2018Aktuell ställning 2019
Lag Deltagare
1Retardoz1404
2Tre MMM1133.5
3Kantål573
4Team Swanglers541
5Hardcore Sluggers472
6Polski Specimen457
7Pelles pojkar313.5
8Team Andersson222
973:orna135
10Team Nilivaara61
11Fishermens16
1Pär Olsson813.5
2Mona Widén435
3Lars Andersson363
4Grzegorz Kubicki349.5
5Sonny Pettersson332.5
6Christer Jansson310.5
7Tobias Ekvall285.5
8Johan Jansson270
9Christoffer Jansson249.5
10Vicktor Hallensjö229
11Tommi Meriläinen171.5
12Mattias Epperlein137.5
13Anders Johansson126.5
14Linnea Lönn117.5
15Nichlas Dahlén109
16Boine Andersson94
17Alexander björk92
18Anders Eriksson88.5
19Christian Ottosson84.5
20Isabel syrjä78
21Anders Bladh72
22Emil Johansson70
23Patrik Stenroth68.5
24Lars Svingdahl61
25Birk Andersson59
26Michael Zentio56
27Stefan Carlsson49
28Linus Andersson47
29Hasse Peltonen37
30Jon Andersson22
31Göran Larsson16
32Mattias Nilsson14
33Jon Bergström10
34Fredrik Stjernholm9.5



Abborre
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2310 Spinnfiske MWAR Monkey Rib Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 25/2-19
24 2160 Spinnfiske MWAR Monkey Rib Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 27/3-19
23 2116 Pimpel Lasseballans Hemsjön Borlänge Lars Andersson Tre MMM 19/1-19
22 1940 Bottenmete Mask Rögle Dammar Lund Vicktor Hallensjö Team Swanglers 4/4-19
21 1720 Bottenmete Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 3/5-19
20 1610 Bottenmete Mört Hossmoån Kalmar Boine Andersson Team Andersson 21/4-19
19 1580 Carolina Gunki Ceel Worm Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 9/4-19
18 1460 Flötmete Mask Grängen Hagfors Pär Olsson Retardoz 2/6-19
17 1400 Pimpel Balanspirk Lilla Le Dals Ed Johan Jansson Retardoz 17/2-19
16 1320 Mete Spinnare Västra Abborrvickrarna Härjedalen Christer Jansson Retardoz 12/6-19
15 1300 Bottenmete Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 3/5-19
14 1260 Spinnfiske MWAR Monkey Shad Storsjön Huddiksvall Tobias Ekvall Kantål 19/6-19 Ny
13 1180 Pimpel Balanspirk Svärdlång Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 16/2-19
12 1125 Bottenmete Räka Gävle skgd Gävle Linnea Lönn Kantål 12/5-19
11 1100 Bottenmete Mört Ärr Åmål Johan Jansson Retardoz 6/4-19
10 1020 Bottom bouncing Björkna Acksjön Forshaga Jon Bergström Retardoz 11/5-19
9 990 Pimpel Maggott Visten Forshaga Stefan Carlsson 73:orna 19/1-19
8 930 Ismete Mört Östersjön Nykroppa Mattias Epperlein Polski Specimen 15/3-19
7 916 Pimpel Lasseballans Dalälven Borlänge Lars Andersson Tre MMM 24/1-19
6 912 Pimpel Lasseballans Stortjärn Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 28/3-19
5 902 Pimpel Lasseballans Stortjärn Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 28/3-19
4 900 Spinnfiske Jigg Norrsundetån Norrsundet Linnea Lönn Kantål 22/3-19
3 880 Ismete Mört Östersjön Nykroppa Mattias Epperlein Polski Specimen 20/2-19
2 840 Mete Mask Östra Vattnan Härjedalen Christer Jansson Retardoz 13/6-19
1 823 Flötmete Maggot Lillån Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 19/4-19



