsby Flötmete Mask 22/5-19
85.93 % Id 2320 Pär Olsson Retardoz Ljusnan, Torsby Bottenmete Bröd 5/5-19
85.63 % Mört 685 Mona Widén Hardcore Sluggers Kalmarsund, Mönsterås Bottenmete Majs 4/4-19
85.56 % Id 2310 Pär Olsson Retardoz Björka, Sunne Bottenmete Bröd 13/4-19
85.19 % Id 2300 Mattias Nilsson 73:orna Vänern, Karlstad Flötmete Majs 13/5-19
85.00 % Sarv 1020 Grzegorz Kubicki Tre MMM Inte Fjärden, Gävle Bottenmete Räka 25/5-19
85.00 % Braxen 4250 Linnea Lönn Kantål Flästasjön, Bollnäs Bottenmete Majs 5/6-19
85.00 % Gädda 10200 Emil Johansson Polski Specimen Lusten, Deje Ismete Mört 9/3-19
84.52 % Id 2282 Mona Widén Hardcore Sluggers Halltorpsån, Kalmar Flötmete Maggot 27/3-19
84.50 % Gädda 10140 Christoffer Jansson Polski Specimen Lusten, Deje Ismete Mört 16/3-19
84.38 % Sutare 2700 Grzegorz Kubicki Tre MMM Östhammars skgd, Östhammar Bottenmete Räka 21/5-19
84.33 % Karp 10120 Alexander björk Kantål Rögledammar, Lund Frilina Maggot 8/5-19
84.07 % Id 2270 Stefan Carlsson 73:orna Vänern, Karlstad Mete Bröd 6/5-19
84.00 % Lake 3360 Sonny Pettersson Tre MMM Venjansjön, Mora Pimpel Abborre 1/2-19
83.75 % Mört 670 Pär Olsson Retardoz Björka, Sunne Bottenmete Majs/maggott 12/4-19
83.70 % Id 2260 Tobias Ekvall Kantål Hossmoån, Kalmar Flötmete Maggot 2/4-19
83.60 % Färna 2090 Tommi Meriläinen Team Swanglers Kolbäcksån , Kolbäck Bottenmete feeder Räka 25/5-19
83.25 % Lake 3330 Mattias Epperlein Polski Specimen Klarälven, Karlstad Bottenmete Sarv 22/4-19
82.96 % Id 2240 Pär Olsson Retardoz Björka, Sunne Bottenmete Majs/maggott 12/4-19
82.86 % Lax 11600 Anders Bladh 73:orna Blekinge, Karlskrona Trolling Grizzly cristalline 29/4-19
82.80 % Braxen 4140 Anders Eriksson Tre MMM Östanforsån, Falun Bottenmete Majs 12/5-19
82.60 % Braxen 4130 Pär Olsson Retardoz Röjdån, Torsby Flötmete Mask 19/5-19
82.60 % Braxen 4130 Sonny Pettersson Tre MMM Österdalälven, Leksand Bottenmete Majs 14/6-19
82.50 % Abborre 1320 Christer Jansson Retardoz Västra Abborrvickrarna, Härjedalen Mete Spinnare 12/6-19
82.40 % Braxen 4120 Sonny Pettersson Tre MMM Österdalälven, Leksand Bottenmete Majs 13/6-19
82.32 % Färna 2058 Nichlas Dahlén Pelles pojkar Sagån, Enköping Frilina Bröd 4/5-19
82.00 % Vimma 820 Boine Andersson Team Andersson Hossmoån, Kalmar Bottenmete Mask 14/4-19
81.37 % Id 2197 Anders Johansson Pelles pojkar Dalälven, Älvkarleby Bottenmete Räka 8/5-19
81.25 % Abborre 1300 Pär Olsson Retardoz Övre Fryken, Torsby Bottenmete Nors 3/5-19
81.00 % Braxen 4050 Pär Olsson Retardoz Övre Fryken, Torsby Flötmete Mask 26/5-19
80.83 % Gädda 9700 Johan Jansson Retardoz Mellanfryken, Kil Slowtrolling Mört 24/2-19
80.75 % Lake 3230 Mattias Epperlein Polski Specimen Klarälven, Karlstad Bottenmete Sarv 19/4-19
80.74 % Id 2180 Christer Jansson Retardoz Tösseån, Åmål Mete bröd 3/4-19
80.00 % Mört 640 Pär Olsson Retardoz Björka, Sunne Bottenmete Maggot/majs 4/4-19
80.00 % Braxen 4000 Pär Olsson Retardoz Röjdån, Torsby Flötmete Mask 19/5-19
79.29 % Lax 11100 Anders Bladh 73:orna Blekinge, Karlskrona Trolling Grizzly cristalline 29/4-19
79.17 % Regnbåge 4750 Boine Andersson Team Andersson Berget, Eksjö Flugfiske Fluga 9/4-19
79.17 % Gädda 9500 Isabel syrjä Kantål Krön, Vimmerby Ismete Död mört 26/1-19
79.12 % Gädda 9494 Anders Johansson Pelles pojkar Kalixälven, Kalix Trolling Rapala 2/6-19
78.75 % Abborre 1260 Tobias Ekvall Kantål Storsjön, Huddiksvall Spinnfiske MWAR Monkey Shad 19/6-19
78.75 % Lake 3150 Pär Olsson Retardoz Ljusnan, Torsby Pimpel Nors 7/1-19
78.52 % Id 2120 Christer Jansson Retardoz Tösseån, Åmål Mete bröd 3/4-19
77.60 % Braxen 3880 Sonny Pettersson Tre MMM Flästasjön, Bollnäs Bottenmete Räka/Majs 17/5-19
77.40 % Braxen 3870 Anders Eriksson Tre MMM Östanforsån, Falun Bottenmete Majs 10/5-19
77.25 % Sarv 927 Lars Svingdahl Team Nilivaara Nynäshamns Skgd, Nynäshamn Bottenmete Räka 18/5-19
77.23 % Gös 5020 Isabel syrjä Kantål Krön, Vimmerby Ismete Mört 23/2-19
77.17 % Sarv 926 Lars Svingdahl Team Nilivaara Nynäshamns Skgd, Nynäshamn Bottenmete Räka 18/5-19
77.04 % Id 2080 Göran Larsson Fishermens Oknö , Mönsterås Mete Maggot 30/3-19
76.50 % Röding 3060 Vicktor Hallensjö Team Swanglers Sommen, Ydre Trolling Apex 5/5-19
76.42 % Karp 9170 Anders Eriksson Tre MMM Gråns, Gagnef Bolt Boilie 1/6-19
76.17 % Gädda 9140 Pär Olsson Retardoz Övre Fryken, Torsby Flötmete Mört 23/4-19
75.83 % Sarv 910 Vicktor Hallensjö Team Swanglers Lillån, Linköping Bottenmete Bröd 16/4-19
75.50 % Lake 3020 Pär Olsson Retardoz Övre Fryken, Torsby Båtpimpel Nors 25/4-19
75.28 % Sik 1882 Lars Andersson Tre MMM Ljusnan, Härjedalen Flugfiske Nymf 31/5-19
74.81 % Id 2020 Göran Larsson Fishermens Oknö , Mönsterås Mete Maggot 30/3-19
74.67 % Harr 1120 Christer Jansson Retardoz Östra Vattnan, Härjedalen Mete Mask 13/6-19
73.75 % Abborre 1180 Johan Jansson Retardoz Svärdlång, Bengtsfors Pimpel Balanspirk 16/2-19
73.33 % Karp 8800 Christoffer Jansson Polski Specimen Skantzsjön, Hallstahammar Bolt Boilie 9/6-19
73.33 % Sarv 880 Lars Andersson Tre MMM Utnora, Gävle Bottenmete Maggot 5/5-19
72.80 % Sik 1820 Sonny Pettersson Tre MMM Malgomaj, Vilhelmina Pimpel Blinkpirk /maggot 2/3-19
72.59 % Id 1960 Sonny Pettersson Tre MMM Testeboån, Gävle Bottenmete Räka 27/4-19
72.50 % Lake 2900 Pär Olsson Retardoz Övre Fryken, Torsby Båtpimpel Nors 25/4-19
72.50 % Lake 2900 Sonny Pettersson Tre MMM Venjansjön, Mora Pimpel Abborre 21/1-19
71.96 % Sik 1799 Lars Andersson Tre MMM Ljusnan, Härjedalen Flugfiske Nymf 31/5-19
71.67 % Sarv 860 Vicktor Hallensjö Team Swanglers Lillån, Linköping Bottenmete Bröd 16/4-19