Björkna
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 959 Bottenmete Räka Dalävlen Älvkarleby Nichlas Dahlén Pelles pojkar 1/5-19
24 946 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Anders Johansson Pelles pojkar 8/5-19
23 820 Bottenmete Maggot Testeboån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 30/4-19
22 810 Bottenmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 24/5-19
21 520 Bottenmete Räka Inte Fjärden Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 31/5-19
20 500 Bottenmete Räka Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 25/5-19
19 490 Bottenmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 24/5-19
18 470 Bolt Plastmajs Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 24/5-19
17 413 Flötmete Maggot Lillån Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 21/4-19
16 400 Bottenmete Räka Utnora Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 25/5-19
15 360 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/5-19
14 340 Bottenmete feeder Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 15/6-19
12.5 280 Mete Mask Gapern Karlstad Christer Jansson Retardoz 15/6-19
12.5 280 Mete majs Rudtjärn Karlstad Christer Jansson Retardoz 16/6-19
11 220 Mete majs Gapern Karlstad Christer Jansson Retardoz 16/6-19



Braxen
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 8040 Bolt Maggot Rögledammar Lund Alexander björk Kantål 16/5-19
24 7740 Bolt Maggot Rögledammar Lund Alexander björk Kantål 17/5-19
23 5450 Flötmete Mask Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 29/5-19
22 5347 Bottenmete Majs Hossmoån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 22/5-19
21 5089 Bottenmete Majs Hossmoån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 20/5-19
20 4250 Bottenmete Majs Flästasjön Bollnäs Linnea Lönn Kantål 5/6-19 Ny
19 4140 Bottenmete Majs Östanforsån Falun Anders Eriksson Tre MMM 12/5-19
17.5 4130 Flötmete Mask Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 19/5-19
17.5 4130 Bottenmete Majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 14/6-19
16 4120 Bottenmete Majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 13/6-19
15 4050 Flötmete Mask Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 26/5-19
14 4000 Flötmete Mask Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 19/5-19
13 3880 Bottenmete Räka/Majs Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 17/5-19
12 3870 Bottenmete Majs Östanforsån Falun Anders Eriksson Tre MMM 10/5-19
11 3520 Bottenmete Räka/Majs Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 16/5-19
9.5 3420 Bottenmete Bröd Hamrångeån Gävle Fredrik Stjernholm Pelles pojkar 3/4-19
9.5 3420 Bottenmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 24/5-19
8 3410 Bottenmete Räka Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 2/3-19
7 3320 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 16/3-19
6 3240 Flötmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 13/5-19
5 2638 Bottenmete Plastmajs Testeboån/Inre fjärden Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 19/5-19
4 2610 Frilina Massa maggots Skärjen Filipstad Mattias Epperlein Polski Specimen 21/6-19 Ny
3 2380 Bottenmete Räka/majs Utnora Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 10/5-19
2 2325 Bottenmete Majs Emån Vetlanda Boine Andersson Team Andersson 2/5-19
1 2281 Bottenmete Plastmajs Testeboån/Inre fjärden Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 19/5-19



Färna
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 3050 Frilina Bröd Almaån Hässleholm Christian Ottosson Team Swanglers 21/5-19
24 2920 Bottenmete Korv Svartån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 4/5-19
22.5 2900 Frilina Bröd Almaån Hässleholm Christian Ottosson Team Swanglers 21/5-19
22.5 2900 Bottenmete feeder Bröd Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 30/5-19
21 2620 Frilina Bröd Mörrumsån Blekinge Christian Ottosson Team Swanglers 6/4-19
20 2560 Frilina Bröd Flian Skara Christoffer Jansson Polski Specimen 24/4-19
19 2530 Bottenmete Korv Emån Vetlanda Birk Andersson Team Andersson 1/5-19
18 2520 Mete Bröd Flian Lidköping Christer Jansson Retardoz 18/4-19
17 2490 Bottenmete Räka Emån Vetlanda Birk Andersson Team Andersson 11/5-19
16 2420 Bottenmete Bröd Mörrumsån Blekinge Christian Ottosson Team Swanglers 14/5-19
15 2320 Bottenmete feeder Räka Hedströmmen Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 13/4-19
14 2290 Bolt Plastmajs Solgenån Vetlanda Tobias Ekvall Kantål 6/6-19
13 2280 Bottenmete feeder Majs Hedströmmen Köping Tommi Meriläinen Team Swanglers 25/3-19
12 2260 Bottenmete Bröd Svartån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 19/5-19
11 2090 Bottenmete feeder Räka Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 25/5-19
10 2058 Frilina Bröd Sagån Enköping Nichlas Dahlén Pelles pojkar 4/5-19
9 1700 Frilina Bröd Sagån Enköping Nichlas Dahlén Pelles pojkar 4/5-19
8 1620 Mete Bröd Tidan Mariestad Christer Jansson Retardoz 18/4-19
7 1520 Mete bröd Krokån Mellerud Christer Jansson Retardoz 3/4-19
6 1450 Frilina Bröd Solgenån Vetlanda Linnea Lönn Kantål 22/6-19 Ny
5 1420 Mete Bröd Tidan Mariestad Christer Jansson Retardoz 18/4-19
4 1240 Bottenmete Bröd Dalbergså Mellerud Stefan Carlsson 73:orna 30/3-19
3 1100 Bottenmete Bröd Krokån Mellerud Stefan Carlsson 73:orna 30/3-19
2 880 Bottenmete Bröd Dalbergså Mellerud Mattias Nilsson 73:orna 30/3-19



Gädda
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 13140 Slowtrolling Mört Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 26/3-19
24 12100 Slowtrolling Mört Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 26/3-19
23 11500 Ismete Mört Tjärn Forshaga kommun Christoffer Jansson Polski Specimen 27/2-19
22 11130 Bottenmete Mört Sundsta tjärn Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 16/4-19
21 10200 Ismete Mört Lusten Deje Emil Johansson Polski Specimen 9/3-19
20 10140 Ismete Mört Lusten Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 16/3-19
19 9700 Slowtrolling Mört Mellanfryken Kil Johan Jansson Retardoz 24/2-19
18 9500 Ismete Död mört Krön Vimmerby Isabel syrjä Kantål 26/1-19
17 9494 Trolling Rapala Kalixälven Kalix Anders Johansson Pelles pojkar 2/6-19
16 9140 Flötmete Mört Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 23/4-19
15 8100 Ismete Mört Ören Jönköping Tobias Ekvall Kantål 17/1-19
14 7904 Spinnfiske Maximus Predator Kalixälven Kalix Anders Johansson Pelles pojkar 6/6-19
13 7400 Spinnfiske Jigg Lilla Nätaren Nässjö Linus Andersson Team Andersson 18/5-19
12 7220 Spinn Spinnare Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 30/4-19
11 6900 Slowtrolling Mört Mellanfryken Kil Johan Jansson Retardoz 24/2-19
10 6700 Bottenmete Mört Ärr Åmål Johan Jansson Retardoz 6/4-19
9 6680 Ismete Mört Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 5/1-19
8 6290 Bottenmete Nors Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 10/5-19
7 5900 Mete Mört Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 23/5-19
6 5600 Spinnfiske Flatnose Östersjön Mönsterås Tobias Ekvall Kantål 13/3-19
5 5100 Mete Mört Rafshagen Rockneby Göran Larsson Fishermens 30/3-19
4 5020 Mete Mört Timmernabben Mönsterås Göran Larsson Fishermens 30/3-19
3 4600 Mete Mört Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 13/6-19
2 4525 Bottenmete Löja Hossmoån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 28/4-19
1 4480 Trolling Wobbler Nedre fryken Kil Stefan Carlsson 73:orna 25/5-19