71.33 % Karp 8560 Alexander björk Kantål Rögledammar, Lund Bolt Maggot 17/5-19
70.40 % Braxen 3520 Sonny Pettersson Tre MMM Flästasjön, Bollnäs Bottenmete Räka/Majs 16/5-19
70.31 % Abborre 1125 Linnea Lönn Kantål Gävle skgd, Gävle Bottenmete Räka 12/5-19
70.30 % Röding 2812 Lars Andersson Tre MMM Malgomaj, Vilhelmina Pimpel Blinkpirk/maggot 25/4-19
70.00 % Gös 4550 Michael Zentio Team Swanglers Järnlunden, Rimforsa Trolling Wobbler 10/6-19
69.95 % Röding 2798 Lars Andersson Tre MMM Umnässjön, Storuman Pimpel Pirk/maggot 28/2-19
68.75 % Abborre 1100 Johan Jansson Retardoz Ärr, Åmål Bottenmete Mört 6/4-19
68.52 % Id 1850 Tobias Ekvall Kantål Läckebyån, Kalmar Flötmete Maggot 26/3-19
68.40 % Braxen 3420 Pär Olsson Retardoz Ljusnan, Torsby Bottenmete Mask 24/5-19
68.40 % Braxen 3420 Fredrik Stjernholm Pelles pojkar Hamrångeån, Gävle Bottenmete Bröd 3/4-19
68.20 % Braxen 3410 Grzegorz Kubicki Tre MMM Norrsundeån, Gävle Bottenmete Räka 2/3-19
68.13 % Sutare 2180 Sonny Pettersson Tre MMM Utnora, Gävle Bottenmete Räka/Majs 5/5-19
68.00 % Färna 1700 Nichlas Dahlén Pelles pojkar Sagån, Enköping Frilina Bröd 4/5-19
67.50 % Gädda 8100 Tobias Ekvall Kantål Ören, Jönköping Ismete Mört 17/1-19
67.41 % Id 1820 Sonny Pettersson Tre MMM Testeboån, Gävle Bottenmete Räka 27/4-19
66.56 % Sutare 2130 Anders Eriksson Tre MMM Ruptjärn, Falun Mete Majs 2/6-19
66.40 % Braxen 3320 Grzegorz Kubicki Tre MMM Norrsundeån, Gävle Bottenmete Bröd 16/3-19
66.25 % Sutare 2120 Grzegorz Kubicki Tre MMM Utnora, Gävle Bottenmete Räka 31/5-19
66.25 % Sutare 2120 Anders Eriksson Tre MMM Östanforsån, Falun Bottenmete Majs 2/5-19
66.25 % Mört 530 Boine Andersson Team Andersson Ingsbergsjön , Nässjö Flötmete Majs 23/4-19
66.20 % Harr 993 Lars Andersson Tre MMM Ljusnan, Härjedalen Flugfiske Nymf 28/5-19
65.87 % Gädda 7904 Anders Johansson Pelles pojkar Kalixälven, Kalix Spinnfiske Maximus Predator 6/6-19
65.71 % Lax 9200 Anders Bladh 73:orna Vänern, Gullspång Trolling Löja 5/1-19
65.38 % Gös 4250 Mattias Epperlein Polski Specimen Östersjön , Nykroppa Ismete Mört 15/3-19
65.38 % Gös 4250 Nichlas Dahlén Pelles pojkar Storsjön, Sandviken Spinnfiske McRubber 18/5-19
65.25 % Mört 522 Anders Johansson Pelles pojkar Dalälven, Älvkarleby Bottenmete Räka 1/5-19
65.00 % Björkna 520 Grzegorz Kubicki Tre MMM Inte Fjärden, Gävle Bottenmete Räka 31/5-19
64.94 % Sutare 2078 Anders Johansson Pelles pojkar Testeboån/Inre fjärden, Gävle Bottenmete Bröd 19/5-19
64.80 % Färna 1620 Christer Jansson Retardoz Tidan, Mariestad Mete Bröd 18/4-19
64.80 % Braxen 3240 Pär Olsson Retardoz Ljusnan, Torsby Flötmete Mask 13/5-19
63.75 % Mört 510 Linus Andersson Team Andersson Ingsbergssjön, Nässjö Flötmete Majs 5/5-19
63.75 % Abborre 1020 Jon Bergström Retardoz Acksjön, Forshaga Bottom bouncing Björkna 11/5-19
63.23 % Gös 4110 Michael Zentio Team Swanglers Järnlunden, Rimforsa Trolling Wobbler 10/6-19
63.00 % Röding 2520 Lars Andersson Tre MMM Umnässjön, Storuman Pimpel Pirk/maggot 27/2-19
62.50 % Björkna 500 Tobias Ekvall Kantål Hossmoån, Kalmar Bottenmete Räka 25/5-19
62.40 % Sik 1560 Lars Andersson Tre MMM Malgomaj, Vilhelmina Pimpel Mormyska/maggot 3/1-19
62.33 % Sarv 748 Mona Widén Hardcore Sluggers Kalmarsund, Mönsterås Flötmete Majs 21/4-19
62.17 % Sarv 746 Mona Widén Hardcore Sluggers Kalmarsund, Mönsterås Flötmete Majs 21/4-19
61.88 % Abborre 990 Stefan Carlsson 73:orna Visten, Forshaga Pimpel Maggott 19/1-19
61.67 % Gädda 7400 Linus Andersson Team Andersson Lilla Nätaren, Nässjö Spinnfiske Jigg 18/5-19
61.52 % Sik 1538 Mona Widén Hardcore Sluggers Kalmarsund, Oskarshamn Bottenmete Mask 5/4-19
61.33 % Harr 920 Christer Jansson Retardoz Östra Vattnan, Härjedalen Mete Mask 13/6-19
61.25 % Björkna 490 Pär Olsson Retardoz Ljusnan, Torsby Bottenmete Mask 24/5-19
60.80 % Färna 1520 Christer Jansson Retardoz Krokån, Mellerud Mete bröd 3/4-19
60.17 % Gädda 7220 Pär Olsson Retardoz Ljusnan, Torsby Spinn Spinnare 30/4-19
60.00 % Mört 480 Tobias Ekvall Kantål Hossmoån, Kalmar Flötmete Maggot 1/4-19
60.00 % Stäm 150 Linnea Lönn Kantål Gavleån, Gävle Bottenmete Mask 8/5-19
59.75 % Lake 2390 Sonny Pettersson Tre MMM Testeboån , Gävle Pimpel Mört 8/2-19
59.50 % Karp 7140 Mona Widén Hardcore Sluggers Madesjösjön, Nybro Bottenmete Boilie 31/5-19
59.38 % Sutare 1900 Emil Johansson Polski Specimen Skantzsjön, Hallstahammar Bolt Plastmajs 8/6-19
59.38 % Sutare 1900 Emil Johansson Polski Specimen Skantzsjön, Hallstahammar Bolt Plastmajs 8/6-19
59.38 % Sutare 1900 Tommi Meriläinen Team Swanglers Eskilstunaån, Eskilstuna Bottenmete feeder Majs 17/6-19
58.75 % Björkna 470 Tobias Ekvall Kantål Hossmoån, Kalmar Bolt Plastmajs 24/5-19
58.75 % Mört 470 Anders Eriksson Tre MMM Gråns, Gagnef Bolt Boilie 13/6-19
58.33 % Sarv 700 Tobias Ekvall Kantål Solgenån, Vetlanda Toppknutet Majs + Mask 7/6-19
58.13 % Abborre 930 Mattias Epperlein Polski Specimen Östersjön , Nykroppa Ismete Mört 15/3-19
58.00 % Färna 1450 Linnea Lönn Kantål Solgenån , Vetlanda Frilina Bröd 22/6-19
57.50 % Gädda 6900 Johan Jansson Retardoz Mellanfryken, Kil Slowtrolling Mört 24/2-19
57.50 % Mört 460 Sonny Pettersson Tre MMM Flästasjön, Bollnäs Bottenmete Majs 21/6-19
57.25 % Abborre 916 Lars Andersson Tre MMM Dalälven, Borlänge Pimpel Lasseballans 24/1-19
57.00 % Abborre 912 Lars Andersson Tre MMM Stortjärn, Härjedalen Pimpel Lasseballans 28/3-19
57.00 % Vimma 570 Boine Andersson Team Andersson Hossmoån, Kalmar Bottenmete Mask 14/4-19
56.80 % Färna 1420 Christer Jansson Retardoz Tidan, Mariestad Mete Bröd 18/4-19