Gös
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 9210 Flötmete Mört Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 21/4-19
24 7270 Flötmete Mört Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 22/4-19
23 7120 Bottenmete Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 10/5-19
22 6660 Bottenmete Nors Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 5/5-19
21 6510 Flötmete Mört Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 13/5-19
20 6160 Flötmete Mört Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 28/4-19
19 5020 Ismete Mört Krön Vimmerby Isabel syrjä Kantål 23/2-19
18 4550 Trolling Wobbler Järnlunden Rimforsa Michael Zentio Team Swanglers 10/6-19
16.5 4250 Ismete Mört Östersjön Nykroppa Mattias Epperlein Polski Specimen 15/3-19
16.5 4250 Spinnfiske McRubber Storsjön Sandviken Nichlas Dahlén Pelles pojkar 18/5-19
15 4110 Trolling Wobbler Järnlunden Rimforsa Michael Zentio Team Swanglers 10/6-19
14 3430 Jigg Jigg Näshultasjön Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 26/4-19
13 2980 Ismete Mört Velen Torsby Pär Olsson Retardoz 23/2-19
12 2050 Vertikalfiske Jigg Vänern Skoghall Stefan Carlsson 73:orna 13/6-19
11 2000 Spinnfiske Jigg Storsjön Sandviken Linnea Lönn Kantål 21/5-19
10 1260 Ismete Mört V:a Örten Molkom Stefan Carlsson 73:orna 12/1-19
9 990 Spinnfiske Grubby Shad Ken Söderköping Tobias Ekvall Kantål 31/5-19
8 847 Pimpel Lasseballans Ösjön Borlänge Lars Andersson Tre MMM 14/2-19
7 702 Pimpel Lasseballans Ösjön Borlänge Lars Andersson Tre MMM 14/2-19
6 680 Spinnfiske Grubby Shad Ken Söderköping Tobias Ekvall Kantål 31/5-19



Harr
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1420 Mete Mask Västra Abborrvickrarna Karlstad Christer Jansson Retardoz 12/6-19
24 1320 spinn Spinnare Västra Abborrvickrarna Härjedalen Christer Jansson Retardoz 12/6-19
23 1120 Mete Mask Östra Vattnan Härjedalen Christer Jansson Retardoz 13/6-19
22 993 Flugfiske Nymf Ljusnan Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 28/5-19
21 920 Mete Mask Östra Vattnan Härjedalen Christer Jansson Retardoz 13/6-19
20 680 Mete Mask Tännån Härjedalen Christer Jansson Retardoz 13/6-19



Id
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2900 Bottenmete Majs/Maggot Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 23/5-19
24 2791 Flötmete Maggot Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 29/3-19
23 2740 Bottenmete Räka /Majs Österdalälven Leksand Sonny Pettersson Tre MMM 24/5-19
22 2730 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 20/3-19
21 2710 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 29/3-19
20 2684 Flötmete Mask Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 31/3-19
19 2520 Mete bröd Byälven Säffle Christer Jansson Retardoz 3/4-19
18 2460 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 2/4-19
17 2422 Flötmete Maggot Halltorpsån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 28/3-19
16 2400 Feedermete Bröd Byälven Säffle Christoffer Jansson Polski Specimen 2/4-19
15 2360 Bottenmete Bröd Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 5/5-19
14 2320 Bottenmete Bröd Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 5/5-19
13 2310 Bottenmete Bröd Björka Sunne Pär Olsson Retardoz 13/4-19
12 2300 Flötmete Majs Vänern Karlstad Mattias Nilsson 73:orna 13/5-19
11 2282 Flötmete Maggot Halltorpsån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 27/3-19
10 2270 Mete Bröd Vänern Karlstad Stefan Carlsson 73:orna 6/5-19
9 2260 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 2/4-19
8 2240 Bottenmete Majs/maggott Björka Sunne Pär Olsson Retardoz 12/4-19
7 2197 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Anders Johansson Pelles pojkar 8/5-19
6 2180 Mete bröd Tösseån Åmål Christer Jansson Retardoz 3/4-19
5 2120 Mete bröd Tösseån Åmål Christer Jansson Retardoz 3/4-19
4 2080 Mete Maggot Oknö Mönsterås Göran Larsson Fishermens 30/3-19
3 2020 Mete Maggot Oknö Mönsterås Göran Larsson Fishermens 30/3-19
2 1960 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 27/4-19
1 1850 Flötmete Maggot Läckebyån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 26/3-19



Karp
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 16060 Bolt Boilie Snuggan Stockholm Vicktor Hallensjö Team Swanglers 1/6-19
24 13500 Bolt Boili Karsgöl Oskarshamn Isabel syrjä Kantål 19/5-19
23 10120 Frilina Maggot Rögledammar Lund Alexander björk Kantål 8/5-19
22 9170 Bolt Boilie Gråns Gagnef Anders Eriksson Tre MMM 1/6-19
21 8800 Bolt Boilie Skantzsjön Hallstahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 9/6-19
20 8560 Bolt Maggot Rögledammar Lund Alexander björk Kantål 17/5-19
19 7140 Bottenmete Boilie Madesjösjön Nybro Mona Widén Hardcore Sluggers 31/5-19
18 6750 Bolt Boilie Skantzsjön Hallstahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 8/6-19
17 5400 Boltfiske Boilie snowman Täxlesjön Hillared Emil Johansson Polski Specimen 28/5-19
16 5300 Boltfiske Boilie snowman Täxlesjön Hillared Emil Johansson Polski Specimen 29/5-19