56.38 % Abborre 902 Lars Andersson Tre MMM Stortjärn, Härjedalen Pimpel Lasseballans 28/3-19
56.25 % Mört 450 Sonny Pettersson Tre MMM Flästasjön, Bollnäs Bottenmete Majs/Maggot 17/5-19
56.25 % Abborre 900 Linnea Lönn Kantål Norrsundetån, Norrsundet Spinnfiske Jigg 22/3-19
56.25 % Karp 6750 Christoffer Jansson Polski Specimen Skantzsjön, Hallstahammar Bolt Boilie 8/6-19
56.17 % Öring 3370 Mattias Epperlein Polski Specimen Privat tjärn, Filipstad Flugfiske "Bomber" torrfluga 18/4-19
55.83 % Gädda 6700 Johan Jansson Retardoz Ärr, Åmål Bottenmete Mört 6/4-19
55.78 % Sutare 1785 Lars Svingdahl Team Nilivaara Nynäshamns skgd, Nynäshamn Bottenmete Majs 12/5-19
55.67 % Gädda 6680 Pär Olsson Retardoz Övre Fryken, Torsby Ismete Mört 5/1-19
55.00 % Sarv 660 Christer Jansson Retardoz Gapern, Karlstad Mete majs 14/6-19
55.00 % Mört 440 Sonny Pettersson Tre MMM Utnora, Gävle Bottenmete Räka/majs 20/4-19
55.00 % Abborre 880 Mattias Epperlein Polski Specimen Östersjön , Nykroppa Ismete Mört 20/2-19
54.00 % Stäm 135 Patrik Stenroth Pelles pojkar Testeboån, Gävle Bottenmete Räka 9/5-19
53.83 % Sarv 646 Lars Andersson Tre MMM Kaplanstjärn, Borlänge Bottenmete Mask 17/5-19
53.13 % Sutare 1700 Christoffer Jansson Polski Specimen Skantzsjön, Hallstahammar Bolt Plastmajs 8/6-19
52.77 % Gös 3430 Tommi Meriläinen Team Swanglers Näshultasjön, Eskilstuna Jigg Jigg 26/4-19
52.76 % Braxen 2638 Anders Johansson Pelles pojkar Testeboån/Inre fjärden, Gävle Bottenmete Plastmajs 19/5-19
52.50 % Mört 420 Grzegorz Kubicki Tre MMM Gavleån, Gävle Bottenmete Maggot 1/5-19
52.50 % Abborre 840 Christer Jansson Retardoz Östra Vattnan, Härjedalen Mete Mask 13/6-19
52.42 % Gädda 6290 Pär Olsson Retardoz Röjdån, Torsby Bottenmete Nors 10/5-19
52.33 % Sarv 628 Lars Andersson Tre MMM Verkbäcken, Borlänge Mete Mask 18/5-19
52.20 % Braxen 2610 Mattias Epperlein Polski Specimen Skärjen, Filipstad Frilina Massa maggots 21/6-19
51.67 % Sarv 620 Sonny Pettersson Tre MMM Kaplanstjärn, Borlänge Bottenmete Majs/Maggot 17/5-19
51.67 % Sarv 620 Christer Jansson Retardoz Gapern, Karlstad Mete majs 14/6-19
51.63 % Björkna 413 Mona Widén Hardcore Sluggers Lillån, Mönsterås Flötmete Maggot 21/4-19
51.44 % Abborre 823 Mona Widén Hardcore Sluggers Lillån, Mönsterås Flötmete Maggot 19/4-19
50.83 % Sarv 610 Tobias Ekvall Kantål Solgenån, Vetlanda Bolt Plastmajs 6/6-19
50.63 % Sutare 1620 Christer Jansson Retardoz Rudtjärn, Karlstad Mete majs 16/6-19
50.50 % Lake 2020 Hasse Peltonen Hardcore Sluggers Skellefteå älven , Norsjö Pimpel Röding 10/1-19
50.00 % Björkna 400 Grzegorz Kubicki Tre MMM Utnora, Gävle Bottenmete Räka 25/5-19
50.00 % Mört 400 Christoffer Jansson Polski Specimen Glumman, Väse Flötmete Mask 7/4-19
50.00 % Mört 400 Sonny Pettersson Tre MMM Vikasjön, Falun Bottenmete Majs/Maggot 11/5-19
49.60 % Färna 1240 Stefan Carlsson 73:orna Dalbergså, Mellerud Bottenmete Bröd 30/3-19
49.17 % Gädda 5900 Sonny Pettersson Tre MMM Österdalälven, Leksand Mete Mört 23/5-19
48.75 % Abborre 780 Göran Larsson Fishermens Stråken , Mullsjö Pimpel Pirk 16/2-19
48.29 % Lax 6760 Johan Jansson Retardoz Vänern, Åmål Trolling Nors 27/3-19
48.00 % Vimma 480 Christer Jansson Retardoz Flian, Lidköping Mete Räka 24/4-19
47.60 % Braxen 2380 Sonny Pettersson Tre MMM Utnora, Gävle Bottenmete Räka/majs 10/5-19
46.88 % Abborre 750 Anders Johansson Pelles pojkar Norrsundetån, Gävle Bottenmete Räka 3/4-19
46.88 % Sutare 1500 Anders Eriksson Tre MMM Liljan, Falun Mete Räka 19/6-19
46.67 % Gädda 5600 Tobias Ekvall Kantål Östersjön, Mönsterås Spinnfiske Flatnose 13/3-19
46.50 % Braxen 2325 Boine Andersson Team Andersson Emån, Vetlanda Bottenmete Majs 2/5-19
46.25 % Lake 1850 Sonny Pettersson Tre MMM Testeboån , Gävle Pimpel Mört 8/2-19
45.85 % Gös 2980 Pär Olsson Retardoz Velen, Torsby Ismete Mört 23/2-19
45.62 % Braxen 2281 Anders Johansson Pelles pojkar Testeboån/Inre fjärden, Gävle Bottenmete Plastmajs 19/5-19
45.33 % Harr 680 Christer Jansson Retardoz Tännån, Härjedalen Mete Mask 13/6-19
45.00 % Björkna 360 Grzegorz Kubicki Tre MMM Östhammars skgd, Östhammar Bottenmete Räka 21/5-19
45.00 % Karp 5400 Emil Johansson Polski Specimen Täxlesjön, Hillared Boltfiske Boilie snowman 28/5-19
44.69 % Sutare 1430 Tommi Meriläinen Team Swanglers Eskilstunaån, Eskilstuna Bottenmete feeder Majs 17/6-19
44.17 % Karp 5300 Emil Johansson Polski Specimen Täxlesjön, Hillared Boltfiske Boilie snowman 29/5-19
44.00 % Färna 1100 Stefan Carlsson 73:orna Krokån, Mellerud Bottenmete Bröd 30/3-19
43.75 % Mört 350 Christoffer Jansson Polski Specimen Skantzsjön, Hallstahammar Bolt Plastmajs 9/6-19
43.40 % Braxen 2170 Christoffer Jansson Polski Specimen Byälven, Säffle Feedermete Bröd 6/4-19
42.50 % Gädda 5100 Göran Larsson Fishermens Rafshagen, Rockneby Mete Mört 30/3-19
42.50 % Björkna 340 Tommi Meriläinen Team Swanglers Eskilstunaån, Eskilstuna Bottenmete feeder Majs 15/6-19
42.40 % Braxen 2120 Mattias Nilsson 73:orna Vänern, Karlstad Flötmete Majs 21/5-19
41.83 % Gädda 5020 Göran Larsson Fishermens Timmernabben, Mönsterås Mete Mört 30/3-19
41.56 % Sutare 1330 Linnea Lönn Kantål Gävle skgd, Gävle Bottenmete Majs 9/5-19
40.60 % Braxen 2030 Pär Olsson Retardoz Björka, Sunne Bottenmete Majs/maggott 13/4-19
40.44 % Sik 1011 Mona Widén Hardcore Sluggers Kalmarsund, Mönsterås Bottenmete Mask 6/4-19
40.20 % Braxen 2010 Pär Olsson Retardoz Björka, Sunne Bottenmete Majs/maggott 13/4-19
40.20 % Braxen 2010 Birk Andersson Team Andersson Emån, Vetlanda Bottenmete Räka 3/5-19
38.33 % Gädda 4600 Sonny Pettersson Tre MMM Österdalälven, Leksand Mete Mört 13/6-19