Lake
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 5080 Båtpimpel Nors Vänern Karlstad Pär Olsson Retardoz 11/4-19
24 4460 Båtpimpel Nors Vänern Karlstad Pär Olsson Retardoz 28/3-19
23 4120 Pimpel Nors Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 11/1-19
22 4090 Båtpimpel Nors Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 21/4-19
21 3360 Pimpel Abborre Venjansjön Mora Sonny Pettersson Tre MMM 1/2-19
20 3330 Bottenmete Sarv Klarälven Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 22/4-19
19 3230 Bottenmete Sarv Klarälven Karlstad Mattias Epperlein Polski Specimen 19/4-19
18 3150 Pimpel Nors Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 7/1-19
17 3020 Båtpimpel Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 25/4-19
15.5 2900 Pimpel Abborre Venjansjön Mora Sonny Pettersson Tre MMM 21/1-19
15.5 2900 Båtpimpel Nors Övre Fryken Torsby Pär Olsson Retardoz 25/4-19
14 2390 Pimpel Mört Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 8/2-19
13 2020 Pimpel Röding Skellefteå älven Norsjö Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 10/1-19
12 1850 Pimpel Mört Testeboån Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 8/2-19
11 1470 Pimpel Nors Röjdån Torsby Pär Olsson Retardoz 26/1-19
10 708 Pimpel Lasseballans Lofssjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 13/4-19
9 682 Pimpel Lasseballans Lofssjön Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 12/4-19
8 460 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 4/1-19
7 430 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 6/1-19



Lax
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 11600 Trolling Grizzly cristalline Blekinge Karlskrona Anders Bladh 73:orna 29/4-19
24 11100 Trolling Grizzly cristalline Blekinge Karlskrona Anders Bladh 73:orna 29/4-19
23 9200 Trolling Löja Vänern Gullspång Anders Bladh 73:orna 5/1-19
22 6760 Trolling Nors Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 27/3-19
21 3400 spinn wobbler Klarälven Forshaga Christer Jansson Retardoz 27/3-19
20 2420 spinn Jigg Klarälven Forshaga Christer Jansson Retardoz 20/3-19



Mört
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 1620 Bottenmete Maggot Lilla Tjärby sjö Lilla Tjärby Vicktor Hallensjö Team Swanglers 8/4-19
24 860 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Patrik Stenroth Pelles pojkar 17/5-19
23 820 Bottenmete Maggot Rögle Dammar Lund Vicktor Hallensjö Team Swanglers 4/4-19
22 806 Flötmete Maggot Lillån Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 22/4-19
21 780 Bottenmete Majs Ärr Åmål Johan Jansson Retardoz 18/3-19
20 770 Flötmete Mask Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 31/3-19
19 750 Bottenmete feeder Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 19/3-19
18 749 Flötmete Maggot Lillån Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 20/4-19
17 741 Flötmete Mask Ryssbyån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 1/4-19
16 719 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 24/3-19
15 685 Bottenmete Majs Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 4/4-19
14 670 Bottenmete Majs/maggott Björka Sunne Pär Olsson Retardoz 12/4-19
13 640 Bottenmete Maggot/majs Björka Sunne Pär Olsson Retardoz 4/4-19
12 530 Flötmete Majs Ingsbergsjön Nässjö Boine Andersson Team Andersson 23/4-19
11 522 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Anders Johansson Pelles pojkar 1/5-19
10 510 Flötmete Majs Ingsbergssjön Nässjö Linus Andersson Team Andersson 5/5-19
9 480 Flötmete Maggot Hossmoån Kalmar Tobias Ekvall Kantål 1/4-19
8 470 Bolt Boilie Gråns Gagnef Anders Eriksson Tre MMM 13/6-19
7 460 Bottenmete Majs Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 21/6-19 Ny
6 450 Bottenmete Majs/Maggot Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 17/5-19
5 440 Bottenmete Räka/majs Utnora Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 20/4-19
4 420 Bottenmete Maggot Gavleån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 1/5-19
2.5 400 Flötmete Mask Glumman Väse Christoffer Jansson Polski Specimen 7/4-19
2.5 400 Bottenmete Majs/Maggot Vikasjön Falun Sonny Pettersson Tre MMM 11/5-19
1 350 Bolt Plastmajs Skantzsjön Hallstahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 9/6-19