37.71 % Gädda 4525 Mona Widén Hardcore Sluggers Hossmoån, Kalmar Bottenmete Löja 28/4-19
37.33 % Gädda 4480 Stefan Carlsson 73:orna Nedre fryken, Kil Trolling Wobbler 25/5-19
36.75 % Lake 1470 Pär Olsson Retardoz Röjdån, Torsby Pimpel Nors 26/1-19
36.67 % Regnbåge 2200 Hasse Peltonen Hardcore Sluggers Laggträsket, Malung Flugfiske Torrfluga 6/6-19
36.25 % Abborre 580 Stefan Carlsson 73:orna Visten, Forshaga Pimpel Balans 19/1-19
36.25 % Sutare 1160 Stefan Carlsson 73:orna Aplungen, Kil Flötmete Majs 29/5-19
35.20 % Färna 880 Mattias Nilsson 73:orna Dalbergså, Mellerud Bottenmete Bröd 30/3-19
35.00 % Björkna 280 Christer Jansson Retardoz Rudtjärn, Karlstad Mete majs 16/6-19
35.00 % Björkna 280 Christer Jansson Retardoz Gapern, Karlstad Mete Mask 15/6-19
35.00 % Sutare 1120 Christer Jansson Retardoz Rudtjärn, Karlstad Mete majs 16/6-19
34.96 % Sik 874 Mona Widén Hardcore Sluggers Kalmarsund, Oskarshamn Bottenmete Mask 7/4-19
34.69 % Sutare 1110 Stefan Carlsson 73:orna Aplungen, Kil Flötmete Majs 29/5-19
33.08 % Sik 827 Mona Widén Hardcore Sluggers Kalmarsund, Mönsterås Bottenmete Mask 6/4-19
32.03 % Regnbåge 1922 Lars Andersson Tre MMM Sättersbotjärn, Falun Flugfiske Fluga 21/5-19
31.54 % Gös 2050 Stefan Carlsson 73:orna Vänern, Skoghall Vertikalfiske Jigg 13/6-19
31.25 % Mört 250 Linnea Lönn Kantål Gavleån, Gävle Bottenmete Mask 15/4-19
31.00 % Vimma 310 Grzegorz Kubicki Tre MMM Norrsundeån, Gävle Bottenmete Räka 2/3-19
30.77 % Gös 2000 Linnea Lönn Kantål Storsjön, Sandviken Spinnfiske Jigg 21/5-19
30.00 % Stäm 75 Sonny Pettersson Tre MMM Flästasjön, Bollnäs Bottenmete Maggot 16/5-19
30.00 % Regnbåge 1800 Grzegorz Kubicki Tre MMM Norrsundeån, Gävle Bottenmete Bröd 21/3-19
29.80 % Röding 1192 Lars Andersson Tre MMM Logärden, Falun Pimpel Blinkpirk/maggot 16/2-19
28.83 % Gädda 3460 Göran Larsson Fishermens Flahult sjön, Gislaved Ismete Mört 20/1-19
28.00 % Gädda 3360 Sonny Pettersson Tre MMM Österdalälven, Leksand Mete Mört 23/5-19
27.50 % Björkna 220 Christer Jansson Retardoz Gapern, Karlstad Mete majs 16/6-19
27.20 % Stäm 68 Sonny Pettersson Tre MMM Flästasjön, Bollnäs Bottenmete Maggot 16/5-19
26.83 % Regnbåge 1610 Pär Olsson Retardoz Mosstjärn, Hagfors Flötmete Maggott 9/6-19
26.00 % Gädda 3120 Göran Larsson Fishermens Flahult sjön, Gislaved Ismete Mört 20/1-19
25.88 % Sik 647 Lars Andersson Tre MMM Umnässjön, Storuman Pimpel Pirk/maggot 27/2-19
25.83 % Gädda 3100 Stefan Carlsson 73:orna V:a Örten, Molkom Ismete Mört 12/1-19
24.83 % Gädda 2980 Göran Larsson Fishermens Stråken , Mullsjö Ismete Mört 16/2-19
24.33 % Regnbåge 1460 Christoffer Jansson Polski Specimen Arnästjärn, Deje Pimpel Pirk/räka 26/2-19
24.29 % Lax 3400 Christer Jansson Retardoz Klarälven, Forshaga spinn wobbler 27/3-19