Regnbåge
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 4750 Flugfiske Fluga Berget Eksjö Boine Andersson Team Andersson 9/4-19
24 2200 Flugfiske Torrfluga Laggträsket Malung Hasse Peltonen Hardcore Sluggers 6/6-19 Ny
23 1922 Flugfiske Fluga Sättersbotjärn Falun Lars Andersson Tre MMM 21/5-19
22 1800 Bottenmete Bröd Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/3-19
21 1610 Flötmete Maggott Mosstjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 9/6-19
20 1460 Pimpel Pirk/räka Arnästjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 26/2-19
19 1300 Flötmete maggott Spraggtjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 9/6-19
18 1280 Bottenmete Deg Pägertjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 1/6-19
17 1230 Flötmete Maggott Mosstjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 9/6-19
16 1150 Bottenmete powerbait Kvarntjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 8/6-19
15 1140 Pimpel Pirk/räka Arnästjärn Deje Christoffer Jansson Polski Specimen 26/2-19
14 1100 Bottenmete Powerbait Kvarntjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 8/6-19
12.5 1040 Bottenmete Deg Pägertjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 1/6-19
12.5 1040 Bottenmete Powerbait Skamnomtjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 8/6-19
11 1000 Flötmete Maggott Spraggtjärn Hagfors Pär Olsson Retardoz 9/6-19
10 980 Pimpel Mormyska/laxrom Åstjärn Nordanstig Anders Johansson Pelles pojkar 5/1-19
9 850 Bröd frilina Bröd Kolbäcksån Kolbäck Tommi Meriläinen Team Swanglers 1/5-19
8 640 Bottenmete Powerbait Skamnomtjärn Torsby Pär Olsson Retardoz 8/6-19



Ruda
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 2100 Flötmete Krillpasta Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 14/6-19
24 2060 Flötmete Majs Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 16/6-19
23 1920 Flötmete Pellets Ursjön Hallstahammar Tommi Meriläinen Team Swanglers 7/6-19
22 1794 Bottenmete Majs Nynäshamns Skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 18/5-19
21 1700 Flötmete Mask Ursjön Hallstahammar Tommi Meriläinen Team Swanglers 6/6-19



Röding
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 5825 Pimpel Mormyska Stensjön Grycksbo Mona Widén Hardcore Sluggers 22/2-19
24 4108 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 3/3-19
23 3060 Trolling Apex Sommen Ydre Vicktor Hallensjö Team Swanglers 5/5-19
22 2812 Pimpel Blinkpirk/maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 25/4-19
21 2798 Pimpel Pirk/maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 28/2-19
20 2520 Pimpel Pirk/maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 27/2-19
19 1192 Pimpel Blinkpirk/maggot Logärden Falun Lars Andersson Tre MMM 16/2-19
18 960 Bottenmete Mask V. Silen Bengtsfors Tobias Ekvall Kantål 16/6-19
17 712 Pimpel Blinkpirk /maggot Spjutsjön Falun Lars Andersson Tre MMM 1/1-19
16 608 Pimpel Blinkpirk /maggot Spjutsjön Falun Lars Andersson Tre MMM 1/1-19



Sarv
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
24.5 1490 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/4-19
24.5 1490 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 13/5-19
23 1410 Bottenmete Bröd Motala ström Linköping Michael Zentio Team Swanglers 23/5-19
22 1400 Bottenmete Plastmajs Motala ström Linköping Jon Andersson Team Andersson 1/6-19
21 1210 Bottenmete Räka Inte Fjärden Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 25/5-19
20 1060 Bottenmete Räka Utnora Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 27/5-19
19 1040 Flötmete Mask Ljusnan Torsby Pär Olsson Retardoz 22/5-19
18 1020 Bottenmete Räka Inte Fjärden Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 25/5-19
17 927 Bottenmete Räka Nynäshamns Skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 18/5-19
16 926 Bottenmete Räka Nynäshamns Skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 18/5-19
15 910 Bottenmete Bröd Lillån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 16/4-19
14 880 Bottenmete Maggot Utnora Gävle Lars Andersson Tre MMM 5/5-19
13 860 Bottenmete Bröd Lillån Linköping Vicktor Hallensjö Team Swanglers 16/4-19
12 748 Flötmete Majs Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 21/4-19
11 746 Flötmete Majs Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 21/4-19
10 700 Toppknutet Majs + Mask Solgenån Vetlanda Tobias Ekvall Kantål 7/6-19
9 660 Mete majs Gapern Karlstad Christer Jansson Retardoz 14/6-19
8 646 Bottenmete Mask Kaplanstjärn Borlänge Lars Andersson Tre MMM 17/5-19
7 628 Mete Mask Verkbäcken Borlänge Lars Andersson Tre MMM 18/5-19
5.5 620 Bottenmete Majs/Maggot Kaplanstjärn Borlänge Sonny Pettersson Tre MMM 17/5-19
5.5 620 Mete majs Gapern Karlstad Christer Jansson Retardoz 14/6-19
4 610 Bolt Plastmajs Solgenån Vetlanda Tobias Ekvall Kantål 6/6-19
3 254 Bottenmete Bröd Sagån Enköping Anders Johansson Pelles pojkar 5/5-19



Sik
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 4580 Pimpel Mormyshka Västra Silen Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 14/4-19
24 3540 Frilina Pellets Västra Silen Bengtsfors Tobias Ekvall Kantål 16/6-19
23 2800 Vertikal Mormyshka Västra Silen Bengtsfors Johan Jansson Retardoz 31/3-19
22 1882 Flugfiske Nymf Ljusnan Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 31/5-19
21 1820 Pimpel Blinkpirk /maggot Malgomaj Vilhelmina Sonny Pettersson Tre MMM 2/3-19
20 1799 Flugfiske Nymf Ljusnan Härjedalen Lars Andersson Tre MMM 31/5-19
19 1560 Pimpel Mormyska/maggot Malgomaj Vilhelmina Lars Andersson Tre MMM 3/1-19
18 1538 Bottenmete Mask Kalmarsund Oskarshamn Mona Widén Hardcore Sluggers 5/4-19
17 1011 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 6/4-19
16 874 Bottenmete Mask Kalmarsund Oskarshamn Mona Widén Hardcore Sluggers 7/4-19
15 827 Bottenmete Mask Kalmarsund Mönsterås Mona Widén Hardcore Sluggers 6/4-19
14 647 Pimpel Pirk/maggot Umnässjön Storuman Lars Andersson Tre MMM 27/2-19
13 561 Pimpel Mormyska/maggot Umnässjön Storuman Sonny Pettersson Tre MMM 27/2-19



Stäm
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 270 Bottenmete Majs Dalälven Älvkarleby Grzegorz Kubicki Tre MMM 10/5-19
24 221 Bottenmete Räka Dalävlen Älvkarleby Nichlas Dahlén Pelles pojkar 8/5-19
23 150 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 8/5-19
22 135 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Patrik Stenroth Pelles pojkar 9/5-19
21 75 Bottenmete Maggot Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 16/5-19
20 68 Bottenmete Maggot Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 16/5-19