24.00 % Röding 960 Tobias Ekvall Kantål V. Silen, Bengtsfors Bottenmete Mask 16/6-19
22.67 % Öring 1360 Mattias Epperlein Polski Specimen Privat tjärn, Filipstad Spinnfiske Mepps spinnare 17/4-19
22.44 % Sik 561 Sonny Pettersson Tre MMM Umnässjön, Storuman Pimpel Mormyska/maggot 27/2-19
21.67 % Regnbåge 1300 Pär Olsson Retardoz Spraggtjärn, Hagfors Flötmete maggott 9/6-19
21.33 % Regnbåge 1280 Pär Olsson Retardoz Pägertjärn, Torsby Bottenmete Deg 1/6-19
21.17 % Sarv 254 Anders Johansson Pelles pojkar Sagån, Enköping Bottenmete Bröd 5/5-19
20.50 % Regnbåge 1230 Pär Olsson Retardoz Mosstjärn, Hagfors Flötmete Maggott 9/6-19
19.38 % Gös 1260 Stefan Carlsson 73:orna V:a Örten, Molkom Ismete Mört 12/1-19
19.17 % Regnbåge 1150 Pär Olsson Retardoz Kvarntjärn, Torsby Bottenmete powerbait 8/6-19
19.00 % Regnbåge 1140 Christoffer Jansson Polski Specimen Arnästjärn, Deje Pimpel Pirk/räka 26/2-19
18.33 % Regnbåge 1100 Pär Olsson Retardoz Kvarntjärn, Torsby Bottenmete Powerbait 8/6-19
17.80 % Röding 712 Lars Andersson Tre MMM Spjutsjön, Falun Pimpel Blinkpirk /maggot 1/1-19
17.70 % Lake 708 Lars Andersson Tre MMM Lofssjön, Härjedalen Pimpel Lasseballans 13/4-19
17.33 % Regnbåge 1040 Pär Olsson Retardoz Pägertjärn, Torsby Bottenmete Deg 1/6-19
17.33 % Regnbåge 1040 Pär Olsson Retardoz Skamnomtjärn, Torsby Bottenmete Powerbait 8/6-19
17.29 % Lax 2420 Christer Jansson Retardoz Klarälven, Forshaga spinn Jigg 20/3-19
17.05 % Lake 682 Lars Andersson Tre MMM Lofssjön, Härjedalen Pimpel Lasseballans 12/4-19
16.67 % Regnbåge 1000 Pär Olsson Retardoz Spraggtjärn, Hagfors Flötmete Maggott 9/6-19
16.33 % Regnbåge 980 Anders Johansson Pelles pojkar Åstjärn, Nordanstig Pimpel Mormyska/laxrom 5/1-19
15.23 % Gös 990 Tobias Ekvall Kantål Ken, Söderköping Spinnfiske Grubby Shad 31/5-19
15.20 % Röding 608 Lars Andersson Tre MMM Spjutsjön, Falun Pimpel Blinkpirk /maggot 1/1-19
14.17 % Regnbåge 850 Tommi Meriläinen Team Swanglers Kolbäcksån , Kolbäck Bröd frilina Bröd 1/5-19
13.33 % Öring 800 Pär Olsson Retardoz Backsjön, Torsby Flötmete Maggott 1/5-19
13.03 % Gös 847 Lars Andersson Tre MMM Ösjön, Borlänge Pimpel Lasseballans 14/2-19
12.03 % Öring 722 Mona Widén Hardcore Sluggers Abborrtjärn, Kalvträsk Pimpel Mormyska 2/3-19
12.00 % Öring 720 Pär Olsson Retardoz Ryggsjön, Torsby Pimpel Mormyshka 2/1-19
11.50 % Lake 460 Sonny Pettersson Tre MMM Malgomaj, Vilhelmina Pimpel Blinkpirk /maggot 4/1-19
10.80 % Gös 702 Lars Andersson Tre MMM Ösjön, Borlänge Pimpel Lasseballans 14/2-19
10.75 % Lake 430 Sonny Pettersson Tre MMM Malgomaj, Vilhelmina Pimpel Blinkpirk /maggot 6/1-19
10.67 % Regnbåge 640 Pär Olsson Retardoz Skamnomtjärn, Torsby Bottenmete Powerbait 8/6-19
10.46 % Gös 680 Tobias Ekvall Kantål Ken, Söderköping Spinnfiske Grubby Shad 31/5-19