Sutare
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 3580 Bottenmete Maggot Lilla Tjärby sjö Lilla Tjärby Vicktor Hallensjö Team Swanglers 10/4-19
24 3270 Bottenmete Boilie Motala ström Linköping Linus Andersson Team Andersson 7/6-19
23 3230 Bottenmete Boilie Motala ström Linköping Birk Andersson Team Andersson 31/5-19
22 3140 Bottenmete Maggot Lilla Tjärby sjö Lilla Tjärby Vicktor Hallensjö Team Swanglers 9/4-19
21 3129 Bottenmete Majs Hossmoån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 15/5-19
20 3050 Flötmete Majs Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 23/6-19 Ny
19 2970 Flötmete Mask Ursjön Surahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 15/6-19
18 2941 Bottenmete Majs Hossmoån Kalmar Mona Widén Hardcore Sluggers 15/5-19
17 2905 Bolt Plastmajs plus boili Karsgöl Oskarshamn Isabel syrjä Kantål 19/5-19
16 2810 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/5-19
15 2700 Bottenmete Räka Östhammars skgd Östhammar Grzegorz Kubicki Tre MMM 21/5-19
14 2180 Bottenmete Räka/Majs Utnora Gävle Sonny Pettersson Tre MMM 5/5-19
13 2130 Mete Majs Ruptjärn Falun Anders Eriksson Tre MMM 2/6-19
11.5 2120 Bottenmete Majs Östanforsån Falun Anders Eriksson Tre MMM 2/5-19
11.5 2120 Bottenmete Räka Utnora Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 31/5-19
10 2078 Bottenmete Bröd Testeboån/Inre fjärden Gävle Anders Johansson Pelles pojkar 19/5-19
8 1900 Bolt Plastmajs Skantzsjön Hallstahammar Emil Johansson Polski Specimen 8/6-19
8 1900 Bolt Plastmajs Skantzsjön Hallstahammar Emil Johansson Polski Specimen 8/6-19
8 1900 Bottenmete feeder Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 17/6-19 Ny
6 1785 Bottenmete Majs Nynäshamns skgd Nynäshamn Lars Svingdahl Team Nilivaara 12/5-19
5 1700 Bolt Plastmajs Skantzsjön Hallstahammar Christoffer Jansson Polski Specimen 8/6-19
4 1620 Mete majs Rudtjärn Karlstad Christer Jansson Retardoz 16/6-19
3 1500 Mete Räka Liljan Falun Anders Eriksson Tre MMM 19/6-19 Ny
2 1430 Bottenmete feeder Majs Eskilstunaån Eskilstuna Tommi Meriläinen Team Swanglers 17/6-19 Ny
1 1330 Bottenmete Majs Gävle skgd Gävle Linnea Lönn Kantål 9/5-19



Vimma
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
24.5 1137 Bottenmete Räka Dalävlen Älvkarleby Nichlas Dahlén Pelles pojkar 1/5-19
24.5 1137 Bottenmete Maggot Dalälven Älvkarleby Anders Johansson Pelles pojkar 8/5-19
22.5 1080 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Tobias Ekvall Kantål 1/5-19
22.5 1080 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Patrik Stenroth Pelles pojkar 6/5-19
21 890 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 13/5-19
19.5 880 Bottenmete Räka Tämnarån Tierp Sonny Pettersson Tre MMM 30/4-19
19.5 880 Bottenmete Mask Gavleån Gävle Linnea Lönn Kantål 8/5-19
18 820 Bottenmete Mask Hossmoån Kalmar Boine Andersson Team Andersson 14/4-19
17 570 Bottenmete Mask Hossmoån Kalmar Boine Andersson Team Andersson 14/4-19
16 480 Mete Räka Flian Lidköping Christer Jansson Retardoz 24/4-19
15 310 Bottenmete Räka Norrsundeån Gävle Grzegorz Kubicki Tre MMM 2/3-19



Öring
p. Vikt Metod Bete Plats Ort Namn Lag Datum
25 6300 Trolling Löja Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 7/4-19
24 5760 Trolling Löja Vänern Åmål Johan Jansson Retardoz 10/5-19
23 3370 Flugfiske "Bomber" torrfluga Privat tjärn Filipstad Mattias Epperlein Polski Specimen 18/4-19
22 1360 Spinnfiske Mepps spinnare Privat tjärn Filipstad Mattias Epperlein Polski Specimen 17/4-19
21 800 Flötmete Maggott Backsjön Torsby Pär Olsson Retardoz 1/5-19
20 722 Pimpel Mormyska Abborrtjärn Kalvträsk Mona Widén Hardcore Sluggers 2/3-19
19 720 Pimpel Mormyshka Ryggsjön Torsby Pär Olsson Retardoz 2/1-19